Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Tvr_ia10

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Sigla_13



Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Logorr10



Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Agenti10


Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

5 participanți

In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Admin Mier Noi 09, 2011 2:21 am

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Afislansarecarte

Secretele lui Alecsandri

Multe dintre ideile pe care doamna profe­soară Suzana Miron le-a oferit elevilor săi, de-a lungul anilor petrecuţi la catedră, ar putea cu uşurinţă să se transforme în cărţi. Întâmplător sau nu, prima dintre acestea (în afară de alte patru lucrări cu profil didactic la care a fost coautoare) este despre Alecsandri. De ce? Să o lăsăm pe autoare să ne spună: „Există o tendinţă, poate firească, în cultură, potrivit căreia nume de marcă ale literaturii, după ce au creat o modă cu mare impact în epocă, au intrat într-un con de umbră, ori au fost uitaţi odată cu apusul vremurilor, fiindcă orice timp îşi are preferaţii săi. Cam aşa s-a întâmplat şi cu Vasile Alecsandri, din opera căruia s-au reţinut câteva poezii şi comediile din ciclul Chiriţelor.”

Intitulată Vasile Alecsandri: portret în timp (editura Erc Press), lucrarea Suzanei Miron este mai mult decât o biografie neconvenţion­ală a poetului de la Mirceşti, căci, elucidând aspectele mai puţin ştiute ale vieţii lui Alecsandri, autoarea reuşeşte să stârnească interesul pentru opera acestuia, oferind indicii şi chei noi de lectură.

sursa : http://revistaflacara.ro/info-cultura-teatrul-azi-un-nou-concept-royal-fashion-si-secretele-lui-alecsandri/
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mier Noi 09, 2011 8:22 am

Interesant şi tentant! Poeziile lui Alecsandri le cam ştim, în mare, dar "coridoarele" vieţii lui nu prea. Sper să reuşesc să vin şi eu mâine la Muzeul Unirii.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Mier Noi 09, 2011 9:26 pm

felicitări și mult succes! cu respect, dorina n.
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Noi 11, 2011 5:37 am

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 52654608

Aurica Ichim, Constantin Popa, reprezentanta Editurii ErcPress, Suzana Miron, Lucian Vasiliu, Gheorghe Cliveti

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 91530976
Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 20961229Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 83646795Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 22211376Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 46904045b

Public

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 89545065Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 86118310Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 46185405

Autografe

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 46004799

Ovidiu Raul Vasiliu...rasfoieste cu interes cartea

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte 67609826

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Noi 11, 2011 5:40 am

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Noi 11, 2011 6:29 am

Felicitări autoarei Suzana Miron. Mulţumim prietenilor din Asociaţia Universul Prieteniei care au reuşit să participe la eveniment şi nu în ultimul rînd, d-nei Rodica Rodean, preşedinta asociaţiei. Felicitări organizatorilor!!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Vin Noi 11, 2011 6:29 am

O carte foarte interesantă..am început deja să o citesc. Sunt lucruri inedite din viaţa lui Alecsandri şi chiar unele versuri mai puţin cunoscute ale poetului, pe care comuniştii au avut grijă să le "palmeze" bine. Mulţumesc doamnei Suzana Miron pentru autograf! Am avut bucuria de a-i oferi şi eu dumneaei un volum de-al meu, "Iluzii mişcătoare".
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte Empty Re: Vasile Alecsandri-Portret in timp-lansare de carte

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum