Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Tvr_ia10

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Sigla_13



LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Logorr10



LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Agenti10


LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

+9
elena_habasescu
Vasilica Ilie
Dorina Ciocan Neculce
Rodica Rodean
Marioara Visan
petrov nicolina
Ovidiu Raul Vasiliu
violetta petre
Admin
13 participanți

In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 22, 2011 9:39 am

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Afissimplu


Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Oct 01, 2011 7:51 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Vin Sept 23, 2011 7:39 am

Iată, că am trăit să văd şi această minune:Iaşi-ul vine la Constanţa...
E magic , ca un vis din care nu mă trezesc încă, şi deşi am primit afişele şi invitaţiile de la Rodica , deci ceva concret , pipăibil...eu nu mă pot încă obişnui cu trăirile pe care le încerc în faţa acestei provocări de suflet...
Braţele mele aşteaptă sosirea invitaţilor de onoare, care , din păcate s-au cam împuţinat din motive obiective.
Mi-ar fi plăcut să îi am alături pe Emilian Marcu şi Horia Zilieru!
Mi-ar fi plăcut să fim în formaţia de la Câmpulung!
Am visat în fiecare clipă derularea evenimentului, dar, socoteala din târg nu se potriveşte cu cea de acasă...
Sper ca gândurile mele, dragostea şi poezia mea să atingă cu aripa frumosului audienţa din aula Bibliotecii unde va avea loc această întâlnire de suflete iubitoare de frumos...
Zâna cea bună, Rodica Rodean, căci ea a avut bagheta magică şi o are încă, mi-a adus încă o bucurie, încă o împlinire, încă un vis la care nici nu speram acum câtva timp...Nu pot să-i mulţumesc! E prea simplu şi banal, dar pot să-i spun că mi-a schimbat viaţa...şi nu e puţin lucru...asta nu se uită niciodată!
Vei fi lângă sufletul meu, mereu!


Vio, mereu cu dragoste!


Mi-aduce Iaşi-ul cărţile la mare,
Le-aşterne pe nisipul argintiu
Să se mai coacă înc-un pic la soare,
Cât încă nu se-ntunecă-a pustiu.

Şi paşii mei uitaţi pe la Copou,
Doar urme se mai văd pe lângă tei.
Din când în când eu voi veni din nou
Să mai privească cerul ochii mei.

Un colţ de cer pe unde Sadoveanu
Visa cu Eminescu-ntr-un poem,
Junimea să-i adune cu toptanu
La Conu' Sadoveanu unde gem

Pe dalele de piatră şi-n grădini
Atâtea convorbiri de duh şi har,
Udate cu o lacrimă de vini
Şi cu un vin de ţară şi ce dar

Primesc eu astăzi de la Iaşi-ul meu!
Mi-aduce cărţile să le botez la mal.
Cu mine -acolo va fi Dumnezeu
Şi versul meu în spuma unui val...


Violetta Petre

violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Vin Sept 23, 2011 8:39 am

Mă bucur mult pentru bucuria dv! Mă primiţi şi pe mine la Biblioteca Judeţeană Constanţa? Vin să ma bucur alături de dv şi să bat palma cu Ovidiu Wink
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de petrov nicolina Dum Sept 25, 2011 10:52 pm

Cum albinele adună nectarul din flori,Violetta şi d-l Aurel-Avram Stănescu, să adunaţi succesul şi aplauzele la lansare. Îmi doresc să fiu prezentă dar, doar Dumnezeu va decide. Vio te înbrăţişez . Doamne ajută!





petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Lun Sept 26, 2011 2:55 am

Va multumesc prieteni dragi!
Raul, abia aştept să te bucuri de marea cea mare, de nemărginirea şi magia ei!
Nina, ştiu că vii, dacă va vrea Dumnezeu, aşa cum spui, dar , oricum veţi fi aproape de sufletul meu, alături de cei ce vor fi lângă mine fizic, prieteni mai noi sau mai vechi, care îmi iubesc poezia şi de ce nu, unii şi pe mine...ca om, ca prieten , ca...orice ar fi ei...Visul meu îi include pe toţi aceia pe care îi iubesc eu, dar asta ştiu numai eu...Esential este să fiţi alături de mine, care cum puteţi: cu gândul, cu o urare de bine, cu ce vreţi voi...

Cu drag, Vio
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de petrov nicolina Lun Sept 26, 2011 4:00 am

Violetta eşti plină de energie pozitivă, voie bună, zâmbet cât încape. Dar cât am primit de la tine în tabără, s-a epuizat. Vreau să te strâng în braţe să-mi mai fac un mic stoc până când iar ne vom întâlni. Tu trebuie să ştii , că eu sunt printre cei care te iubesc. Cu toată dragostea!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Marioara Visan Mier Sept 28, 2011 7:36 pm

Stiu ca azi ai sa fii cea mai fericita femeie, ti-ai adus
" copiii" emotiilor si gandurilor tale acasa sa le prezinti celor cu care iti imparti traiul de zi cu zi. Sa ai parte de cea mai frumoasa zi din viata ta de pana acum si aceasta zi sa fie prima dintr-un lung sir de zile in care armonia si iubirea sa-ti umple sufletul, cu drag din drag Mara.
P.S. Mi-e atat de dor de rasul tau molipsitor. Very Happy flower
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Oct 01, 2011 12:59 pm

Biblioteca Judeţeană din Constanţa

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 78304520


Adriana Gheorghiu (directorul Bibliotecii Judeţene din Constanţa), Alexandru Birou ( preşedintele Ligii Scriitorilor-filiala Constanţa), Amelia Magori, Floarea Cărbune, Violetta Petre, Aurel Avram Stănescu, Rodica Rodean

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 12559735

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 85230751

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 71699968

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 60302320

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 51787900

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 57621189

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 35922983


Cristian Văşioi şi Rodica Rodean

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 28752272

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 88016117


În Aula Bibliotecii Judeţene Constanţa au fost prezente peste 80 de persoane

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 88967517


LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 31047274

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 30245174

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 77486400

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 97102900

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 91911180

Violetta Petre

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 84212389

Aurel Avram Stănescu

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Dscn4701


Rodica Rodean

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 26398327

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Oct 01, 2011 1:04 pm

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Oct 01, 2011 1:21 pm

Rodica Rodean, Ovidiu Raul Vasiliu, Violetta Petre, Cristian Văşioi, Aurel Avram Stănescu şi alţi invitaţi prezenţi la eveniment

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 29716238


Familia Stănescu împreună cu Sandu ( Păcălici în romanul Un liceu la malul Mării)

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 22602439


Violetta Petre, Rodica Rodean, Beatrice Petre, Amelia Magori

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 95528056


Amelia Magori si D-na Stănescu

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 52219603


Violetta Petre şi Ovidiu Raul Vasiliu

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 93587754


Violetta Petre , Aurel Avram Stănescu, Rodica Rodean şi alţi invitaţi

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 41528824


Vio, Bia şi Rodica

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 36912400
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Sam Oct 01, 2011 6:02 pm

felicitări pentru această frumoasă organizare.
gând bun familiei Stănescu, multe asemenea realizări în continuare și multă sănătate.
felicitări ,Violeta. multă inspirație în continuare și la cât mai multe realizări ca acestea de până acum.
cu drag, dorina
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Oct 01, 2011 8:56 pm

Multumim Rodica pentru ca prin intermediul imaginilor ne-ai facut partasi la bucuria Violettei si a domnului Stanescu, e clar ca a fost un eveniment foarte frumos, felicitari inca o data protagonistilor, si tie in calitate de organizator.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Sam Oct 01, 2011 11:18 pm

Felicitări doamnei Violetta şi domnului Aurel Stănescu! A fost o seară deosebită din viaţa lor şi mă bucur că le-am putut fi alături şi la propriu şi la figurat. Mulţumesc familiei Stănescu pentru primirea călduroasă şi pentru găzduire! Am petrecut câteva zile de neuitat la Constanţa. Cu preţuire
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Vasilica Ilie Sam Oct 01, 2011 11:37 pm

Felicitari celor doi autori si bineinteles, organizatorilor! Vasilica Ilie
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Mesaje : 41
Data de inscriere : 17/06/2011

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Mesagerul de Constanta-articol

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Oct 02, 2011 12:11 am


Volumul „Un liceu la malul mării”, în variantă tipărită

Săptămâna aceasta, pe 29 septembrie a.c., în aula Bibliotecii Judeţene „Ioan.N.Roman” Constanţa a avut loc lansarea unei cărţi inedite, intitulată, „Un liceu la malul mării” a scriitorului constănţean Aurel-Avram Stănescu. Volumul apărut sub egida Asociaţiei Universul Prieteniei Iaşi este dedicat tuturor generaţiilor de absolvenţi ai liceului „Mircea cel Bătrân” de la malul mării. În cadrul aceluiaşi eveniment editorial, scriitoarea Violetta Petre şi-a adus la Constanţa, în oraşul natal, trei volume de poezii, şi anume, „Poeme violete” „Dincolo de cer” apărute în 2010 şi „Pianină violetă” apărut în august 2011, pentru publicul constănţean.

Romanul „Un liceu la malul mării” a scriitorului Aurel-Avram Stănescu a cunoscut lumina tiparului, anul acesta, la doi ani distanţă de la apariţia online a cărţii. Lansarea volumului a avut loc în prezenţa familiei, a rudelor, a foştilor colegi de la Liceul „Mircea cel Bătrân”, promoţia 1969 precum şi a prietenilor apropiaţi. Printre invitaţii de onoare prezenţi la eveniment s-au numărat, Rodica Rodean, preşedinta Asociaţiei „Universul Prieteniei” Iaşi, scriitoarea Floarea Cărbune, Amelia Magori, membră a Cenaclului „Mihail Sadoveanu”, Centrul Militar Constanţa alături de preşedintele Ligii Scriitorilor din România, filiala Constanţa.

În deschiderea evenimentului editorial, directoarea Bibliotecii Judeţene, Adriana Gheorghiu a subliniat sinceritatea şi sensibilitatea cu care a fost scrisă această carte. Volumul „Un liceu la malul mării”, prefaţat de scriitoarea Doina Berchină şi apărut la Editura PIM, Iaşi prezintă năzbâtiile din liceu ( liceul „Mircea cel Bătrân”) ale unui tânăr elev pe nume Stani, sau Laur, cum i se mai spunea, printre colegi. Romanul face o incursiune pe coridoarele timpului până în adolescenţa sa, marcând peripeţiile vremii de atunci, celebrul costum bleumarin cu număr personalizat de identificare sau nelipsita matricolă de pe mâneca stânga ca accesoriu vestimentar obligatoriu pentru fiecare elev de la acest liceu. „Scriitorul manifestă o minuţiozitate de bijutier când face portrete. Sunt surprinse până în cele mai mici detalii figurile foştilor colegi, nume de profesori, fosta dirigintă, care i-au marcat viaţa”, a ţinut să precizeze scriitoarea Floarea Cărbune.

Deşi, la prima vedere pare a fi un roman autobiografic, de fapt în fiecare capitol al cărţii se regăsesc atât adolescenţii de altădată cât şi cei de astăzi. Pentru scriitorul Aurel-Avram Stănescu, Liceul „Mircea cel Bătrân” este „ acea clădire uriaşă cu zidurile extrem de groase îşi arăta temeinicia, de multe ori copiii îi spuneau Bastilia dar orice clădire poartă amprenta oamenilor care vieţuiesc în ea şi niciodată nu a avut motive s-o numească astfel, cu toate că de multe ori supărările lui trecătoare de elev îl îndreptăţeau”. Cu multă emoţie în glas, scriitorul Aurel-Avram Stănescu ne-a spus cum a început această carte „ M-am apucat să scriu la ea din 2007. Am spicuit din jurnalul meu cu amintiri şi am reuşit să-mi aduc aminte. Cartea o dedic seriilor întregi de adolescenţi care au absolvit Liceul „Mircea cel Bătrân”.

Scriitorul Aurel-Avram Srănescu s-a născut în anul 1950, la Constanţa. A absolvit Liceul „Mircea cel Bătrân” din Constanţa. Studiile universitare şi le-a făcut la Bucureşti, unde a urmat Facultatea de Maşini şi Utilaje. În palmaresul său literar se regăsesc o serie de colaborări cu diferite publicaţii electronice, precum, Ecoul, Cetatea lui Bucur, Singur, Confluenţe româneşti, Armonia, Răsunetul. În presa scrisă a debutat în ziarul „Cuvântul liber” din Târgu Mureş cu eseuri, poezii, articole. În prezent, activează pe diferite siteuri literare. Alte volume de proză publicate: „Adevărul dintre noi”, „Între râmnice, Antologie de Constantin Marafet”, „Amprente temporale”.

Sursa

http://mesagerdeconstanta.ro/volumul-%E2%80%9Eun-liceu-la-malul-marii%E2%80%9D-in-varianta-tiparita/

sâmbătă, 1 octombrie 2011
Publicat de Ancuța Ciobanu
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty INFOPRESS-articol

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Oct 02, 2011 12:19 am

Aurel Avram Stănescu și Violetta Petre și-au lansat cărțile la Biblioteca Ioan N Roman din Constanța

Pe 29 deptembrie 2011 a avut loc la Biblioteca Ion N Roman din Constanța o lansare de cu totul deosebită organizată de Asociația Universul Prieteniei din Iași, doi scriitori nu foarte celebri și-au lansat volumele. Aurel Avram Stănescu și Violetta Petre s-au întâlnit cu colegi, prieteni și admiratori pentru a le vorbi de cărțile lor de suflet și pentru a da autografe tuturor celor prezenți.

Aurel Avram Stănescu a fost primul care a vorbit de cele două cărți ale sale: “Un liceu la malul mării” și “Adevărul dintre noi”, editate la editura PIM din Iași anul acesta. Primul volum este un roman autobiographic, chiar dacă autorul nu recunoaște acest lucru, el descrie adolescent sa și a celor din ziua de astăzi. Romanul este scris gradual, începe cu primul an de liceu și continua cu ceilalți ani până la facultate. Acțiunea se petrece la Liceul Mircea cel Bătrân din Constanța, unde autorul a învățat timp de patru ani. Pentru a vă stărni curiozitatea pentru acest roman vă prezentăm doar prefața cărții.

“În şcoală fusese poreclit Aşchiuţă. Pe drept cuvânt. Era subţirel, fragil, agil… o sfârlează. Curios şi ambiţios, aşa cum veţi putea descoperi în această carte, pe care aţi ales să o citiţi. Şi bine aţi făcut !

Autorului, băieţii care jucau fotbal în bazinul îngheţat peste iarnă, din faţa Teatrului constănţean îi spuneau, prescurtat, Stani şi cine ar fi bănuit că în adolescenţă, năstruşnicul scria poezii. Eu, colega lui, încă din clasele mai mici nu am ştiut deşi lucram la revista şcolii şi frecventam cenaclul condus de o profesoară tânără, blondă, chipeşă, pe care elevii o sorbeau din priviri.

Acum, dacă privesc mai atent, tabloul cu fotografiile noastre de la absolvirea Liceului Mircea cel Bătrân îmi dau seama că atitudinea lui era una de mare cuceritor, nedeclarat însă. Greu de ghicit, atunci şi cât de îndrăgostit avea să fie mai târziu de respectiva perioadă de viaţă, cu o memorie de invidiat a întâmplărilor, profesorilor, orelor, reuşitelor, eşecurilor, prietenilor şi neprietenilor.

Ca şi noi toţi, Stani a păşit încrezător în viaţă. S-a pus pe treabă. Presupun că a făcut armata şi apoi stagiul de trei ani, absurd şi umilitor, la care am fost obligaţi, indiferent de domeniul în care ne pregătisem. O perioadă a lucrat la Canal. S-a însurat. A făcut copii. I-a aşezat la casa lor. A plătit taxe şi impozite. A contribuit din plin la dezvoltarea societăţii. Într-un cuvânt şi-a făcut, cu vârf şi îndesat, datoria.

Despre cei născuţi la malul mării se spune că au o nelinişte, o nerăbdare, un freamăt în plus faţă de alţii. Asta pentru că se trezesc cu un orizont nemărginit(vorba poetului) la picioare, încă de la începutul existenţei lor.

Faptul obligă fie la visare, fie la înţelepciune. Ceva îi macină în interior. Un dor de ducă, o nevoie de a şti, de a înţelege şi a exprima, o dorinţă de a face… un sentiment al puterii de a privi şi a vedea mult mai departe. E un privilegiu, dar şi o corvoadă. Un fel de datorie de a răsplăti ceva ce îţi este dat mai mult decât altora. Promiscuitatea universului deschis, zbaterea când furtunoasă, când molcomă, dar tenace a apei, murmurul sau strigătul permanent al valurilor, adierea blândă a brizei sau tumultul aspru al vânturilor ce se întretaie încrucişat pe faleză… toate acestea te urmăresc, te bântuie, te constrâng.

O întorsătură oarecum neaşteptată, în drumul vieţii, dar mai curând o formă de revoltă în faţa destinului, care nu se vedea mai repede împlinit l-a aşezat pe Stani în faţa calculatorului şi i-a acordat timp să scrie.

Din sacul burduşit de trăiri, observaţii, emoţii, vorbe şi fapte ale trecutului au început să ţâşnească una câte una, imagini suculente de viaţă.
Acum un an sau doi, când mi-a trimis spre lectură un text, i-am spus cu entuziasm că e vorba de literatură autentică. Mă gândeam ca e victorie şi dacă scrie numai pentru el. Dar Stani nu avea nevoie de confirmări. El ştia foarte bine ce are pe dinlăuntru şi ce are de gând, şi ce poate. El voia mai curând să afle care e drumul cel mai scurt, mai direct şi mai sigur spre alţii. I-am spus câte ceva, fără să am de fapt o reţetă, fără să ştiu în fond secretul. Calea a descoperit-o singur. Are prieteni şi cititori pe Internet. Se manifestă critic, atunci când este cazul, faţă de încercările neizbutite ale altora, scrie cu uşurinţă.

Cu cea de faţă are deja două cărţi publicate.

Susţinerea editorială îi vine de la Iaşi, patria de suflet a literaturii.

Cel despre care vorbim e, cu alte cuvinte, acum, scriitor. Şi nici nu a fost altceva, atâta amar de vreme”, scrie Doina Berchină. “Am avut senzația că citesc un roman 3 D”, a spus scriitoarea Floarea Cărbune.

Despre a doua carte “Adev[rul dintre noi”, autorul spune: “Când a venit rândul să mi se editeze volumul, ştiam că am nevoie de un critic literar. În general eram neîncrezător că voi găsi acea persoană, necunoscând pe nimeni din această categorie de literaţi şi, să-l rog să mi-o descrie în câteva rânduri. De aceea îndrăznesc să-mi fac singur apologia… puţin critica şi mai ales exegeza cărţii mele! Desigur acest episod denotă neseriozitate din partea mea dar nimic nu este mai important ca reducerea costurilor! Nu vreau să câştig de pe urma scrisului şi de aceea am găsit o editură serioasă, ieftină, corectă, tolerantă şi vă încerc perspicacitatea cu proze scurte, atent dozate iar restul îl găsiţi pe Internet. Norocul meu este că am fost inclus într-un orizont, ‘’Universul Prieteniei’’ din Iaşi! Nu-mi place să mă socotiţi printre mâncătorii de hârtie şi băutorii de cerneluri aşa că n-am scos o ediţie mamut şi vă invit să îndrăzniţi… click pe Google, şi nu trebuie să daţi niciun ban! Elitele sunt create artificial în toate domeniile… treabă de educaţie, pregătire şi bani ! Segregaţia claselor se cultivă şi stă la baza oricărei orânduiri. Fiecare comentează cum percepe situaţia dată… o prietenă veche m-a caracterizat în câteva vorbe:

- Tu eşti Marin Preda din Constanţa! Bineînţeles, asemănarea, cu marele scriitor, m-a flatat dar am considerat că e injust să fiu comparat cu el. Există modestie în fiecare iar eu, nu tind să-l ajung pe marele maestru.

Această carte nu este scrisă pentru toţi, nu poate fi înţeleasă de cei care nu vor s-o priceapă. Este numai pentru cine are răbdare, puţină bunăvoinţă, nu este atât de rafinat sau cultivat şi, face parte din marea masă a muritorilor de rând… ca şi mine. Am mulţi amici ce nu-şi amintesc cu plăcere liceul… am încercat să le schimb opinia şi acei ani îi consider cei mai frumoşi. În creaţia mea, întâlnim mecanismul percepţiei existenţialismului subconştient, frust, de vagă provenienţă kafkaniană dând uneori o mai larga înţelegere cuvintelor şi sensurilor, neevitând deseori fantezia absurdului prin exprimări largi, alese intenţionat, aplicând în general nuanţat, existenţialismul faptic, apropiindu-mă mai mult de ilustrul Dino Buzzati bineînţeles, păstrând distanţele faţă de aceşti titani ai literaturii.

Gândul mă duce departe, în subsidiar, la izvoarele creaţiei trecând graniţele permise în lumea nevrotică actuală, hrănindu-şi inspiraţia din propria cenuşă aruncată ca un îngrăşământ amniotic de spectacole ireale. Convingerile mele pestriţe îşi varsă fluidul stelar ferit de vedenii şi angoase păguboase.

La originea forţei creatoare stă însăşi realitatea covârşitoare sedusă cu soluţii neaşteptate, de o simplitate bizară, nu neapărat ieşite din comun, fără ornamente dar adânci şi nu-ţi dai seama că s-au inoculat în limbajul de zi cu zi, apropiat impresionismului pictural. Suliţele ce se înfig în personaje sunt reale, mortale şi ating deseori o clasă până de curând intangibilă. Psihologia personajelor nu este căutată, ea rezultă din acţiunile lor; adesea orizontul semantic completează într-un ansamblu de cuvinte înfăşurat într-o strânsă corelaţie de sens, redefinind limitele. Umorul delicat, englezesc, inclusiv cel indiscret poate pe undeva desuet(poate dar, eu nu cred că e încă desuet) este prezent la congruenţa incitantă a sentimentalismului cu absurdul utopic şi râsul fără bariere, fără oprelişti, sănătos cum există numai în viaţa noastră; în rest îmi pare totul o luptă inutilă, fără sens, ilogică chiar stupidă hărţuindu-ne până la prăbuşirea finală. Firul epic este ţesut departe de confluenţa şi influenţa stabilitei ordini literale, dictat de însemnata elită literară atât de intolerantă şi implicit exclusivistă. Acest text l-am scris înainte de apariţia providenţială a domnului Constantin Marafet, care mi-a spulberat unele convingeri şi a scris o postfaţă atât de minunată încât vă scuteşte de efortul de a-mi citi cartea! Vor mai urma şi alte povestiri dacă o vrea bunul Dumnezeu!”, a spus Stănescu Aurel Avram

Doamna Violetta Petre a lansat trei albume: “Poeme violete” și “Dincole de cer” editate în 2010, iar “Pianina violetă” în 2011 și este dedicate fiicei și soțului autoarei. Toate cele trei volume sunt editate la Editura PIM din Iași. Cele trei cărți sunt volume de poezii pe care scriitoarea la sxcris cu multă dragoste. “Iată, că am trăit să văd şi această minune:Iaşi-ul vine la Constanţa...E magic , ca un vis din care nu mă trezesc încă, şi deşi am primit afişele şi invitaţiile de la Rodica , deci ceva concret , pipăibil...eu nu mă pot încă obişnui cu trăirile pe care le încerc în faţa acestei provocări de suflet...Braţele mele aşteaptă sosirea invitaţilor de onoare, care , din păcate s-au cam împuţinat din motive obiective. Mi-ar fi plăcut să îi am alături pe Emilian Marcu şi Horia Zilieru! Mi-ar fi plăcut să fim în formaţia de la Câmpulung!

Am visat în fiecare clipă derularea evenimentului, dar, socoteala din târg nu se potriveşte cu cea de acasă... Sper ca gândurile mele, dragostea şi poezia mea să atingă cu aripa frumosului audienţa din aula Bibliotecii unde va avea loc această întâlnire de suflete iubitoare de frumos...Zâna cea bună, Rodica Rodean, căci ea a avut bagheta magică şi o are încă, mi-a adus încă o bucurie, încă o împlinire, încă un vis la care nici nu speram acum câtva timp...Nu pot să-i mulţumesc! E prea simplu şi banal, dar pot să-i spun că mi-a schimbat viaţa...şi nu e puţin lucru...asta nu se uită niciodată! Vei fi lângă sufletul meu, mereu!”, spune Violetta Petre. Pentru a vă strârni curiozitatea și ai procura cartea contănțencei Violetta vă dăm citirii o poezie din cărțile scrise de dânsa.

Vio, mereu cu dragoste!



Mi-aduce Iaşi-ul cărţile la mare,

Le-aşterne pe nisipul argintiu

Să se mai coacă înc-un pic la soare,

Cât încă nu se-ntunecă-a pustiu.



Şi paşii mei uitaţi pe la Copou,

Doar urme se mai văd pe lângă tei.

Din când în când eu voi veni din nou

Să mai privească cerul ochii mei.



Un colţ de cer pe unde Sadoveanu

Visa cu Eminescu-ntr-un poem,

Junimea să-i adune cu toptanu

La Conu' Sadoveanu unde gem



Pe dalele de piatră şi-n grădini

Atâtea convorbiri de duh şi har,

Udate cu o lacrimă de vini

Şi cu un vin de ţară şi ce dar



Primesc eu astăzi de la Iaşi-ul meu!

Mi-aduce cărţile să le botez la mal.

Cu mine -acolo va fi Dumnezeu

Şi versul meu în spuma unui val...

La eveniment au mai participat: Președintele uniunii scriitorilor filiala Constanța, Rodica Rodean Președintele Asociației Universul Prieteniei din Iași, cei care s-au și ocupat de lansare, doamna Adriana Ghiorgiu, directorul Bibliotecii Ioan N Roman din Constanța și mulți prieteni ai celor doi autori. Sperăm că v-am stârnit puțin curiozitatea și o să procurați aceste cărți pentru că trebuie neapărat să le aveți în biblioteca voatră.

SURSA

http://stiri.infopress.tv/cultura/1869-aurel-avram-stnescu-i-violetta-petre-i-au-lansat-crile-la-biblioteca-ioan-n-roman-din-constana.html
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de elena_habasescu Dum Oct 02, 2011 12:27 am

Va urmaresc cu mare drag de aici din acest colt indepartat al Romaniei. Ma bucur pentru voi ,ma rog pentru voi, sa fiti sanatosi sa puteti lasa in urma ceva cu care sa ne spalam sufletul de praful asternut de vremurile ce se rostogolesc nemiloase peste noi.
Va imbratisez pe toti cu mare drag-Elena
elena_habasescu
elena_habasescu

Mesaje : 14
Data de inscriere : 15/05/2011
Varsta : 71
Localizare : Bocsa-Caras Severin

http://ena-quilt.blogspot.com/

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Dum Oct 02, 2011 2:45 am

Păcălici este un amic din ''Anii mei apocaliptici'' Smile
El a fost publicat on line, chiar si in engleză... nicinu mai ştiu în câte locuri. Sunt un internaut şi doamna Rodica şi Dorina m-au scos din această stare.
Ţin să mulţumesc Universului prieteniei pentru hotărârea de a veni în oraşul meu natal acum, în prag de toamnă, să simtă pe pielea lor şuierul aspru al vântului dar să confirme tuturor că nu suntem atât de răi . Very Happy
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de petrov nicolina Lun Oct 03, 2011 4:32 am

Felicitări domnului Aurel Stănescu, frumoasei noastre Violetta, preşedinta Asociaţiei Universul Prieteniei Rodica Rodean, pretenului nostru Raul, care ne-a salvat cu prezenţa pe noi cei fără noroc. Doar de data aceasta... Am văzut pozele minunate, şi ce de lume şi grupuri frumoase! Vă îmbrăţişez.
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty violetta, petre, mariana, bendou

Mesaj Scris de MARIANA BENDOU Lun Oct 03, 2011 8:04 am

Felicitari, draga Violetta pentru acesta noua realizare personala aducatoare de multiple satisfactii!Te imbratisez cu drag, iti urez sa reusesti in tot ceea ce faci, in ciuda obstacolelor sau rautatilor intalnite in cale si iti daruiesc acest buchet violet si frumos pentru a sti ca ma bucur impreuna de tine...


MARIANA BENDOU
MARIANA BENDOU

Mesaje : 73
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Onesti

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Mier Oct 05, 2011 10:33 pm

Gânduri despre ...cum a fost!


Poate că am aşteptat ca albastrul din visele mele să se mai potolească un pic, şi emoţiile violete să se aşeze cuminţi în matca lor..aşa, ca să pot spune tot ceea ce sufletul meu are în plus acum la adăpostul acestei toamne minunate în care peziile mele au poposit pe plaiuri dobrogene, aici unde m-am născut, unde am crescut şi am iubit, aici , la margine de nemărginire, unde , oricine este poet...
Evenimentul ce a avut loc mi-a adus lângă mine oameni dragi, care chiar au dorit să împărtăşească cu mine bucuria mângâierii unei poezii; e greu, mai ales astăzi , să te rupi de programul strict, pe ore, minute şi să stai o oră, două, trei, să te opreşti din goana nebună, doar pentru a asculta cântecul violet al unui vers răstignit pe altarul unei simţiri al unei clipe sublime, al unei tristeţi devastatoare, sau al unei lacrimi ravisante...
Au fost alături de mine, fiica mea dragă, darul de preţ primit de la Dumnezeu care mi-a înflorit şi parfumat seara de 29 octombrie cu frumuseţea şi iubirea ei pentru mine,Rodica_ prietena mea de suflet şi cea care a făcut ca acest moment să se alăture şi să încununeze , şirul de eveniente pe care le-a pregătit cu atâta dăruire...şederea ei la mine a fost o continuă sărbătoare...împreună cu Beatrice, ''trei doamne şi toţi trei'', am sărbătorit în fiecare clipă bucuria de a fi împreună, de a sărbători şi cinsti viaţa...
Am avut de asemenea bucuria să împart acest moment important din viaţa mea cu Aurel, colegul meu de ''suferinţă'', pe care-l iubesc şi îl apreciez pentru talentul şi scrierile sale, pentru tenacitatea cu care îşi înfruntă destinul şi pentru personalitatea vivantă! Din toată inima îi doresc , multe asemenea evenimente, cu fruntea luminată de Cuvânt...
Mi-au prins din zborul jucăuş, zâmbetul şi fericirea, oameni dragi , prieteni vechi sau noi, colegi de grădiniţă şi şcoală, rude, colege de servicu, vecini, colegi ai soţului meu de la liceul Mircea, căci , ce mică-i lumea!...soţul meu a fost coleg de şcoală cu Aurel la Liceul Mircea-Bastilia, aşa cum l-au poreclit elevii acelei perioade pe care o descrie scriitorul în cartea''Un liceu la malul mării, cu talentu-i incontestabil...
Cristi Radu Văşioi, un prieten special, mi-a oferit câteva minute de discurs elevat, în care a vorbit despre cultura în ţara noastră, şi despre evenimentul în sine ca fiind unul fericit, căci, cine mai citeşte azi poezie, sau altceva?...toate acestea , ţinând cont de sala aceea aproape plină de oameni iubitori de cultură şi frumos...
Domnul Aurel Birou, preşedintele Ligii scriitorilor-filiala Dobrogea , împreună cu domnul Norea, preşedintele-Clubului umoriştilor al aceleaşi zone mi-au făcut deosebita onoare de a fi alături de mine şi Aurel...Scriitoarele Amelia Magori şi Floarea Cărbune, mi-au dăruit din zâmbetul şi prietenia lor, ca şi cum ne-am fi cunoscut de când lumea...
O prezenţă agreabilă a fost şi doctoriţa Lidia Condruz din Constanţa, prietenă de suflet, mereu prezentă la evenimentele importante din viaţa mea...
Fiecare dintre cei prezenţi reprezintă o perioadă frumoasă , o prietenie, un moment din viaţa mea şi faptul că au întrerupt pentru două ceasuri maratonul nebun în care suntem angrenaţi cu toţii, dovedeşte că sunt iubită, îndrăgită...o ipostază, un sentiment după care alerg de când mă ştiu...poeziile mele , în mare , abundă în informaţii lirice despre această dorinţă, parcă neîmplinită vreodată...cine ştie?, mai e timp!
Rodica a fost îndrăgită instantaneu de audienţă şi asta , pentru că, prezenţă agreabilă, prietenoasă i-a cucerit pe participanţi cu dezinvoltura ei, cu zâmbetul mereu ancorat într-o salbă de bună dispoziţie şi dăruire...Îi place să vadă oameni fericiţi, să le ofere bucurii şi împliniri de vise...Tot ceea ce s-a întâmplat la Constanţa i se datorează ei...a fost ideea ei, munca ei...veşnic neobosită, în continuă vervă şi mişcare, îţi aduce aminte , dacă cumva ai uitat , că eşti viu şi trebuie să simţi asta! Chiar şi suferind, chiar şi cu lacrima pe obraz...doar cum ar fi viaţa fără melancolia toamnelor şi a ploilor din suflet?
Doamna Gheorghiu-directoarea bibliotecii din Constanţa, o femeie ''micuţă la stat, dar înaltă la sfat'', a fost mâna dreaptă a Rodicăi şi colaboratoarea ce ne-a pus la dispoziţie frumoasa clădire...Îi mulţumesc şi sper într-o colaborare viitoare!
Cam asta a fost povestea de la malul mării...într-un sfârşit de octombrie superb, cu zile calde şi cer albastru aşa cum era şi în sufletul meu, avându-i lângă mine pe cei câţiva, ''cei mai iubiţi dintre pământeni''...sper să mă mai întâlnesc cu trăirile acelor zile, căci am fost FERICITĂ...
Mulţumesc, Universul prieteniei!

Cu dragoste, Violetta!
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Mier Oct 05, 2011 10:42 pm

Mulţumesc frumos tuturor celor care au fost cu gândul alături de mine, oameni dragi , prieteni, cunoştinţe!
Îmi pare rău, Nina că nu ai putut ajunge!
Mulţumesc frumos, Raul că ai fost cu noi! Sper că întâlnirea cu marea şi magia ei, te-a impresionat în aşa fel încât să mai vii să-i săruţi valul!
Mulţumesc frumos pentru felicitări, vouă, Mara, Valica, Dorina, Elena, Aurel, Raul şi nu în ultimul rând, Mariana Bendou! Buchetul violet este minunat şi mi-a povestit despre regretul tău de a nu fi lângă mine...

Vă iubesc pe toţi şi vă doresc să aveţi parte de bucurii la fel de mari ca ale mele!

Cu drag, Vio
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Joi Oct 06, 2011 2:33 am

PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Oct 06, 2011 3:01 am

VIOLETTA,
Am citit mesajele tale de câteva ori. Nu mai vreau... pentru că mă apucă plânsul. Nu-ţi pot explica în cuvinte cât de rău mi-a părut că nu am putut veni. Oricum, motivele au avut un caracter matern, ce nu poate fi neglijat. Cuvintele tale sunt ca o magie draga mea, nu mai cunosc pe cineva atât de pătrunzător în inimile cuiva. Te iubesc cu toate poeziile tale!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Dum Oct 09, 2011 9:35 pm

Multumesc frumos, Dan, pentru darul minunat în culoarea mea preferată, din anii tinereţii!...acum am adăugat violetul...
Îţi doresc zile senine şi bucurii!
Cu drag, Vio
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Dum Oct 09, 2011 9:39 pm

Draga mea, Nina!
Am aflat motivul pentru care nu ai putut veni; aşa se întâmplă uneori cînd ne dorim f. mult ceva: nu avem parte de el...mi-a părut rău, dar ţi-am simţit gândul mereu lângă mine, căci ştiu că mă iubeşti!
Cu iubire, Vio dintr-o toamnă mai tistă ca oricând...
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Marian Malciu Lun Oct 10, 2011 2:06 am

Felicitări!
Sincere felicitări!
Foarte multe felicitări!
... Şi am mai scris pe undeva, dar nu-mi aduc aminte unde...
M-am bucurat împreună cu voi şi mi-am dorit să fiu acolo...
Ufff! Departe de centrul ţării suntem toţi!!
Am rămas mască privind biblioteca... Pe vremea în care studiam la Constanţa, era pe bd-ul Republicii, intersecţia semaforizată cu bd-ul Tomis, peste drum de hotel Continental, parcă... Şi ce clădire super văd acum!!!
Marian Malciu
Marian Malciu

Mesaje : 262
Data de inscriere : 12/05/2011
Varsta : 78
Localizare : Slatina

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de violetta petre Joi Oct 13, 2011 10:01 pm

Multumesc frumos, Marian!
Ai mai scris pe face-book...dar nu ai scris aici...
Niciodată nu e prea târziu!
Clădirea era odată acolo unde spui, dar acum suntem în alt regim...nu mai recunoşti oraşele!
Multumesc încă o dată!
Cu drag, Vio
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Sam Oct 22, 2011 6:35 pm

Da dle Marian M, acolo era Biblioteca... n-a mai ramas nici Continentalul dar acum e pe linga Sala Sporturilor, mai exact intre vechiul Comisariat si UMC (Universitatea Maritima Constanta). A fost lume multa tinind cont ca la o lansare de case foarte mari nu se aduna atitia oameni iar doamnele Amelia, Floarea Carbune, Violetta si Rodica au fost la inaltime...
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011 Empty Re: LANSARE ŞI PREZENTARE DE CARTE LA CONSTANŢA-29 SEPT 2011

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum