Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Tvr_ia10

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Sigla_13



Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Logorr10



Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Agenti10


Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

+2
Ovidiu Raul Vasiliu
Admin
6 participanți

In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Admin Vin Sept 02, 2011 12:03 pm

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Viewerjpg



Dragi compatrioţi!

Vă invităm la cea de a XXII-a ediţie a Sărbătorii naţionale
„Limba noastră cea română” ce va avea loc
duminică, 11 septembrie 2011.

În cadrul programului sunt incluse:

10. 00 - întâlniri cu scriitori şi oameni de cultură, expoziţii de carte, apărută în perioada septembrie 2010 – septembrie 2011 (sediul Societăţii, Piaţa Centrală,9);
11.30 – depuneri de flori la monumentul Luceafărului din centrul oraşului Cernăuţi;
12.00 - evoluări ale artiştilor amatori şi profesionişti din regiunea Cernăuţi, România şi Republica Moldova ( Palatul Academic al Universităţii Bucovinene de Medicină din Cernăuţi (str F. Şchiller, 11).

Rugăm autorii de cărţi, editorii să ne comunice în prealabil în vederea participării la expoziţie, pentru a putea fi rezervat spaţiul necesar, iar conducătorii formaţiilor artistice, soliştii – despre numerele propuse în program. Organizatorii îşi rezervă dreptul de a reduce durata evoluării participanţilor cu scopul încadrării în limita timpului prevăzut de condiţiile arendării sălii de spectacole. Aşteptăm propunerile dumneavoastră până la 5 septembrie 2011.
Rugăm persoanele juridice şi fizice, oamenii de bună credinţă să contribuie după posibilităţi la organizarea manifestării. Vă mulţumim anticipat.
Contul nostru bancar: 57: /UKRSOTSBANK, KIEV, SWIFT UKRSUAUX, 59:/ 26003010073281 (EUR) TOV Rumunskoyi kultury, Tsentralna ploshcsha 9, CHERNIVTSI, CERNIVTSI REGION. (cu menţiunea – ajutor nerambursabil pentru activitatea Societăţii „Mihai Eminescu”)
Informaţii suplimentare, sugestii, propuneri de colaborare cu potenţialii sponsori – tel. (0038) 050-627 41 56; 0038-0372 -52-42-85 (în zilele de lucru, între 10.00 – 14.00); e-mail: vasilebycu@gmai.com



Prezidiul Societăţii pentru Cultura Românească
„Mihai Eminescu” din regiunea Cernăuţi
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Vin Sept 02, 2011 9:48 pm

Super! Şi aici aş veni, dar nu-mi permite job-ul. Am fost o singură dată la Cernăuţi, în 1999, în drum spre Lavra de la Poceaev. Numele lui Eminescu e strâns legat de Cernăuţi. Bunicul meu e tot din Cernăuţi de loc.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Admin Lun Sept 05, 2011 10:53 am

Imagini de la Cernăuţi de la manifestările din data de 4 septembrie 2011-fotografii trimise de Prof.NICOLAE P.HAUCA de la EUROMEDIA UCRAINA

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  38220689


Vasile Bâcu, Doina Cernica, Monahia Elena Simionovici, Micaela Ghiţescu

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  89930221


Doina Cernica

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  64518443


Doina Cernica şi Vasile Bâcu

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  61949604


Micaela Ghiţescu

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  14691562


Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  17196617

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  65778123

RESPIRĂRI DE CARTE
CA PRELUDIU LA SPIRITUL NAŢIONAL

Duminică, 4 septembrie, în incinta sediului Societăţii pentru Cultura Românească "Mihai Eminescu” din regiunea Cernăuţi a avut loc o manifestare culturală intitulată "Respirări – Preludiu la "Sărbătoarea "Limba noastră cea Română”.

Însăşi denumirea acţiunii vorbeşte de la sine – e o anticipare a tradiţionalei sărbători naţional-spirituale a românilor din nordul Bucovinei, ţinutul Herţa şi nordul Basarabiei, precum şi a oaspeţilor veniţi din Patria istorică: prieteni, fii şi fiice dezrădăcinaţi de intemperiile istoriei.

De la bun început trebuie să menţionăm că iniţiatoarea acestor "Respirări – Preludiu...” este doamna Doina Cernica, publicistă, scriitoare şi o adevărată bucovineancă din Suceava în inima căreia palpită pulsul, conştiinţa, visurile şi aspiraţiile confraţilor români din regiunea Cernăuţi. Anume datorită eforturilor dumneaei, iată-ne ajunşi la cea de a treia ediţie.

Drept exemplu acestor cuvinte scrise, servesc numele personalităţilor care au făcut parte din delegaţia condusă de dumneaei.

E vorba de scriitoarea Micaela Ghiţescu, redactor-şef al publicaţiei "Memoria - revista gândirii arestate”, care de aproape trei decenii apare la Bucureşti şi vine să readucă, în memoria societăţii româneşti post-ceauşiste, nedreptăţile, calvarurile, deportările intelectualilor şi oamenilor simpli, nevinovaţi care au avut de suferit în urma regimului totalitar comunist. Revista găzduieşte şi materiale despre calvarul nord-bucovinenilor, suferit în urma invaziei bolşevice.

Un alt oaspete al "Respirărilor - Preludiu...”, a fost romancierul Radu Mareş, care le-a prezentat gazdelor cernăuţene romanul său istoric "Când ne vom întoarce”, volum ce s-a bucurat de o înaltă apreciere critică, fiind nominalizat şi cu câteva premii importante la nivel naţional. Succesul romanului dlui Radu Mareş i se datorează subiectului bucovinean abordat de autor.

Conf. universitar dr. Carmen Cornelia Balan de la Universitatea "Ştefan cel Mare” din Suceava a prezentat publicului cernăuţean volumul său "Ofrande”, apărut la Editura Geea, Botoşani, 2010, şi dedicat cărţilor monahiei Elena Simionovici de la Sfânta Mănăstire "Voroneţ”.

La finalul manifestării culturale de la Cernăuţi monahia Gabriela Platon a prezentat o video-proiecţie dedicată celebrului "albastru de Voroneţ”, pictură exterioară bisericească care datorită rezistenţei sale în timp a devenit nu numai un patrimoniu naţional, ci şi o moştenire universală.

La fel, trebuie să menţionăm că "Respirările – Preludiu...” au fost onorate cu prezenţa scriitorilor Grigore Chiper (Republica Moldova) şi Robert Şerban (România). Fiind participanţi la Festivalul Internaţional de Poezie "Meridiane Cernăuţene”, au găsit timp să se întâlnească cu iubitorii cuvântului scris din regiunea Cernăuţi, care, sperăm, pe viitor, îşi vor manifesta mai mult interesul faţă de asemenea frumoase întâlniri.

Dumitru Mintencu
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Intâlniri cu scriitori şi oameni de cultură, expoziţii de carte

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 8:37 am

Vasile Bâcu-interviu acordat in exclusivitate membrilor Asociatiei Universul Prieteniei

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Interviuexclusivitate

Vasile Bâcu - interviu realizat la : Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”




Intâlniri cu scriitori şi oameni de cultură, expoziţii de carte

Vasile Bâcu la standul de carte al Asociaţiei Universul Prieteniei

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  94635814


Rodica Rodean

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  511w


Nicolae Dobrea

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  515wb

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  510o

Eleonora Schipor

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img6010a


Volumele aparţinând membrilor asociaţiei au fost primite cu deosebit interes de către participanţii la manifestare. Cărţile din stand au fost donate bibliotecii Societăţii pentru Cultura Românească „Mihai Eminescu” din regiunea Cernăuţi. Un număr de 15 volume, mape ale asociaţiei şi mape din Tabăra de la Câmpulung Moldovenesc au fost făcute cadou participanţilor la acest minunat eveniment

Dumitru Covalciuc, Marcel Cahniţă, Constantin Chirilă

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  46820313


Ancuţa Bâcu şi Constantin Chirilă

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  15437450


Dumitru Covalciuc, Curelaru Mihai, Familia Puia si Rodica Rodean

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  44385862


Eleonora Schipor, Arcadie Opaiţ, Rodica Rodean

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  512h


Eleonora Schipor, Nicolae Hauca, Constantin Chirilă

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  514tm


In public recunoaştem pe Constantin Chirilă si Marcel Cahniţă

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  56875697
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img5960p


Nicolae Preutesi, Dumitru Mălăşincă, Nicolae Dobrea

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img6012te


Constantin Chirilă, Rodica Rodean

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  513eq


Interviu acordat postului local de televiziune

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  30940290

Vasile Bâcu-Sărbătoarea naţionala "Limba noastră cea română



Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Lun Sept 12, 2011 12:37 pm, editata de 4 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Depuneri de flori la monumentul Luceafărului din centrul oraşului Cernăuţi

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 8:38 am

Depuneri de flori la monumentul Luceafărului din centrul oraşului Cernăuţi

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img6019i


Slujba oficiată de preotul Mihai Cobziuc

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  80661352
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  24938056
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  15915342


Nicolae Preutesi, Ancuţa Bâcu, Rodica Rodean, Nicolae Dobrea

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  61070717


Depuneri de flori la monumentul Luceafărului din Cernăuţi


Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Lun Sept 12, 2011 12:39 pm, editata de 4 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty INVITATI

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 8:39 am

Sala Palatului Academic al Universităţii Bucovinene de Medicină din Cernăuţi

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  000rha


Prezentatorii spectacolului-Daniela Bâcu şi Adrian Costea

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  49499039


Vasile Bâcu a prezentat invitaţii


Vasile Bâcu prezinta invitatii

Titus Corlăţean-senator roman-Preşedintele Comisiei pentru politică externă


Titus Corlăţean

Ion POPESCU, preşedintele Uniunii Interregionale „Comunitatea Românească din Ucraina”, deputat în Rada Supremă a Ucrainei


Ion POPESCU

Titus Corlăţean, Cătălin Nechifor,Gheorghe Halici, Rodica Puia

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  29615133


Dumitru Covalciuc

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  50667078


Mihai Prepeliţă-Moscova

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  63547358


Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Lun Sept 12, 2011 12:41 pm, editata de 3 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty SPECTACOL

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 8:39 am

Spectacolul a fost prezentat de către Daniela Bâcu şi Adrian Costea
Au evoluat pe scenă artişti amatori şi profesionişti din regiunea Cernăuţi, România şi Republica Moldova dintre care amintim:
Grupul Etno Folcloric-Flori de Bucovina, Nicolae Mintenca, Ionuţ Urdeş, Irina Catan,Nicoleta Petriuc, Cristina Minea, Ansamblul Mugurelul, Ansamblul Marţişor, Ansamblul Ghiocelul, etc

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  48793821
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  98030668
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  44831208
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  95384792
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  75763237
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  52013566
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  79915148
Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  81817374


Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Lun Sept 12, 2011 12:43 pm, editata de 4 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty SPECTACOL

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 8:39 am



Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Lun Sept 12, 2011 11:52 am, editata de 2 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 11:45 am

Corul Fiii Arboroasei

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  65468107


Corul Fiii Arboroasei
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Sept 12, 2011 1:04 pm

Am revenit la Iaşi cu o Diplomă, câteva cărţi, o revistă, cu multe amintiri plăcute şi mulţi prieteni.

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img0001rg

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img0004rzd

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img0002bu

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Img0003tc
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Sept 12, 2011 7:50 pm

Vă felicit pentru diplomă! O meritaţi cu prisosinţă. A fost un festival deosebit.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de violetta petre Mar Sept 13, 2011 6:52 am

Felicitări, draga mea!
La cât mai multe recunoaşteri ale muncii tale pentru păstrarea limbii şi literaturii române şi nu numai!
O sărbătoare a neamului şi a limbii noastre române, o manifestare unde nu poţi să nu ai o lacrimă de fericire pentru neamul românesc şi limba lui...
Am plâns când mi-am văzut frumoasa carte ''Pianina violetă'' în standul de carte de la Cernăuţi...Acolo , am înţeles că a şi rămas...Mulţumesc , Rodica pentu bucuriile pe care mi le faci, umplându-mi sufletul de bucurie şi recunoştinţă!
Ce mult aş fi dorit să fiu acolo!
Cu sufletul am fost lângă voi!
Cu drag, Violetta
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Vasilica Ilie Mar Sept 13, 2011 7:25 am

Felicitari! Ma bucur ca ai primit aceasta distinctie! Este chintesenta muncii tale in cadrul asociatiei "Universul Prieteniei", din care facem si noi parte! Iata, tu ai fost ambasadorul nostru care ne-ai reprezentat cu cinste! Cu drag, Vali
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Mesaje : 41
Data de inscriere : 17/06/2011

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Mier Sept 14, 2011 12:55 am

Ce am avut de spus ...am spus
Dar nu stiu de ce n-a aparut???
PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”  Empty Re: Sărbătoarea naţională „Limba noastră cea română”

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum