Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


IMPRESII DIN TABARA Tvr_ia10

IMPRESII DIN TABARA Sigla_13



IMPRESII DIN TABARA Logorr10



IMPRESII DIN TABARA Agenti10


IMPRESII DIN TABARA Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

IMPRESII DIN TABARA Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
IMPRESII DIN TABARA Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
IMPRESII DIN TABARA Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

IMPRESII DIN TABARA Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

IMPRESII DIN TABARA Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
IMPRESII DIN TABARA EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
IMPRESII DIN TABARA EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
IMPRESII DIN TABARA EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
IMPRESII DIN TABARA EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
IMPRESII DIN TABARA EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
IMPRESII DIN TABARA EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
IMPRESII DIN TABARA EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
IMPRESII DIN TABARA EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
IMPRESII DIN TABARA EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

IMPRESII DIN TABARA Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


IMPRESII DIN TABARA

+3
PETRESCU DAN
elena_habasescu
Rodica Rodean
7 participanți

In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Noi 15, 2011 3:06 am

Dragi prieteni,
În ultima zi de tabăra obişnuiesc să culeg impresiile şi propunerile voastre, spre a-mi fi de folos în organizarea taberei ce va urma.
Am selecţionat câteva fotografii, care împreună cu înregistrările audio formează un mic filmuleţ pe care vă invit să-l vizualizaţi.
Vreau să mulţumesc tuturor participanţilor pentru modul în care au înţeles prietenia şi pentru contribuţia lor la activităţile desfăşurate în tabără.
Vă aştept dragi prieteni ai Universului Prieteniei în tabăra de creaţie şi re-creaţie, din 2012 !


Universul Prieteniei-Tabăra de creaţie şi recreaţie "Dor de Bucovina" - Câmpulung Moldovenesc, 30 iulie-6 august 2011
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Emisiune realizată de Radio Iaşi

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Noi 15, 2011 3:06 am

Partenerul media, Radio Iaşi a considerat că tabăra Dor de Bucovina, organizată de Asociaţia Universul Prieteniei, merită să fie prezentă în emisiunile postului.
Au fost prezente 2 echipe la Câmpulung Moldovenesc
1. Valentin Talpalaru care a prezentat în emisiunea domniei sale Convorbiri literare câteva momente reprezentative de la lansările de carte ce au avut loc în tabară
2. Doina Bazgan Andrei şi Constantin Ilie care au facut o emisiune minunată, pe care o redau într-un filmuleţ având ca şi imagini , fotografii din tabără.
Vizionare plăcută !!!


Tabăra de creaţie şi recreaţie "Dor de Bucovina, Câmpulung Moldovenesc-2011
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de elena_habasescu Mar Noi 15, 2011 4:47 am

Felicitari !!!!!Imi pare rau ca n-am venit si eu cu voi insa la anul viitor sper sa va fiu alaturi
elena_habasescu
elena_habasescu

Mesaje : 14
Data de inscriere : 15/05/2011
Varsta : 71
Localizare : Bocsa-Caras Severin

http://ena-quilt.blogspot.com/

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Mar Noi 15, 2011 5:08 am

Multumim Rodica !Mai jos comentariul meu:


PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Noi 15, 2011 10:34 am

Multumesc Elena de aprecieri...sper ca anul viitor sa fim mai aproape de tine si sa fi din nou in mijlocul nostru

Da....frumoase melodii....multumesc
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de Marioara Visan Mar Noi 15, 2011 6:41 pm

Multumim Rodica pentru efortul tau de a ne simti minunat acolo pe coltul acela de Rai, sunt convinsa ca si tabara de anul viitor va avea o locatie superba, oameni minunati si o energie care ne va aduce in suflete iubire, armonie, veselie si fericire, iar toate acestea si datorita energiei tale, care te face sa daruiesti atat de multa lumina oamenilor din jurul tau, sunt fericita ca te am in viata si sufletul meu, cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de violetta petre Mier Noi 16, 2011 12:01 am

Mulţumesc din suflet , draga mea, că ai adus în prezent momentele minunate petrecute în tabăra de la Câmpulung!
Rămân la afirmaţia că este cea mai frumoasă tabără...mă gândesc acum că timpul ne joacă mereu pe degete, gonindu-ne din spate mereu spre înainte, dar eu tare aş vrea , uneori, să rămân ''înapoi''...cu riscul de a staţiona ''per sempre'' într-un singur spaţiu binecuvântat de Dumnezeu, căci aşa este Bucovina...
Chiar îmi este greu să mă gândesc că a fost şi nu mai este...totul a zburat cu aripi deschise larg către un alt zbor, cine ştie , poate mai frumos ca cel de acolo, din locurile mai aproape ce cer decât altundeva...
Să-ţi dea Domnul sănătate, să ne mai duci în locuri de basm, unde să ne încărcăm bateriile pentru o perioadă!
Cu bucuria prieteniei ce nu moare, Vio
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mier Noi 16, 2011 12:09 am

Mulţumim, doamna Rodica! Am rămas cu amintiri deosebite din această tabără şi sper să vin şi la anul în tabăra organizată de Asociaţia Universul Prieteniei.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Impresii din tabără

Mesaj Scris de petrov nicolina Mier Noi 16, 2011 6:42 am

Bucovină ţară frumoasă şi bogată, tu ne aparţii şi nouă, ne-ai găzduit, ne-ai iubit şi tare ne e dor de tine! Tot atât de mult ne este dor şi de oamenii întâlniţi pe acele meleaguri deosebite, oameni frumoşi şi ospitalieri. Dragi prieteni de pretutindeni, aşa o surpriză plăcută ne-a făcut d-na Rodica noastră, de nu mai există ceva mai frumos si emoţionant. Mi-au dat lacrimile când v-am văzut pe toţi, culorile Voroneţului, Mara ţi-am văzut brăţara primită de la mine de ziua ta, Violleta ţi-am auzit din nou vocea, tu eşti regina florilor şi a zâmbetului, ne-ai dăruit veselie. Mulţumim d-nei Bazgan şi d-lui Ilie, vă mulţumim că aţi făcut cunoscut auditorului, vocile noastre şi impresiile noastre culese din boabele de rouă şi parfumul brazilor. Nu, nu, nu cred că au plâns copacii, nici munţii, doar noi am plâns la despărţire! Cine a simţit căldura “ flacărei focului de tabără” mai simte şi azi cenuşa sub tălpi, vorbitoare. Iar muzica mi-a pătruns în suflet, dintre cea mai dragă mie. Vă iubesc pe toţi, o iubesc pe Rodica şi să ne ajute bunul Dumnezeu să ne revedem curând. Doamne ajută!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Mier Noi 23, 2011 1:55 am

Amin!
PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Revista "Crai Nou"-19.08.2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Iun 26, 2012 9:35 pm


Universul Prieteniei”, la Câmpulung Moldovenesc

de Artemisia IGNĂTESCU, |19.08.2011|

Casa de Cultură a Sindicatelor din Câmpulung Moldovenesc a fost din nou gazda unei prestigioase manifestări culturale la care a participat un public numeros, localnici şi din alte aşezări ale ţării.

Când spunem aceasta ne referim la participanţii la tabăra de creaţie şi recreaţie organizată la Câmpulung de către Asociaţia „Universul Prieteniei” din Iaşi, al cărei „suflet şi motor dinamic” (trebuie s-o spunem de la început) este dna Rodica Rodean, originară de pe aceste meleaguri.

Ce este asociaţia (cenaclul) „Universul Prieteniei”? Spicuim din pliantul primit odată cu invitaţia la manifestare. Aşadar, Asociaţia „Universul Prieteniei”, cu sediul în „dealul Copoului, la conul Mihail Sadoveanu”, are caracterul unui salon literar prin faptul că, pe lângă promovarea creaţiei, prezintă, în cadrul şedinţelor sale, invitaţi de prestigiu din lumea culturală; lansează cărţi, organizează expoziţii, serate muzicale şi de dans”, adică momente de relaxare…, scopul asociaţiei fiind ,,integrarea şi recuperarea socială a persoanelor atinse de sindromul singurătăţii, prin promovarea şi susţinerea unor programe de socializare şi mobilizare civică, la toate categoriile de vârstă”.

Ce poate fi deci mai nobil şi demn de urmat, pentru vremurile zbuciumate şi de tensiune în care trăim cu toţii?

Tabăra de creaţie şi recreaţie organizată la Câmpulung („acest ţinut mirific în care am copilărit şi pe care vrem să-l marcăm şi noi la 600 de ani de atestare documentară”, după cum ne-a mărturisit dna Rodean) se adaugă altor trei asemenea acţiuni organizate de asociaţie, concretizate prin lansarea a 4 volume colective în care au debutat 32 de poeţi, prozatori şi graficieni şi a 27 volume de autor, expoziţii de artă etc.

Programul organizat în tabăra de la Câmpulung, stabilită la pensiunea „Dor de Bucovina”, a fost deosebit de bogat şi variat. În primul rând, participanţii s-au bucurat câteva zile de vizionarea spectacolelor oferite de Festivalul internaţional „Întâlniri bucovinene”. Au fost apoi vizitate muzeele Arta Lemnului şi cel etnografic al lui Ion Grămadă, din Câmpulung, precum şi interesanta colecţie (de fapt, şi aceasta un adevărat muzeu) de ouă încondeiate a Letiţiei Orşivschi din Vama, unde oaspeţii au poposit şi la Casa Olarului. Au vizitat, de asemenea, mănăstirile Voroneţ, Putna şi Suceviţa, care le-au înălţat sufletele. Popasul la Salina Cacica şi la biserica romano-catolică de aici a fost îmbinat cu un minirecital de muzică religioasă, prezentat de cantautoarea Lidia Petrescu din Braşov. Vizita la Marginea şi întâlnirea cu meşterul Vasile Alboi, din Câmpulung, căruia i-au admirat încrustaţiile în lemn şi obiectele de oierit, ca şi zilele petrecute la Muzeul Lemnului şi la muzeul etnografic al lui Ion Grămadă le-au prilejuit dezbateri interesante la colocviul „Meşteşuguri şi meşteşugari în Bucovina”.

Vor rămâne de neuitat şi întâlnirile cu scriitorii câmpulungeni Ion Filipciuc, George Bodea, Vasile Sfarghiu, Mihai Burduja, cea de la păstrăvăria „Lacul de argint” cu poetul amfitrion Tucu Moroşan şi cu membrii cenaclului „Floare de colţ” (unde a citit din creaţiile sale şi poeta Mariana Bendou, din Oneşti), precum şi focurile de tabără, la care i-au încântat cu versuri din creaţiile lor Horia Zilieru şi Emilian Marcu din Iaşi.

La Casa de Cultură din Câmpulung, în ambianţa expoziţiei de grafică de carte vernisată cu acest prilej de artista plastică Liliana Năstas Brătescu, membră a Uniunii Artiştilor Plastici, filiala Iaşi, cunoscută atât în ţară, cât şi peste hotare, au fost lansate trei cărţi: volumul de „Poezii şi poeme din Bucovina” al lui Ioan Grămadă, volum pe care atât prezentatorul, scriitorul ieşean Liviu Apetroaie, cât şi cei care au luat cuvântul (scriitorii câmpulungeni Vasile Sfarghiu şi Constantin Rusu Bucovineanu, Constantin Mangiurea, col. r. Ioan Vargan şi subsemnata) l-au caracterizat drept o adevărată cronică (cu istorie, legende, balade, obiceiuri şi tradiţii) a locurilor de care autorul este legat prin toată fiinţa sa.

Poeta Violetta Petre din Constanţa, prezentată cu multă sensibilitate şi pertinenţă de binecunoscutul scriitor Horia Zilieru, şi-a lansat volumul de versuri, „Pianina violetă (versuri la patru mâini)”.

Despre romanul „Urme de dragoste” al prozatorului Marian Malciu din Slatina a vorbit cu multă căldură scriitorul ieşean Emilian Marcu, invitaţie convingătoare să cunoaştem cele două creaţii literare făcându-ne, prin lecturarea unor fragmente din cărţile amintite, talentata prof. Mariana Stratulat, venită special de la Panciu.

Din volumul „Poezii şi poeme din Bucovina” de Ioan Grămadă au citit nepoţii autorului, Ionela şi Adrian, dar ne-a făcut o surpriză plăcută şi recitatoarea de altă dată Lăcrămioara Cristea, azi medic reputat la Brăila, care a citit cu talent poezia „Pietrele Doamnei” (de pe Rarău, unde aceasta a venit să sărbătorească ziua fiului ei, Dragoş).

Programul a căpătat o încărcătură emoţională nu numai prin momentele de muzică folk oferite de cantautoarea Lidia Petrescu, dar şi prin recitarea versurilor lui Dragoş Vicol (una din personalităţile oglindite în cartea lui I.G.) „Vă poftesc în casa mea de la nord”, moment artistic cu care talentatul interpret Constantin Tiron (de 50 de ani trudind ca artist amator pe acest tărâm) a stârnit în inimile participanţilor veniţi de la Craiova, Cluj, Bacău, Iaşi şi din alte localităţi ale ţării dorinţa de a reveni mereu în Bucovina.

ARTEMISIA IGNĂTESCU

P.S. Se pare că cei plecaţi pe alte meleaguri din Câmpulungul copilăriei lor acordă o mai mare atenţie decât localnicii de azi sărbătoririi a 600 de ani de atestare documentară a aşezării noastre. Nu ne referim doar la dorinţa dnei Rodica Rodian de a organiza aici, cu acest prilej, tabăra de creaţie la care ne-am referit, ci şi la surpriza pe care vrea să ne-o facă o altă fiică a Câmpulungului, pentru Cartea Recordurilor, dna Carmen Grigoraş, stabilită şi ea la Iaşi. Dar surprizele nu se dezvăluie.
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

IMPRESII DIN TABARA Empty Re: IMPRESII DIN TABARA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum