Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Tvr_ia10

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Sigla_13



Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Logorr10



Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Agenti10


Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4

In jos

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 Empty Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4

Mesaj Scris de Admin Mar Apr 12, 2016 5:27 am

Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 4

- Pledoarie sentimentală enesciană cu regizorul Mihai Zaborilă
- Drepturile de autor - informare (prezintă Doina Rizea, Constantin Marafet)
- Lansare de carte, Colecţia „Floare albastră”

Lucia Olaru Nenati, Parabola vulturului, proză scurtă
Ana Maria Gîbu, Când vor muri macii, poezie
Casetă plachete
Liliana Albu, Sămânţă de iubire, poezie
Mariana Bendou, Priviri în oglinda vieţii, poezie
Elena Valeria Ciura, Nostalgii lirice, poezie
Vera Crăciun, Dimineţi de copil, povestiri
Gheorghe Luchian, Zâmbete vesele şi triste, epigrame şi catrene
Carmen Antoaneta Marcean, Lumini şi umbre între coperţi, poezie
Violetta Petre, Când violetul e albastru, poezie
Iulia Ralia Raclaru, Buburuza albastră, haiku
Mariana Rogoz Stratulat, Aproape Unul, poezie

- Arc peste timp - dialog muzical-literar
cu Lucia Olaru Nenati şi Ana Maria Gîbu


- Seară TalkBook cu Mihai Batog Bujeniţă şi Emilian Marcu

Ziua de miercuri, 29 iulie, a început cu o prezentare, deosebit de bine primită de participanţi, a drepturilor de autor făcută de scriitorul Constatin Marafet, membru în Consiliul Director al unei Societăţi de Gestiune a Drepturilor de Autor şi de Doina Rizea Georgescu, avocat specializat în drepturi de autor, care a venit cu exemplicări concrete din diverse procese.
În partea a doua a dimineţii, regizorul Mihai Zaborilă a făcut o interesantă  “pledoarie sentimentală enesciană” cu referiri şi precizări interesante legate de Enescu şi plaiurile botoşănene.
Prietenia şi cartea ne adună la Botoşani, genericul manifestării după-amiezei zilei de miercuri, 29 iulie, a adus în faţa publicului botoşănean, adunat în sala mare a Muzeului Judeţean,  colecţia “Floare albastră” apărută sub egida Asociaţiei Universul Prieteniei, care cuprinde volumele: Lucia Olaru Nenati, Parabola vulturului, proză scurtă; Ana Maria Gîbu, Când vor muri macii, poezie; Liliana Albu, Sămânţă de iubire, poezie; Mariana Bendou, Priviri în oglinda vieţii, poezie; Elena Valeria Ciura, Nostalgii lirice, poezie; Vera Crăciun, Dimineţi de copil, povestiri; Gheorghe Luchian, Zâmbete vesele şi triste, epigrame şi catrene; Carmen Antoaneta Marcean, Lumini şi umbre între coperţi, poezie; Violetta Petre, Când violetul e albastru, poezie; Iulia Ralia Raclaru, Buburuza albastră, haiku; Mariana Rogoz Stratulat, Aproape Unul, poezie.
Scriitorul Emilian Marcu a făcut o scurtă introducere iar moderatoarele Carmen Marcean şi Rodica Rodean au prezentat volumele şi autorii. Fiecare autor a luat cuvântul. Criticul literar Mioara Bahna a făcut o sinteză a unor volume din colecţie. S-au adus elogii colecţiei şi evenimentului de către cei prezenţi la eveniment.
Dialogul muzical –literar „Arc peste timp” susţinut de Lucia Olaru Nenati şi Ana Maria Gîbu a constituit o adevărată desfătare pentru cei prezenţi în după amiaza unei zile toride de vară, în sala Muzeului Judeţean Botoşani.
Am remarcat în public pe: Daniel Badale(actor la Teatrul Național din București),  Gh. Median (istoric, scriitor, publicist),  C-tin Adam (regizor tehnic la Teatrul Eminescu, bibliofil, autor de cărți), Maria Moişoiu (fost director în Primăria Botoșani, autoare de cărți), Radu Cajvăneanu, (ziarist, mentor al filialei Europe Direct Botoșani), Măria Bucătaru (fost director al Muzeului Judeţean, autoare de cărți) etc.

Ziua s-a încheiat cu o “Seară  TalkBook” moderată de scriitorii  Mihai Batog Bujeniţă  şi Emilian Marcu, în care s-au prezentat volume, s-a citit poezie şi s-au purtat dezbateri interesante despre cărţi, autori, edituri etc.

Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4 3-001_10

https://www.facebook.com/rodica.rodean/media_set?set=a.919184658128239.1073742114.100001101416972&type=3
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum