Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Tvr_ia10

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Sigla_13



De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Logorr10



De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Agenti10


De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012

3 participanți

In jos

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Empty De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012

Mesaj Scris de Admin Vin Mar 02, 2012 11:16 am

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Marcel10

Ateneul Tătăraşi,
Asociaţia Meşterilor Populari din Moldova,
vă invită
marţi,6 martie, la ora 17,
la Prelegerile Ateneului Tătăraşi cu tema
„De la Dragobete la Baba Dochia”.


Prelegerea va avea loc în Galeriile de Artă
Intrarea este liberă!
Invitat: etnograful Marcel LUTIC.



Potrivit tradiţiei, Dragobetele era „o zi frumoasă pentru băieţii şi fetele mari, ba chiar şi pentru bărbaţii şi femeile tinere”. În jurul focurilor aprinse pe dealuri, fetele şi băieţii discutau vrute şi nevrute, însă, cel mai adesea, se spuneau glume (jâtii) cu substrat erotic sau se făceau hore. Fetele, cum simţeau apropierea prânzului, începeau să coboare în fugă spre sat, în sudul României această goană fiind numită „zburătorit”. Conform obiceiului, fiecare băiat urmărea fata care îi căzuse dragă; dacă flăcăul era iute de picior şi fetei îi plăcea respectivul urmăritor, atunci fata se lăsa prinsă şi avea loc o îmbrăţişare, urmată de o sărutare mai lungă în văzul tuturor. Sărutul acesta semnifica, în fapt, logodna ludică a celor doi, cel puţin pentru un an de zile; de multe ori, astfel de logodne în joacă prefaţau logodnele şi căsătoriile adevărate.
Dacă nu se făcea cumva Dragobetele se credea că tinerii nu se vor îndrăgosti în anul care urma. În plus, un semn rău era dacă o fată sau un băiat nu întâlneau la Dragobete măcar un reprezentant al sexului opus, opinia generală fiind că tot anul respectivii nu vor mai fi iubiţi, iar dacă o fată ieşea împreună cu un băiat şi nu se sărutau se credea despre ei că nu se vor mai iubi în acel an, că doar nu degeaba se spunea că „Dragobetele sărută fetele”! Aşadar, bucuria şi veselia erau, trebuiau să fie, coordonatele esenţiale ale acestei sărbători a dragostei!
Baba Dochia şi Mărţişorul
Perioada dintre 1 şi 9 (12) martie este cunoscută în popor sub denumirea de „Zilele Babei Dochia” sau „Zilele Babelor”. Vom încerca să aflăm dacă există vreo legătură între Baba Dochia şi obiceiul purtării mărţişorului, marţului sau mărţiguşului.
Ziua Babei Dochia trebuia să fie ţinută, numai torsul fiind permis; unele femei credeau că fierbând bostan alb şi dându-l de pomană de sufletul Dochiei, mai puteau munci şi altceva. Fetele mari care nu-şi doreau soacre rele se sileau din răsputeri să nu muncească deloc pe 1 martie; oricum, motivaţia celor care nu lucrau în această zi era aceea că altfel Baba Dochia s-ar fi mâniat şi mai tare, scuturându-şi cojoacele vreme de 9 zile la rând!
etnograful Marcel Lutic


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Mar 04, 2012 1:45 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Empty Re: De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Dum Mar 04, 2012 12:40 am

Mulţumim! Aş vrea să vin şi eu marţi..sper să reuşesc. Din câte se pare şi anul acesta cineva a supărat-o pe Baba Dochia, că văd că îşi scutură cojoacele în continuu..nu se mai termină frigul şi ninsoarea! Smile
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Empty Re: De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012

Mesaj Scris de Rodica Rodean Joi Mar 08, 2012 11:40 am

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Empty Re: De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Mar 12, 2012 7:51 am

Interesantă temă!.. Îmi pare rău că nu am putut ajunge şi eu.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012 Empty Re: De la Dragobete la Baba Dochia-6 martie 2012

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum