Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Buna! cum mai esti tu astazi? Tvr_ia10

Buna! cum mai esti tu astazi? Sigla_13



Buna! cum mai esti tu astazi? Logorr10



Buna! cum mai esti tu astazi? Agenti10


Buna! cum mai esti tu astazi? Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Buna! cum mai esti tu astazi? Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Buna! cum mai esti tu astazi? Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Buna! cum mai esti tu astazi? Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Buna! cum mai esti tu astazi? Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Buna! cum mai esti tu astazi? Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Buna! cum mai esti tu astazi? EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Buna! cum mai esti tu astazi? Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Buna! cum mai esti tu astazi?

3 participanți

In jos

Buna! cum mai esti tu astazi? Empty Buna! cum mai esti tu astazi?

Mesaj Scris de Rodica Diaconu Sam Mai 19, 2012 11:16 pm


Un cald salut tuturor celor ce vor citi aceste randuri!


Buna! cum mai esti tu astazi? este cea mai asteptata intrebare de la un prieten.

Am postat aceste randuri si la pagina mea personala, dar am revenit si aici in ideea ca vor fi mai usor accesibile pe acest segment.

Eu nu ma pot lauda ca as fi fost prea activa pe aici prin a scrie, dar va asigur pe toti prietenii care imi cititi randurile ca am fost extrem de activa cu gandurile trimise voua tuturor.

Vreau sa va asigur ca ma mandresc cu fiecare ocazie care mi se iveste cu voi toti acei care impreuna constituiti acest minunat univers al prieteniei. Poate ca nu or fi ele toate sentimentele vehiculate pe aici veritabile in adevaratul sens al cuvantului, dar vreau sa cred ca este destul de mare procentul celor cu inima adevarata din cercul nostru.

Va respect si ma simt aproape de voi de toti inca de pe vremea cand doar visam ca voi sa existati(2007). Acum, daca tot ati devanit reali si imi putei citi gandurile scrise aici, respectul si atasamentul meu creste cu fiecare zi. Sunt de-a dreptul fericita cand urmaresc evenimentele culturale si umanitare pe care impreuna cu buna mea prietena Rodica Rodean le infaptuiti. Chiar si cu gandul ori cu un comentariu, daca participati sunteti cu totii la fel de minunati.

................................

asa deci eu voi raspunde prima la intrebarea:-Buna! cum mai esti tu astazi?

Multumesc, sunt bine si multumita de viata mea! Ceea ce va doresc si voua.

Acum e randul vostru sa va raspundeti:?:

Iar daca e greu sa raspundeti...... poate veti citi randurile de mai jos:idea:

Daca reusiti sa va traiti viata cu bucurie si puteti sa zambiti discret chiar si atunci cand sunteti singur/singura in mijlocul naturii.
Daca simtiti ca fiecare persoana pe care o intalniti v-ar putea deveni un bun prieten(aceasta depinzand doar de felul in care il abordati).
Daca simtiti cum va raspunde soarele cu acelasi zambet larg cu care il intampinati cand rasare.


sunny
Atunci va doresc sa va mentineti aceasta stare si NU UITATI sa va felicitati si sa va zambiti larg in fata oglizi - E chiar foarte important!



Daca sunteti suparati pe problemele care va incarca trenul vietii(a carui locomotiva sunteti dvs. insiva) si simtiti ca abia il mai puteti misca din loc.
Atunci imi permit sa va scriu mai jos cateva randuri care eu cred ca va vor fi de folos(pentru mine au fost candva cheia cu care mi-am deschis usa celulei in care la un moment dat eram incuiata de propriul meu destin).
Ceea ce fac eu acum se cheama UN SOI DE RECALAMA PE CARE O FAC INIMILE PENTRU INIMI, si care mai intotdeauna sfarseste prin a da rezultatele scontate I love you .



" 1.Aduceti-va aminte de ceva frumos!


Este un lucru foarte bine stiut ca amintirile frumoase detin o mare incarcatura emotionala pozitiva. De ce sa nu profiti de ele? Pana la urma, nu folosesti in fiecare zi amintiri negative care te fac sa te simti neconfortabil? De ce sa nu intorci mersul lucrurilor si sa te folosesti de energia benefica a amintirilor pozitive?
Relaxeaza-te si adu-ti aminte , poate sentimentul primei zile de vacanta atunci cand erai scolar. Sau emotia intalnirii cu sentimentul de indragostit. Pote fi si satisfactia trecerii unui examen dificil din viata ta. Daca ai deja copii sentimentul pe care l-ai avut in primele secunde cand ti-ai privit propriul copil, orice alt eveniment pozitiv care ti-a dat aripi.
Adu-ti aminte de un sentiment pozitiv si lasa-l sa te cuprinda si sa te regenereze pentru cateva minute. Dupa acest exercitiu te vei simti mult mai echilibrat si vei avea o perceptie mai pozitiva asupra lucrurilor.


2. Faceti ceva pentru altcineva fara sa va astepti la nimic in schimb!


Obsesia de propria persoana ne face sa ne magnificam trasaturile pe care le consideram negative, ne face sa ne “cautam nod in papura” si sa fim neiertatori cu noi insine. Daca ne putem indrepta atentia catre nevoile unei alte persoane , macar pentru cateva ore, mintea va fi eliberata de
constrangerea cautarii greselilor in propria persoana. Si in plus, este extrem de benefic pentru increderea noastra de sine sa ne simtim utili nu-i asa?
Ajuta , pentru cateva ore macar, o alta persoana sa-si rezolve o problema. Poate poti intra intr-un voluntariat din orasul tau. Sau poate doar sa-i scrii cateva randuri de incurajare si sustinere unei cunostinte care tocmai trece printr-o perioada mai critica"


Sa aveti o zi minunata ca sufletul si gandurile voastre!

Rodica Diaconu
Rodica Diaconu

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 65
Localizare : Halmstad-Suedia

Sus In jos

Buna! cum mai esti tu astazi? Empty Re: Buna! cum mai esti tu astazi?

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Mai 21, 2012 8:26 am

Sărut mâinile! Ideea cu locomotiva tocmai îmi venise în minte zilele astea pentru o nouă poezie. Locomotiva ca metaforă a sufletului, iar vagoanele ca metafora a trupului..etc..şi acum o văd aici la dv. Nu e prima dată când constat că acel Cineva pe care îl ignorăm mai tot timpul nu încetează să ne uimească. Mulţumim pentru gândurile frumoase! Raul
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Buna! cum mai esti tu astazi? Empty Re: Buna! cum mai esti tu astazi?

Mesaj Scris de Rodica Diaconu Sam Sept 03, 2016 9:54 pm

Buna! si Bine v-am regasit!

Dupa o lunga absenta pe care nu cred ca este important sa o motivez(asta luand in considerare ca in sufletul meu acest minunat univers a fost mereu la locul lui), am revenit sa va scriu cateva randuri Smile

Cum mai sunteti voi astazi?

Cat de mult soare aveti in suflet si in viata?

Cat de mult simtiti nevoia sa comunicati cu o persoana iubitoare de oameni in ciuda imperfectiiunilor care ne sunt tuturor indispensabile?

Sunt doar cateva intrebari ajutatoare pentru largirea cercului de prieteni (reali) cu care impart acest Univers al prieteniei de ceva vreme.

Avand in vedere provocarea de care am avut parte in ce ma priveste sanatatea mea, ma socotesc o norocoasa si bineinteles invingatoare si de data aceasta si drept rasplata indraznesc sa il rog pe Dumnezeu, sa ma sustina astfel incat in cel mai apropiat timp sa imi imbratisez prietenii de la Iasi I love you si nu numai...

Deoacamdata va doresc o viata plina de lumina, binecuvantari si iubire!

Pe curand!
Rodica Diaconu
Rodica Diaconu

Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 65
Localizare : Halmstad-Suedia

Sus In jos

Buna! cum mai esti tu astazi? Empty Re: Buna! cum mai esti tu astazi?

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Sept 14, 2016 8:10 pm

Suntem bine Rodica! Multe activitati si deplasari.
Te asteptam cu drag la Iasi!
Pana atunci primeste gandurile noastre bune si imbratisarile intregului Univers al Prieteniei!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Buna! cum mai esti tu astazi? Empty Re: Buna! cum mai esti tu astazi?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum