Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Nicolina Petrov Tvr_ia10

Nicolina Petrov Sigla_13



Nicolina Petrov Logorr10



Nicolina Petrov Agenti10


Nicolina Petrov Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Nicolina Petrov Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Nicolina Petrov Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Nicolina Petrov Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Nicolina Petrov Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Nicolina Petrov Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Nicolina Petrov EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Nicolina Petrov EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Nicolina Petrov EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Nicolina Petrov EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Nicolina Petrov EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Nicolina Petrov EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Nicolina Petrov EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Nicolina Petrov EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Nicolina Petrov EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Nicolina Petrov Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Nicolina Petrov

4 participanți

In jos

Nicolina Petrov Empty Nicolina Petrov

Mesaj Scris de petrov nicolina Dum Oct 16, 2011 3:07 am

Timpul vostru este limitat, aşa că nu vă pierdeţi vremea trăind viaţa altcuiva. Nu vă înglobaţi în dogme trăind cu rezultatul gândirii altor oameni. Nu lăsaţi zgomotul opiniilor altora să vă ascundă vocea voastră interioară. Şi cel mai important trebuie să aveţi curajul să vă urmaţi inima şi intuiţia. Ele ştiu deja ce vă doriţi cu adevărat să deveniţi. Toate celelalte lucruri sunt secundare. Steword Broval, pe ultima copertă a ultimului număr din revista sa a scris cuvintele:"Rămâi flămând. Rămâi naiv". Asta era mesajul lui de adio. Şi eu mi-am dorit să rămân aşa. Iar voi astăzi când începeţi o viaţă nouă, vă doresc asta şi vouă. "Rămâneţi flămânzi. Rămâneţi naivi. Mulţumesc mult." Să fiu cel mai bogat om din cimitir, nu contează pentru mine. Să merg la culcare ştiind că am făcut ceva minunat-asta e tot ce contează pentru mine"...Steve Jobs.
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Dum Oct 16, 2011 3:21 am

Emoţionante cuvinte. În faţa morţii omul devine el însuşi ca niciodată. Am fost astă iarnă în Cimitirul Eternitatea, de la noi din Iaşi, la o slujbă de pomenire şi acolo undeva la intrare este scris: "O plimbare prin cimitir ne dă adevărata măsură a tuturor lucrurilor."
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de petrov nicolina Lun Oct 31, 2011 7:52 pm

Ai grijă de sănătatea ta

În ziua de 8-octombrie 2011, în oraşul Tg. Frumos, s-a desfăşurat acţiunea proiectului" ai grijă de sănătatea ta”. În Parcul Central s-a instalat un cort dotat cu un cântar sanitar şi aparat pentru tensiune. Acţiunea a fost coordonată de vicepreşedinta O.F. Ciorbă Angela. Au mai participat alţi membri :medic Stoian Georgeta, Sandu Axinia preşedinta O.F. Tg. Frumos, Petrov Nina preşedinta femeilor pensionare, asistenta Cozma Viorica, Pavăl Olga, Geta Trifan, Nina Astroiu, Păduraru Petronela, Aifticăi Elena, studenta Stoian Irina din Iaşi, alţi voluntari. Au mai fost prezenţi primarul oraşului Tătaru Gheorghe, Florea Costel.Pe timpul acţiunii au fost verificaţi medical şi întocmit evidenţe personale unui număr de peste 100 de persoane, care au primit sfaturi profesionale şi recomandări pentru a se prezenta la medicul de specialitate. La finele acţiunii a avut loc un mini spectacol cu doi actori de la Teatrul Naţional Iaşi, care l-au interpretat pe Charlie Chaplin. Deşi vremea a fost puţin ploioasă, publicul s-a bucurat de reprezentaţie, actorii fiind mult aplaudaţi. În următoarea perioadă, vor urma şi alte acţiuni din cadrul acestui proiect.

Pensionara Nina Petrov


Ultima editare efectuata de catre petrov nicolina in Dum Noi 06, 2011 7:28 pm, editata de 1 ori
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty la un picnic

Mesaj Scris de petrov nicolina Lun Oct 31, 2011 7:57 pm

Picnic organizat şi oferit colegilor şi prietenilor, de către domnii; Florea Costel şi Sită Vasile. Suntem siguri că au contribuit şi alţii, dar nu au vrut să fie deconspiraţi.
O zi deosebit de frumoasă, o zi creată de Dumnezeu parcă, special pentru noi. E poate ultima atât de frumoasă din sacul toamnei, ce a epuizat deja serialele cu soare, căldură şi verdele copacilor ce au primit culori dumnezeieşti, ce fac ochii să râdă şi sufletul oamenilor mai bun.
O locaţie ce am descoperit-o cu această ocazie, dar am rămas plăcut impresionată de tot ce este acolo. În puţine cuvinte dar profunde ; un colţişor de Rai pe care natura şi Dumnezeu a ştiut cărui om să-l ofere. Aici am putut atinge apa, copacii şi cerul. Imaginaţia a făcut ce a vrut cu inimile şi sufletele noastre ce au vibrat la unison, trăind clipe de prietenie şi armonie vis-a- vis de „ŞURA LUI VASILE”.
Un grup de oameni dintre acei care educaţia şi-a lăsat amprenta vizibil pe fiecare dintre noi. Ne-am simţit şi manifestat aşa cum a trebuit: educaţi, respectoşi unii cu alţii, decenţi şi recunoscători pentru tot ce ni s-a oferit de misterioşii binefăcători!
Mulţumim tuturor celor spuşi şi nespuşi, celor văzuţi şi nevăzuţi, iar ziua de 29 oct. 2011, rămâne „o zi memorabilă” pentru toţi participanţii. În speranţa că ne vom mai întoarce aici şi cu alte ocazii, ne închinăm Cerului cu tot ce are el, urez sănătate la toată lumea, realizarea dorinţelor pe care ni le-am pus în faţa naturii vii şi multe bucurii!

DOAMNE AJUTĂ!!!!

Pensionara Nina Petrov.


Ultima editare efectuata de catre petrov nicolina in Mar Noi 08, 2011 8:12 pm, editata de 3 ori
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty la un picnic

Mesaj Scris de petrov nicolina Dum Noi 06, 2011 6:39 am



Ultima editare efectuata de catre petrov nicolina in Mar Noi 08, 2011 7:03 am, editata de 1 ori
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty la un picnic

Mesaj Scris de petrov nicolina Mar Noi 08, 2011 6:39 am

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mar Noi 08, 2011 8:51 am

Dar frunzuliţă verde de secară
Dumneavoastră nu sunteţi doar o pensionară,
Ba mai degrabă sunteţi o doamnă distinsă
De o vârstă venerabilă atinsă.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty un picnic

Mesaj Scris de petrov nicolina Mar Noi 08, 2011 8:14 pm

Trebuie să trăim orice clipă ca şi cum ar fi ultima şi să îmbătrânim frumos! Mulţumesc pentru remarcă.
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Dan Puric La Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Noi 10, 2011 10:10 pm

Dan Puric la Tg. Frumos





În seara zile de 9 noimbrie 2011, Casa de Cultură din oraşul Tg. Frumos, a găzduit pe marele actor şi regizor Dan Puric, care a susţinut o Conferinţă pe tema identităţii. Dan Puric s-a născut pe 12 februarie 1959 la Buzău, din părinţi medici. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti. Şi-a lansat cea mai nouă carte a sa”Fii demn”. O carte confesiune din care nu lipsesc episoade din viaţa sa, poveşti şi eseuri. Un public deosebit, iubitor de cultură şi informaţii, care a sorbit tot ce a prezentat actorul, răsplătindu-l cu numeroase aplauze şi râsete. Voia bună a pus stăpânire pe noi toţi, astfel că timp de aproape 3 ore am uitat de grijile cotidiene. În toată activitatea dânsului a primit numeroase premii şi medalii cum ar fi:Marele Premiu UNESCO pentru dezvoltarea culturală, Marele Premiu al Fundaţiei”Anastasia”, Ordinul Naţional Steaua României în grad de cavaler, Premiul UNITER, etc. A fost căsătorit cu Carmen Ungureanu având cu ea un fiu Octavian, a divorţat şi s-a recăsătorit de curând .El mai declară.”Un mare artist trebuie să fie şi un mare visător”. Îşi pune şi adresează şi Statului întrebare „ Cum să construieşti tu valoare , în România, dacă tu devaloritezi culturile ei esenţiale”? Trăirea credinţei mi-a schimbat felul de a privi viaţa.Parcă am intratat într-o baie de lumină şi mi s-au limpezit lucrurile, m-am lămurit odată pentru totdeauna, ştiu că fără Dumnezeu nimic, nu este posibil, prin credinţă poţi muta şi munţii, nu mai am teamă de răul ce mi s-ar putea întâmpla. Publicul din sală a primit cu multă bucurie şi respect prezenţa lui Dan Puric pe scenă, ce a onorat invitaţia făcută de primarul Tătaru Gheorghe, adresată de aproape un an de zile. I s-au pus întrebări din diferite domenii, iar răspunsurile au fost pertinente, constructive şi cu f. mult umor. Cartea a fost scrisă în amintirea mamei sale, care cu câteva minute înainte de a pleca la ceruri, a rostit:” Câtă demnitate ai dragul mamei”. Sala Casei de Cultură a fost arhiplină, iar scena a devenit neâncăpătoare, pentru toţi cei ce au mers cu cartea în mână pentru autografe. Cu această ocazie mulţumim domnului primar al oraşului Tg. Frumos pentru acest minunat cadou, oferit locuitorilor . Lecturare plăcută şi nu uita:” Fii demn”.



Petrov Nina.
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Dan puric la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Noi 11, 2011 2:56 am

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Noi 11, 2011 3:05 am

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Noi 11, 2011 3:10 am

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Noi 15, 2011 4:24 am

Multumim...dar de ce nu postezi pe Evenimente la Tg Frumos???...felicitari ptr fotografii
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de petrov nicolina Lun Noi 21, 2011 5:25 am

RUGĂCIUNE

Doamne, dă-mi puterea să primesc cu sufletul liniştit tot ce-mi va aduce ziua de azi.

Dă-mi puterea să mă las cu totul în voia Ta cea sfântă si în fiecare clipă stai în preajma mea si întăreste-mă.

Orice veste va aduce ziua de azi, bună sau rea, învată-mă să o primesc cu inima împacătă si cu credinţa neclintită, că voia Ta stă asupra tuturor. Fie ca în tot ce fac si în tot ce spun, voia Ta să-mi stăpanească cugetul si simţirea, iar când asupra mea vor veni împrejurări neasteptate, ajută-mă să le împlinesc după voia Ta. Dă-mi putere să lucrez cu tărie si cu înţelepciune fără să stânjenesc sau să amărăsc pe aproapele meu. Ajută-mă Doamne să pot duce povara zilei de azi cu toate câte va aduce ea. Struneşte-mi voinţa si îvaţă-mă să mă rog, să sper, să cred, să îndur, să iubesc si să iert.

Iar când mă rog, fie ca Tu Insuţi să fii Cel ce se roagă în mine. AMIN.

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty La multi ani !!!

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Dec 05, 2011 10:01 am

Multa sanatate si zile senine alaturi de cei dragi.

La mulţi ani, dragă Prietenă !!!




La mulţi ani, Nina !!!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Lun Dec 05, 2011 10:34 am

Domnul ocrotitor bun ne-a dat
Si el ne-a protejat neincetat
Mereu ca si maine sal iubim
In vers si chimvale sa-l marim
La Multzi Ani Nico..Multa sanatate si fericire, alaturi de cei dragi
[img]Nicolina Petrov Craciunita002[/img]
PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty LA MULŢI ANI!

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Dec 05, 2011 11:16 am

La mulţi ani! Un buchet de gânduri frumoase şi urări de bine din partea lui Moş Neculai! Smile
Nicolina Petrov Cosuletz

Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de petrov nicolina Mar Dec 06, 2011 6:56 am

Mulţumesc Dane, Raul, Rodica, vă consider flori din buchetele oferite de voi. Dansez pe muzica lui Gică Petrescu, în braţe cu frumosul coş de flori primit din partea prietenilor din Universul prieteniei din Iaşi. Rodica eşti o forţă, să ne trăieşti!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty La vernisaj

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Dec 07, 2011 12:40 pm

Photobucket
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Dec 23, 2011 1:53 pm

Nicolina Petrov Rodica1


Din lumina sărbătoririi naşterii Domnului şi din speranţa ce însoţeste Noul An, gânduri bune şi urări de sănătate, împliniri şi bucurii tuturor!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty În spectacol la Tg. Frumos Carmen Rădulescu

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mar 31, 2012 10:05 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc01585f[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re.În spectacol la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mar 31, 2012 10:17 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc01559f[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Concert Simfonic la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mar 31, 2012 10:23 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc01693gp[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re:Concert Simfonic la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mar 31, 2012 10:27 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc01712jr[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re:Concert Simfonic la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mar 31, 2012 10:40 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc01710f[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Mai 06, 2012 4:56 am

Nicolina Petrov 81521713
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty "Astralia-un continent al poeziei"

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 4:51 am

“ ASTRALIA- un continent al poeziei” întâlnire de suflet cu omul şi poetul Horia Zilieru.

În ziua de 19 mai 2012, Asociaţia Universul Prieteniei şi Muzeul Literaturii Române Iaşi, a organizat la Galeriile “Pod Pogor” Iaşi un Cenaclu, în cadrul căruia am sărbătorit pe marele poet Horia Zilieru şi poeziile sale, cu două zile înainte de a împlini venerabila vărstă de 79 de ani. Cum era de aşteptat, evenimentul a fost moderat de cel mai bun şi preţuit prieten al domniei sale Emilian Marcu. Au participat poeţi, scriitori,prieteni, personalităţi a literaturii ieşene, studenţi, membri ai Asociaţiei Universul Prieteniei, preotul Dumitru Marticaru şi actorul Dionisie Vitcu. Poetul Liviu Apetroaie în cuvântul său mărturiseşte că a petrecut mulţi ani alături de poet şi îi cere permisiunea de al suporta încă mulţi ani .Fiind un bun orator, întinde braţele gesticulând plăcut, flutură în jurul lui o cărticică de unde citeşte poezii deosebite şi recunoaşte că dintre mulţi poeţi mari pe care îi citează, cel mai mult îl iubeşte pe Horia Zilieru. Emilian Marcu îl denumeşte ca fiind un histrion tragic, cu tot ludismul din poeziile sale, tragismul din sufletul său şi din tot ce trăieşte el. Poetul N. Panaite din Bucureşti îl defineşte ca fiind un poet astral, cel mai adevărat, o paradigmă strălucită a poeziei noastre. Horia Zilieru se află pe banca din faţă a marii poezii postbelisce. Bibliotecarul şi poetul N. Busuioc are marea plăcere că sărbătorim poezia şi poeţii noştri, dar dincolo de poet trebuie să descoperim şi omul, Eugen Ionescu spunea despre H. Zilieru , că este un erudit, un teoritician. Trebuie să ne mândrim cu astfel de poeţi ca H. Zilieru el fiind reprezentativ nu numai pentru Iaşi, Moldova,ci în toată ţara şi în străinătate. Horia a fost şi este un mare vorbitor, mentorul a multor generaţii, este o valoare, este regele poeţilor. Am înţeles de la H. Zilieru că Dumnezeu este un verb şi el s-a situat între a fi şi a face. Boris Crăciun care îl cunoaşte din studenţie îl descrie ca pe un mare iubitor al feminităţii, a fost iubit, adorat, de puţini contestat, fiind un obsedat al raportului dintre cuvânt şi limbaj, ridicândul pe podiumul modernismului. Emilian Marcu spune despre Horia Zilieru că face parte dintr-o generaţie de poeţi extrem de favorizaţi de soartă, au avut şansa că au găsit un loc gol în literatura română, era nevoie de forţa acestei generaţii. Eugen Barbu spunea despre H. Zilieru : este un bun profesor liric, are un adevărat cult al poeziei, iar profesoara Livia Ciuperca spune că omul şi poetul H. Zilieru se află sub protecţia divinului Iisus, patronului Sf. Gheorghe şi deopotrivă a lui Orfeu, numele său fiind Gheorghe Iancu, născut pe 21 mai 1933. Luând cuvântul H. Zilieru spune: ce aş putea să mai vorbesc, cu cât ştii mai mult despre poezie, cu atât nu mai ştii nimic, ce am simţit şi ce am trăit se transformă în rezonanţe, ce se vor transforma în trecerea unui prag. G. Călinescu spunea despre M. Eminescu că este cel mai mare poet care l-a ivit şi-l va ivi vrodată Pământul românesc. Limba română este Eminescu, să iubim litera cărţii, să iubim individualitatea, să fim prieteni şi să credem că Dumnezeu are grijă de noi şi noi să ne descoperim în faţa sa .Poetul Horia Zilieru a primit în anul 1980 Premiul “Mihai Eminescu” al Academiei Române. În încheiere poetul Emilian Marcu mulţumeşte doamnei Rodica Rodean pentru venirea în întâmpinare a întâlnirii cu poetul şi omul Horia Zilieru. Să ne trăieşti mulţi ani alături de prieteni şi de cei dragi şi să mai scrieţi multe, multe poezii de dragoste!

Olina
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re:Astralia

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 4:58 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02436qi [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re:Astralia

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 5:01 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02444m [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re:Astralia

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 5:03 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02451z [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty 1 mai

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:35 pm

1 Mai sărbătorit în oraşul Tg. Frumos


1 Mai 2012, s-a sărbătorit anul acesta într-un mod inedit, chiar în Parcul Central al oraşului. Membrii Partidului Naţional Liberal alături de primarul Gheorghe Tătaru, au demonstrat că sunt preocupaţi de ceăţenii oraşului, de tânăra generaţie şi de cei foarte tineri, adică elevii. Liberalii au invitat toţi cetăţenii la acţiunile întreprinse de ei într-un mod cât mai elevat, elegant, cu acţiuni agreate de copii, punând accent pe educaţie, cultură, fapte ce duc la prestigiul oraşului, la mândria de a fi cetăţean al acestei localităţi, de a fi cetăţean european. Domnul primar împreună cu viitorii candidaţi la Consiliul local şi cu toţi membrii Organizaţiei PNL, au organizat cele mai atractive şi frumoase acţiuni: desene pe asfalt pentru cei mici, concurs de role şi cros petru tineri şi nu în ultimul rând, în premieră “ PNL îţi dăruieşte o carte”. Fiecare persoană, indifferent de vârstă, şi-a ales cartea preferată, comoară a sufletului pe care o va păstra toată viaţa. Nimic nu este mai valoros decât cartea – hrana spirituală şi culturală, ce-l face pe om mai educat, mai bun şi mai iubitor de oameni şi de tot ce îl înconjoară.
Numai astfel, societatea românească va progresa şi va putea să se alinieze cu statele europene dezvoltate. Domnul primar Tătaru iubeşte copiii, iubeşte şi respectă cetăţenii, îi pasă foarte mult de acest oraş pe care îl face din ce în ce mai înfloritor, mai remarcat!

Olina
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty 1 mai

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:55 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc02004u [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty 1 mai

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:58 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc02013u [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Un jurnalist la Tg. FRumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 8:14 pm

UN JURNALIST LA TG.FRUMOS

În ziua de 14 mai 2012 a poposit în oraşul nostru, unul dintre cei mai buni jurnalişti în persoana d-lui Vlad Petreanu. El face parte din echipa căutătorilor de poveşti, campanie care promovează noua faţă a bibliotecilor din România. A fost însoţit de tânărul Bogdan Anichiforesei, reprezentantul IREX. Am fost şi eu printre invitaţii speciali la Biblioteca Universul Cunoaşterii, pentru a-mi spune povestea mea, privind însuşirea tainei internetului, deoarece cu ajutorul lor am reuşit să-mi scriu poeziile mele pentru cartea “Anotimpul visurilor” pe care am editat-o şi prezentat-o pe 3 decembrie 2011. Oaspeţii noştri au fost deosebit de impresionaţi de oameni şi activităţile care se desfăşoară în cadrul biblionetului la Tg. Frumos. A fost invitat şi de domnul primar Gheorghe Tătaru în sala mare a Primăriei oraşului, împreună cu alţi participanţi la întâlnire, în special tineri care au dorit să afle multe lucruri din domeniul biblionetului şi să-l cunoască personal, punându-i diverse întrebări. Avem un primar care face cinste acestui oraş, ştie să discute cu persone la orice nivel de pregătire , este competent şi răspunzător pentru tot ce realizează în oraşul Tg. Frumos. Are toate meritele de a ne reprezenta şi în mandatul următor, analizaţi corect atunci când votaţi. Printre participanţi s-au remarcat: profesori, elevi, personal din Primărie, membri ai comunităţii noastre. A dovedit că este un jurnalist cu multă experienţă şi am rămas plăcut impresionaţi de modul în care a conversat cu participanţii. Îi mulţumim pentru vizita făcută în oraşul nostru şi îl mai aşteptăm cu altă ocazie.

Olina

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Un jurnalist la Tg. FRumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 8:33 pm

Nicolina Petrov Linah
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Un jurnalist la Tg. FRumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 8:43 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc02415a [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Un jurnalist la Tg. FRumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 8:46 pm

[img]Nicolina Petrov Dsc02423c [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Colocviile " Garabet Ibrăileanu"-Prima ediţie 24- 25 mai 2012

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 8:49 pm

Colocviile “ Garabet Ibrăileanu”- Prima ediţie 24- 25 mai 2012
Oraşul Tg. Frumos, prin contribuţia primarului Tătaru Gheorghe a mai trăit un eveniment foarte important. Primarul fiind o persoană care iubeşte în mod deosebit cultura, ne-a făcut o mare surpriză nouă locuitorilor din acest oraş, în mod deosebit celor ce iubesc cultura, dar care de astăzi vor deveni interesaţi un număr mult mai mare de cetăţeni . Deoarece oraşul nostru este locul unde s-.a născut marele scriitor Garabet Ibrăileanu, în zilele de 24-25 mai 2012 s-au organizat două colocvii. Primul din ziua de 24 mai s-a numit “Garabet Ibrăileanu şi actualitatea spiritului critic”, şi cel de-al doilea “ Noua critică şi literatura română contemporană”. Aceste colocvii au avut loc în colaborare cu revista Convorbiri literare din Iaşi, cu participarea unui număr mare de poeţi, scriitori şi critici literari.Cel care ne-a impresionat foarte tare a fost prof. univ. dr. doc. Gavril Istrate, ultimul dintre studenţii lui Garabet Ibrăileanu, având în prezent vârsta de 97 de ani. Prin discursul domniei sale am parcurs atât cât ne-a ajutat cultura noastră, un drum al oamenilor de cultură de-a lungul anilor, devenit istorie. Pe rând au luat cuvântul toţi invitaţii, printre ei un f. cunoscut scriitor,director şi redactor şef la revista Convorbiri literare, Cassian Maria Spiridon. Domnului prof. Gavril Istrate, domnul primar i-a înmânat Diploma de excelenţă. A doua zi au fost prezenţi doar o parte din prima zi, fiind înlocuiţi cu alţii noi, printre care doamna prof. dr. Maria Carpov. Au mai primit premii domnul prof.doctor Antonio Patraş, pentru debut în critica literară şi premiul pentru întreaga activitate doamna prof. dr. Maria Carpov .În încheiere a vorbit poetul dr. Valentin Talpalaru, care are o rubrică în revista Convorbiri literare şi care este născut şi crescut în acelaşi oraş cu Garabet Ibrăileanu.Am ascultat cu mult interes cele expuse de invitaţi, ne-am însuşit câte puţin din toate, mai ales am aflat de persoana care i-a fost model lui Garabet Ibrăileanu, în romanul Adela.Sperăm ca aceste colocvii să devină tradiţie a oraşului Tg. Frumos, oraş care va apărea pe harta culturală a României. Mulţumim domnului primar, invitaţilor şi tuturor celor prezenţi.
Olina
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mai 26, 2012 1:34 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02661mf [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mai 26, 2012 1:44 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02716b [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mai 26, 2012 2:00 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02728y [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mai 26, 2012 2:03 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02732u[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Sam Mai 26, 2012 2:14 am

[img]Nicolina Petrov Dsc02755mp Nicolina Petrov Dsc02755mp [/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Nicolina Petrov Empty Re: Nicolina Petrov

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum