Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Tvr_ia10

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Sigla_13



Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Logorr10



Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Agenti10


Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2

In jos

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 Empty Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2

Mesaj Scris de Admin Mar Apr 12, 2016 5:38 am

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
- Deschiderea taberei de creaţie la sediul Primăriei Botoşani
Au fost prezenţi: viceprimarul Cosmin Andrei, preşedintele Consiliului Judeţean Gheorghe Sorescu, subprefect Gelu Ţigănucă, senator Doina Federovici, deputat Tamara T. Ciofu , dir Teatrului Naţional Traian Apetrei şi partenerii proiectului : director Miluţă Jîjîie ( Memorialul Ipotesti), director Cornelia Vizeteu ( Biblioteca M Eminescu Botoşani), Cătălina Constantinovici ( As "Vis de Artist" ) etc.
- Vernisaj expoziţie "Avem nevoie de Eminescu" Constanţa Abalaşei Donosă
Galeriile GEEA
Prezentarea expoziţiei: Elena Condrei, Lucia Olaru Nenati, Aurelian Antal
- Pe urmele lui Eminescu în Centrul Istoric al Municipiul Botoşani cu Lucia Olaru Nenati


A doua zi, luni 27 iulie, am participat   la deschiderea oficială a taberei la Primăria Municipiului Botosani, fiind onoraţi de prezenţa viceprimarului Cosmin Andrei, a preşedintelui Consiliului Judeţean Gheorghe Sorescu, a subprefectului Gelu Ţigănucă, a doamnei deputat Tamara T. Ciofu şi a senatoarei Doina Federovici, care au luat cuvântul, precizând importanţa unei asemenea manifestări culturale în „ţinutul geniilor”, aşa cum a fost denumit de scriitoarea Lucia Olaru Nenati în alocuţiunea sa. Au fost prezenţi la deschidere şi reprezentanţii partenerilor de proiect: director Miluţă Jîjîie (Memorialul Ipoteşti), director Cornelia Vizeteu ( Biblioteca M Eminescu Botoşani), Cătălina Constantinovici (Asociaţia "Vis de Artist") etc, precum şi personalităţi ale vieţii culturale botoşănene.

Vernisajul expoziţiei „Avem nevoie de Eminescu” a artistului plastic Constanţa Abălaşei Donosă, prezentat de  artistul plastic Aurelian Antal şi scriitoarea Lucia Olaru Nenati, a adus pe simezele de la  Galeriile GEEA.RO, din Centrul Istoric al Municipiului Botoşani,  minunate lucrări de grafică în peniţă şi acuarelă cu temă eminesciană.

În Partea a 2-a a zilei, Lucia Olaru Nenati ne-a condus prin Centrul Istoric al  Municipilui Botoşani pe un traseu eminescian: Casa și vecinătățile spațiului care au fost proprietatea părinților lui Eminescu  și unde s-a născut pruncul Mihai; Biserică Uspenia unde a fost botezat; Locul unde a fost Teatrul "Petrache Cristea" unde  prezenta spectacole și trupa Fany Tardini; Casele Sommer,  restaurate, unde a fost sala de spectacole în care  a fost Eminescu sufleur; Locul unde a fost Hotelul Moldova, menționat în niște întâmplări în care a fost prezent poetul; Primăria, clădire unde a fost tânărul poet angajat cîteva luni în 1864; casă Bolfosu unde s-a aflat gimnaziul unde e posibil să fi învățat viitorul poet primele clase; Teatrul Eminescu, unde s-au petrecut multe evenimente legate de universul eminescian; Parcul Eminescu, fostă Grădină Varnav, în care  se plimbă poetul aflat bolnav la Botoșani; locul marcat printr-o plăcuţă, unde s-a aflat Casa Harietei; Casa memoria N. Iorga, cel care l-a promovat foarte mult pe Eminescu.

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2 0_2_re10

https://www.facebook.com/rodica.rodean/media_set?set=a.917609824952389.1073742111.100001101416972&type=3
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum