Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Tvr_ia10

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Sigla_13



Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Logorr10



Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Agenti10


Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

+2
Rodica Rodean
Admin
6 participanți

In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de Admin Vin Iul 01, 2011 9:02 am

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 – Iasi-2011

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  57529555

La Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 sunt prezenti mesteri olari din:
• Catamarasti Deal si Dorohoi-Botosani;
• Codlea-Brasov; Galesoaia-Gorj;
• Corund si Miercurea Ciuc-Harghita;
• Schitu Stavnic–Iasi;
• Baia Mare-Maramures;
• Sisesti-Mehedinti;
• Romana-Bals si Vadastra-Olt;
• Marginea si Radauti-Suceava;
• Horezu, Lungesti si Vladesti-Valcea;
• precum si din Chisinau, Drochia, Ialoveni si Nisporeni – Republica Moldova.
La editia din acest an a targului national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 se vor acorda premiile „Toader Nica“, pentru ceramica utilitara, si „Ion Diaconu“, pentru ceramica ornamentala. Pe langa cele doua mari premii se vor acorda si alte distinctii, oferite de Primaria Iasi si Directia Judeteana pentru Cultura si Patrimoniu National Iasi. Potrivit organizatorilor, la eveniment participa atat mesterii cu experienta, cat si a II-a generatie care duce traditia mai departe.

Olaritul, ocupatie straveche

Olaritul este o ocupatie straveche ce se practica inca din vremuri stravechi, marturie stand frumoasele vase de ceramica din epoca neolitica, epoca in care pe teritoriul Romaniei s-a dezvoltat o civilizatie remarcabila.

Olaritul este o munca obositoare, necesitand forta, indemanare si cunostinte deosebite. Orice greseala poate avea drept consecinta distrugerea vasului; de aceea, olaritul este un mestesug rezervat in exclusivitate barbatilor, femeile ajutand eventual doar la decorat.

Barbatii scot lutul din locuri speciale, il aduc in gospodarie si il framanta cu mainile, picioarele, sau cu un ciocan mare de lemn, amestecandu-l cu apa. Pasta astfel obtinuta se curata de impuritati, taindu-se in felii subtiri si se lucreaza apoi la roata.

Roata e formata din doua discuri, unul mai mic sus si unul mai mare in partea de jos, acestea fiind unite printr-un ax vertical. Pe discul de sus se pune bulgarele de pamant, iar discul de jos este miscat de olar, imprimandu-i cu piciorul o miscare circulara destul de rapida. Astfel, roata se invarteste, obtinandu-se forme circulare cu contur regulat.

Formarea vasului necesita o tehnica deosebita si o viteza de lucru mare, pentru ca pasta nu trebuie sa se usuce (uneori vasul se realizeaza chiar in 40-50 de secunde).

Dupa modelare, vasele se lasa la uscat cateva zile, la umbra si apoi se ard in cuptoare speciale, dupa ce au fost in prealabil ornamentate si eventual smaltuite (la blide se smaltuieste numai partea interioara si marginile).

Cea mai raspandita tehnica de decoratie foloseste un corn de vita avand in varf o pana de gasca. Prin corn se scurge culoarea prin pana de gasca. Avem astfel o veritabila penita. Decorurile fine se pot obtine folosind un betisor fire de par de porc mistret.

Un alt tip de decoratie se obtine prin zgarierea cu un varf metalic a vasului dupa inmuierea sa in substanta coloranta, aparand astfel culoarea pastei. O alta tehnica, intalnita in special in sudul Romaniei, consta in aplicarea in relief a unor snururi, braie sau rozete de pasta.

Toate culorile folosite sunt naturale.
• Rosul se obtine dintr-un pamant bogat in oxid de fier (numit ruseala) Acesta se usuca, se toaca marunt, se rasneste si se inmoaie in apa. Se obtine astfel un lichid vascos care se strecoara prin panza sau sita si rezulta o substanta lucioasa.
• Negrul se obtine si el dintr-un pamant special, gasit in eroziunile de pamant dupa ploi.
• Verdele se obtine din zgura produsa prin arderea in cuptor a sarmei de cupru. Zgura se cojeste, se piseaza, se macina si se amesteca cu huma.
• Albul se obtine din var amestecat cu piatra alba de munte, arsa si pisata.
• Galbenul este obtinut din huma de Medgidia (motiv pentru care se gaseste mai rar), amestecata cu ruseala.
Cromatica vaselor de ceramica pastreaza traditii stravechi. Ceramica rosie din sud-vestul tarii este de provenienta romana, iar galbenul, verdele si albul din diferite centre indica traditii bizantine.

Multimea vaselor produse isi poate gasi o explicatie in obiceiul ca la nunta sau la inmormantare acestea sa fie sparte. Multe vase se spargeau si inaintea inceperii postului, pentru ca bucatele mancate sa nu fie puse din greseala intr-un vas vechi si sa se “spurce” cu mancare “de dulce”. Oalele se adunau in fundul curtii si se spargeau cu ciomagul, fiind apoi inlocuite cu altele noi. Pana si “prepeleacul” (par cu cateva ramuri in varful carora erau agatate oalele cu gura in jos, ca sa se scurga dupa ce au fost spalate) era distrus, pentru a nu spurca noile vase.

Mestesugul olaritului folosea in primul rand in alimentatie, dar ceramica este folosita si in scop decorativ, in constructii sau pentru anumite ritualuri. Locuinta taraneasca cuprinde o varietate de vase de lut - oale, ulcioare, cani, strachini, chiupuri, blide, oale pentru tinut laptele, oale enorme in care se pregatea mancarea pentru sarbatorile religioase, vase pentru flori, statuete, fluiere, jucarii etc.

Vasele smaltuite, bogat ornamentate si frumos colorate se folosesc si in scopuri practice, dar si la decorarea interiorului.




Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Iun 20, 2012 2:50 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 – Iasi-2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Iul 01, 2011 9:12 am



Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Vin Iul 01, 2011 9:28 am, editata de 3 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Interviuri cu Ionel Cococi si Ionela Mihuleac-fauritori de ceramica neolitica

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Iul 01, 2011 9:12 am

Ceramica neolitica de Vadastra-Mesterul olar Ionel Cococi

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  48831623IONEL COCOCI - Targul ceramica Cucuteni 5000[Iasi 2011




Ceramica neolitica de Cucuteni-Ionela Mihuleac


Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  30034889
IONELA MIHULEAC - Targul de ceramica Cucuteni 5000-2011



Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  78865992Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  13282097
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  66595141
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  24427625






Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Vin Iul 01, 2011 9:26 am, editata de 2 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Târgul meşteşugarilor-Iaşi 2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Iul 01, 2011 9:12 am


Târgul meşteşugarilor - Iasi 2011

Interviu cu Apalaghiei Maricel-sculptor in lemn

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  28039859

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  156sn

Apalaghiei Maricel - Targul Mestesugarilor Iasi 2011



Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  151blo

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  152df

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  153py
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  154ua
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  155ee




Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Vin Iul 01, 2011 9:39 am, editata de 1 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Iul 01, 2011 9:12 am

Marioara şi Rodica la târg

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  45419771

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  001vlfe

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  003lbp

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  002ara

Elena, Liviu si Rodica

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Aaaaaaaaaaaaaaaai



Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Vin Iul 01, 2011 9:45 am, editata de 1 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Vin Iul 01, 2011 9:14 am

De câte ori am mers în anii trecuţi la târgul "Cucuteni 5000", m-am "îmbătat" de folclor. Voi merge şi anul acesta. E bine că se mai păstrează tradiţiile şi obiceiurile populare. Prin ele mai supravieţuim şi noi ca români în amalgamul ăsta internaţional
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de violetta petre Vin Iul 01, 2011 4:57 pm

Eseu despre olărit


Şi râuri curg şi flori sărută cerul
Un curcubeu de suflet cuibărit în lut
O Mioriţă străbate eterul
Se-nvârte lutu-n Cucuteni şi mut

Mai plânge câte-un dor într-o grădină
Şi picături albastru-violet
Pe-o buză de ulcior la foc se-nchină
În rugăciunea sfântului ascet

Şi râde soarele-n câmpii albastre
În lanuri aurii se-aprind iubiri
Poveşti se scriu pe lutul limbii noastre
Tăcute rugi în albe mânăstiri

E-atâta viaţă răstignită în culori
Şi-atâta har primit de la străbuni
Şi cântă un Enescu din viori
Un Eminescu pune vers în pruni

Sunt gânduri aşezate-n miez de noapte
Ca-ntr-un eseu despre melancolie
Cu dragoste şi cu cireşe coapte
În care cântă lie-ciocârlie
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de Vasilica Ilie Vin Iul 01, 2011 7:10 pm

Felicitari, dragelor, pentru prezentarea frumoasa a acestui eveniment prin aceste poze, interviuri! Cu drag si prietenie, Vali
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Mesaje : 41
Data de inscriere : 17/06/2011

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Iul 07, 2011 7:13 pm

E foarte frumos că se respectă această tradiţie a olăritului. Minunatele vase produse din lut special, sunt mult apreciate de gospodinele din ţară, dar şi din străinătate.Se mai folosesc la diferite ornamente,ghivece pentru flori, fiind pictate în culori tradiţionale folclorului românesc. Noi îi considerăm ca fiind mari artişti,prin mesajul lor dus peste hotare şi dragostea ce o au pentru ţară. Îi felicităm din toată inima şi să ducă mai departe tradiţia moştenită.Mulţumim şi doamnelor noastre care ne-au prezentat frumoasele imagini filmate şi interviuri.
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Targul Cucuteni 5000 si Targul Mestesugarilor, 2012

Mesaj Scris de Admin Mier Iun 20, 2012 2:45 am

Sărbătoarea ceramicii, la a XXX-a ediţie

Parcul Copou va fi înfrumuseţat de creaţiile a peste 100 de meşteri populari din ţară şi de peste Prut.

"Este o ediţie jubiliară pe care dorim să o organizăm cu multă exigenţă. Sărbătoarea ceramicii va avea loc între 29 iunie şi 1 iulie. Vor fi prezente cele mai importante centre de ceramică din întreaga ţară şi din Republica Moldova, peste 100 de meşteri olari", a spus Adrian Ardeleanu, şeful Centrului Judeţean pentru Promovarea şi Conservarea Culturii Tradiţionale Iaşi.

"Meşterii olari sunt nerăbdători să ajungă la Iaşi pentru că aici este cel mai important târg de acest fel din ţară. Sunt meşteri care se pregătesc de trei-patru luni pentru a veni cu ceva special la Iaşi", a afirmat Ardeleanu, organizatorul acestui eveniment

Acesta a afirmat că va fi realizat un film şi un album despre meşterii care au ajuns la Iaşi în cei 30 de ani de la deschiderea târgului.

Kitschuri, blănuri, jucării şi produse tradiţionale la Târgul Meşterilor Populari din Parcul Expoziţiei (GALERIE FOTO)

În aceeaşi perioadă, în Parcul Expoziţiei va avea loc Târgul meşterilor populari, organizat de Primăria Iaşi.

SURSA http://www.adevarul.ro/locale/iasi/targ-cucuteni_5000-iasi-editia_XXX_0_718128523.html
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mier Iun 20, 2012 8:20 am

Poate ajung şi eu anul ăsta la târgul de oale. În ultimii doi ani am tot zis că merg şi n-am mai apucat.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Târgul naţional de ceramică tradiţională CUCUTENI 5000-Iaşi 2012

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Iul 01, 2012 1:21 am

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Târgul naţional de ceramică tradiţională CUCUTENI 5000-Iaşi 2012

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Iul 01, 2012 1:22 am

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1005np
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  81773724
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  48303649
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  19612432
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1007c
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1006ul
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1004ox
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1003mo
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1002bz
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1008d
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1001qn
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  38471661
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  53944239
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Târgul naţional de ceramică tradiţională CUCUTENI 5000-Iaşi 2012

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Iul 01, 2012 1:24 am

Rodica, Magda, Raul,Elena

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1001ta
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  43184006

Raul

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1005o
Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1003ek

Rodica

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  1002if
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re; Cucuteni5000 2012

Mesaj Scris de petrov nicolina Dum Iul 01, 2012 2:35 am

Ma bucur draga Rodica ca si de data aceasta ai fost pe baricade, esti intradevar o luptatoare, ai filmat si pentru noi cei care nu am putut ajunge, nu e prea departe Iasul de Tg. Frumos , dar totusi...Am remarcat ca bogatiile mestesugarilor nu se pierd, mai sunt inca oameni care pretuiesc mestesugul mostenit de la strabunii nostri. Ii apreciez f. tare, ii felicit cu tot dragul si le doresc multa putere si dragoste de tara, iar voua celor prezenti acolo va urez tot binele din lume! Cu stima si pretuire organizatorilor si tot atata participantilor!!!!!!!!!!!!!!!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000  şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi  Empty Re: Targul national de ceramica traditionala CUCUTENI 5000 şi Târgul meşteşugarilor-Iaşi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum