Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Tvr_ia10

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Sigla_13



Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Logorr10



Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Agenti10


Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

+6
axinteviorica
Admin
Ovidiu Raul Vasiliu
Marioara Visan
Rodica Rodean
Mihai LEONTE
10 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Simplitatea poeziei...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Lun Dec 26, 2011 7:19 am

SIMPLITATEA POEZIEI

Poezia este o infinitate de ipoteze. Axiomele sunt interzise
Poezia este nevinovăţia scrisului. Prin poezie descoperim lumina din interiorul nostru. Realizăm tablouri pe care chiar pictori fiind nu le-am putea reuşi! Nu trebuie să minimalizăm versurile simple ale celor inocenţi. Redarea stării de spirit a momentului trăirii intense, a euforiei sau tristeţii redate în versuri devine important pentru cel care scrie, dar şi pentru mulţi dintre cei care citesc. Păstrăm în rafturile bibliotecii o carte în care am găsit doar un citat care ne-a marcat. Sau o carte în care am găsit o poezie care ni se potriveşte. Păstrăm scrisorile de la mama sau fraţii noştri sau de la prieteni dragi. Aici se pare că există o adevărată poezie. Scriem în continuare noi poezii, dar parcă cele mai frumoase rămân acolo undeva în adâncul sufletului nostru. Poezia suntem noi, există în noi. No comment!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Dec 26, 2011 9:52 am

Dar poezia nume nu prea are
Precum un zeu ea suflă vânt pe drum
Şi vântu-i umbra timpului călare
Iar timpu-i ca un vis schimbat în fum
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty 2011 anul saptezecisiunu...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Dec 31, 2011 11:47 pm

2011 ANUL ŞAPTEZECIŞIUNU

Pentru poetul Mihai LEONTE

A ajunge la şaptezecişiunu de ani după ce ai muncit peste treizeci ani prin minele României, consider că este o bună realizare, asta şi pentru faptul că fiind suferind, de circa 10 ani merg în două bastoane nu mă las învins de greutăţile vieţii.

Am început anul 2011 ca de obicei cu aniversarea mea din 19 ianuarie 2011 când mi-am prezentat caietul tipărit ANIVERSAREA MEA 2011 în care am inclus comentariile culese de la diverşii mei cititori şi colaboratori despre mine, creaţiile mele, volumele mele tipărite.

Am reuşit cu sprijinul Primăriei Moldova Nouă şi altor sponsori ca; Doru Costică ANDRONIC, Eugen BĂLEANU patronul SC Băleanu Servcom, dr. Ioan GUGA, Marian COCEAN şi a editurii BRUMAR Timişoara, să-mi tipăresc volumul MEMORII ACCESIBILE 2011.

Am coordonat tiparirea celui de al şaselea volum antologic AMINITIRILE VIEŢII 2011 apărut deasemeni la Editura BRUMAR Timişoara. În acest volum au fost incluşi 19 autori dintre care 6 au fost debutanţi absolut.

La Zilele oraşului Moldova Nouă din 15 august 2011 distinsul Doctor Inginer Ion CHISĂLIŢĂ, primarul oraşului Moldova Nouă, care m-a declarat ca fiind o personalitate marcantă a oraşului.

În 16 septembrie 2011 am fost invitat la Şezătoarea FLORI DE PE ŞOMUZ organizată de Primăria comunei Buneşti Suceava şi Biblioteca Buneşti. Aici am avut parte de o primire plină de multă dragoste de foarte mulţi prieteni de pe NET, dar şi de organizatorii manifestării; primarul comunei Buneşti Suceava, domnul Gheorghiţă BERARU însoţit de sufletistul bibliotecar al Biblionetului Buneşti domnul Ionel ŞTEFAN. Menţionez mai vechi cunoştinţe din satul Petia, preotul Constantin TUDOSĂ, profesoara de limba română Mihaela MURARIU, poeta Felicia LĂMĂŞANU din Mihăieştii Sucevei. M-am reîntâlnit cu octogenara poetă de la Rădăşeni Elena ANDRIEŞ, verişoara mea primară însoţită de sora sa Aneta TUDOSE naşa mea.

Au fost prezenţi si Sabina Violeta LAZĂR din Paşcani, Ovidiu DONISĂ din Suceava debutanţi în volumul antologic AMINTIRILE VIEŢII 2011. De la Iaşi au venit Rodica RODEAN preşedinta ONG-ului UNIVERUL PRIETENIEI şi poetul Nicu STANCU.

Am donat Biblionetului Buneşti Suceava mai multe volume tipărite, cât şi Bibliotecii I.G. SBIERA din Suceava şi am oferit gratuit mai multe volume diverşilor participanţi la această manifestare literară. Am fost deosebit de onorat de cuvintele alese adresate de preotul profesor dr. Florin GRIGORESCU, economista Viorica IRIMIA, cât şi a mai mulţi bibliotecari prezenţi la acest eveniment.

Mulţumesc tuturor pentru sprijinul acordat sub diverse aspecte.

Pentru anul 2012 am în pregătire un nou volum personal, dar insist să realizăm şi al şaptelea volum antologic BUCURIILE VIEŢII 2012.

http://en.calameo.com/books/0001367698cdb700cac75
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Dum Ian 01, 2012 7:18 am

Multumesc Nicu Dan Petrescu pentru urari si incurajari.
Cat priveste Asociatia Unversul prieteniei si pe presedinta acestei asociatii, doamna Rodica RODEAN, sunt intru totul de acord cu distinsul Nicu Dan Petrescu.
Fie ca Divinul Creator sa ne calauzeasca spre binele dorit de noi toti.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Aniversarea saptezecisidoi...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mier Ian 18, 2012 6:33 am

ANIVERSAREA ŞAPTEZECIŞIDOI

Când ajungi la şaptezecişidoi ani ţi se pare ireal. Pentru un om obişnuit nu pare aşa.
Dar dacă tu individul LEONTE Mihai te-ai confruntat în viaţă cu multe probleme deosebite, azi când treci în anul şaptezeişidoi eşti cumva contrariat că ai reuşit să depăşeşti multe probleme, devii mai mult decât mulţumit.
Mulţumesc Divinului Creator pentru că m-a îndrumat să ajung aici.
Mulţumesc familiei mele care m-a sprijinit atunci când mi-a fost greu.
Mulţumesc prietenilor mei care mi-au fost mereu sfătuitori buni. Fie că sunt reali lângă mine sau sunt virtuali, am o mare datorie morală să le aduc cele mai sincere mulţumiri.
Mulţumesc factorilor locali care m-au sprijinit material să pot tipări cele peste 1500 pagini cuprinse în mai multe volume care acum se află în rafturile bibliotecilor.
Vă mulţumesc prieteni că azi vă aduceţi aminte de mine prin diverse mesaje.
Mă simt un om fericit. Asta datorită şi domniilor voastre, tineri cititori sau mai în vârstă.
Celor tineri le doresc să mă ajungă din urmă. Cu cei mai în vârstă îmi doresc să ne întâlnim la centenar. Deviza mea va continua să fie; Viaţa îşi are cele mai frumoase aspecte, doar trecând prin ea. Trăieşte până la adânci bătrâneţe şi te vei convinge.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Ian 18, 2012 9:55 am

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Lamultianiifacebook

Fie ca Cel de Sus sa vegheze mereu asupra dumneavoastra, sa aveti parte numai de bucurii, sanatate si tot ceea ce va doriti sa vi se indeplineasca.
La multi Ani!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty La mulţi ani!

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mier Ian 18, 2012 8:19 pm

La mulţi ani! Să aveţi o viaţă cât mai lungă şi plină de bucurii!
Cu prietenie şi cu preţuire, Raul
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Liliana Albu Joi Ian 19, 2012 11:31 pm

La multi ani si implinirea tuturor dorintelor. Sa va bucurati de copii si de nepotei.
Liliana Albu
Liliana Albu

Mesaje : 2
Data de inscriere : 22/07/2011
Varsta : 48
Localizare : Husi, Romania

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Feb 29, 2012 11:35 am

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Oprimavafericita

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Mar 03, 2012 7:53 pm

Multumesc mult pentru acest minunat cadou.
Va rog sa-mi acordati scuze pentru lipsa mea de pe acest site...
Va trebui sa fiu mai activ in viitor...
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Mar 03, 2012 7:55 pm

UN GEST NOBIL CU ADEVĂRAT PRIETENESC

Pe Internet cine nu-l cunoaşte pe Justiţiarul alias Marin BUNGET. Îl cunoşteam şi eu, nu prea mult recunosc! De ceva timp însă primeam o cerere de la dumnealui să-i dau adresa mea poştală pentru că doreşte să-mi trimită o carte. Nu ştiam despre ce este vorba? Citisem că a tipărit un volum dar nu ştiam ce cuprinde. Am avut surpriza, plăcută desigur, să primesc azi un volum de poezii. Veţi spune că e normal că poeţii se respectă între ei şi îşi trimit volume personale. Surpriza plăcută a fost că domnul Marin BUNGET a selecţionat alţi 19 colegi cărora le-a publicat câte o creaţie în paginile volumului său.
Domnul Marin BUNGET recunoaşte ca este un dar modest, eu Mihai LEONTE însă îl consider un gest de o nobleţe deosebită, căci aşa cum recunoaşte dăruitorul, nu prea se are bine cu dictatorul BAN! A spus un adevăr. Pentru asta merită sincerele noastre felicitări.
Voi reda pe cei 19 autori din volum; Nicolae NICOARĂ Horea - Arad, Violetta PETRE –Constanţa, Stancu Neculai –Iaşi, Ioana VOICILĂ DOBRE – Bucureşti, Mihai LEONTE – Moldova Nouă, Rodica CERNEA – Galaţi, Lira(pseudonim) – Sibiu, Gabriel MATRANA – Iaşi, Elena HĂBĂŞESCU – Bocşa Montană, George PENA – Drăgăneşti – Vlaşca, Adriana NEACŞU - Slatina-Olt, Delia STĂNILOIU-Bucureşti, Elena GLODEANU-Câmpina, Florentina CRĂCIUN Fabyola –Vaslui, Elena PĂDURARU - Adjud, Mara alias Mărioara VIŞAN – Iaşi.
Mulţumesc domnule Marin BUNGET pentru acest gest nobil.
Nu te voi uita domnule Marin BUNGET,
Cât voi mai trăi PROMIT SĂ NU TE UIT. De ce? Ştii prea bine.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Dum Mar 04, 2012 12:30 am

Da, este un gest deosebit. Cinste acestui adevărat prieten!
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Viata este o lupta...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Joi Mar 15, 2012 6:54 pm

VIAŢA ESTE O LUPTĂ

Viaţa este o luptă continuă. Dar ca în orice luptă unii cad, devenind martiri, alţii merg mai departe continuând lupta devenind sau nu eroi. Zilele fiecăruia dintre noi se transformă în luni şi ani. A ajunge bătrân înseamnă să-ţi aduni averea de ani. Filosoful latin Seneca preciza; ,,Bătrâneţea este o bătălie câştigată în luptă cu viaţa. Fiecare an adăugat piramidei vieţii este o victorie”. Chiar dacă; ,,Timpul se scurge încet şi anii ne aduc bătrâneţea” cum spunea poetul latin Ovidiu, cel pe care Tomisul nostru antic l-a adoptat. În jurul nostru am văzut şi vedem bătrâni. Unii ne-am văzut bunicii, părinţii, iar acum e rândul nostru să ne vedem bătrâni. Nu trebuie să ne lăsăm cuprinşi de povara anilor, ci să mergem înainte spre acel vârf al piramidei vieţii, pe care ni-l dorim cât mai înalt şi desigur mai fericit.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Acel zbor...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Vin Mar 23, 2012 4:10 am

ACEL ZBOR

Acel zbor care aleargă,
Sufletul în ciudat veşmânt,
Din care apoi să meargă,
În taina Duhului Sfânt.

Plopule nu mai striga,
Că toamna iarăşi te dezbracă,
Frunzele tale vor pleca,
Fiind nud, iarna să te placă!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Adun cuvinte...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Vin Mar 23, 2012 4:11 am

ADUN CUVINTE

Stau cu faţa către Sud,
Nu mă uit la Miazănoapte,
Gândurile nu le ascund,
Vreau să vi le ofer pe toate.

Adun cuvânt după cuvânt,
Să creez câte un vers,
Care să devină cânt,
Să stârnească interes.

Adunând distihul clasic,
Fără linii limitrofe,
Intră în cuvântul trafic,
Transformându-se în strofe.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Am trecut modest!...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Apr 07, 2012 4:06 am

AM TRECUT MODEST!

Am trecut modest prin lume,
Am sădit mai multe flori divine,
Când veţi citi aceste rânduri,
Voi odihni poate în scânduri!

Îmi vreau sicriul construit,
Din lemnul tare de molid,
Groapa în lutul strămoşesc,
Acolo voi simţi că odihnesc!

Am scris simplu, pentru cititor,
Căci voi pleca din astă lume,
Într-un aproape-departe viitor
Nedorindu-mi altceva anume!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Sam Apr 07, 2012 7:48 am

Şi modestia dumneavoastră, iată,
Ascunde-o nemurire fără pată.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Apr 07, 2012 7:59 pm

Multumesc Ovidiu pentru citire si comentariu...
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Anii au trecut...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Apr 07, 2012 8:00 pm

ANII AU TRECUT

Anii au trecut, ca fulgi în zbor,
Dar orice zbor are splendoare,
Timpul veşnic, este trecător,
Căci orişice se naşte moare!

E o simplă pură, constatare,
A unui filosof din antichitate,
Care a avut dreptate foarte mare,
Sintagma a rămas de actualitate!

Noi spunem a mai trecut un an,
Cât ne-a costat şi cât am cheltuit?
În viitor poate fi un simplu ban,
Pe care noi l-am fi economisit!

Dar ca să fiu în tonul multelor urări,
Pe care le-am primit sau le primesc,
Fiind în pragul unei noi aniversări,
Declar; PRIETENI VĂ IUBESC.

Ianuarie 2011 Moldova Veche

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Antet de la parinti...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Joi Apr 26, 2012 6:00 am

ANTET DE LA PĂRINŢI

Când mâinile îmi vor fi împreunate,
Voi uita de multe alte frământări,
Îmi vei rosti cuvinte preferate,
Uitând de ale vieţii supărări!

Braţele vor fi cuprinse reciproc,
Pentru a simţi a trupului forme,
Vom simţi al iubirii nestins foc,
Ca izvoare ale vieţii fuziforme.

Port pecetea buzelor fierbinţi,
Lumea mă întreabă; Care e secretul?
Le spun că moştenesc de la părinţi,
Care mi-au spus; Să nu le pierd antetul!

Am simţit că-n suflet port iubire,
Dăruind-o celei mai dragi femei,
La intrare i-am făcut primire,
Oferindu-i ce era frumos în anii mei.

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Apr 28, 2012 9:08 am

Anii au trecut...dar dvs scrieti ...scrieti...minunat !
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Anul 2010...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mar Mai 01, 2012 8:08 am

ANUL 2010

Mulţumesc pentru urări,
Multe peste aşteptări,
Acesta e al meu răspuns,
Nu vreau să îl ţin ascuns!

Nu ştiu ce mai îndrug!
S-aveţi în case belşug,
Masa plină cu de toate,
Să trăiţi în sănătate.

Observăm că timpul trece,
Avem anul două mii zece
Îl dorim un an mai bun,
Mai bogat ca cel bătrân.

Anul care s-a încheiat,
Nu a fost el prea bogat,
Să nu fiu un cârtitor,
Îl numesc; mulţumitor!

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Armindeni...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mar Mai 01, 2012 8:09 am

ARMINDENI

Azi e ziua de Armindeni,
Veniţi toţi de pretutindeni,
Să bem în pace cafeluţa,
Îndulcită prin cuvinte,
Spuse cald, cu multă minte.

Fiindcă azi e Ziua Muncii,
Sa trăiţi şi voi, şi pruncii,
Că e zi de primăvară,
Peste tot la noi în ţară.

***
ANUNŢ!

Te anunţ pe tine lume; STRIG!
Suntem în plină Primăvară!
Am scăpat de al iernii frig,
Mergem sigur înspre Vară!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Mai 01, 2012 8:39 am

Smile ...cu siguranta suntem deja in plina vara...temperatura la Iasi a depasit 30 grade...
Va doresc o vara plina de impliniri si poate veniti in Tabara la Avrig
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Aroma merelor goldane...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Mai 19, 2012 8:40 pm

AROMA MERELOR GOLDANE

Am păstrat aroma merelor goldane,
Culese din mica grădină părintească,
Mă copleşesc amintirile unei bălane,
Rog prispa casei să mă reprimească!

Când mă dor picioarele bătrâne,
Le amintesc mirosul din otavă,
Călcându-le păreau aşa de fine,
Nederanjate de a mea ispravă!

Memoria nu cred că mă înşeală!
Când tata făcea război prin ierburi,
În anii aceia fiind copil de şcoală,
Nu pricepeam acele multe treburi!

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Batranete...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Vin Iun 08, 2012 5:22 pm

BĂTRÂNEŢE

Ascult plânsul unei babe,
Cu brazde dure în obraz,
Adâncite de lacrimile boabe,
Provenite din al său necaz.

Nimeni nu o ia în seamă,
Chiar dacă o vedem plângând,
Se mişcă cu sfială şi cu teamă,
E doar cu tristeţea în gând.

Nu are vreun gând curat,
Prin care să se însenineze,
Chiar tinereţea şi-a uitat,
Prin amintiri vrea să viseze.

Bătrânii ai orişicui ar fi,
Ar trebui să ne uităm la ei,
Nu să-i uităm în fiecare zi,
Ci venerându-i ca pe zei.

Priviţi în urmă şi în faţă,
De la început până la sfârşit,
Primind o unică povaţă,
Viaţa merge-n infinit.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Metafore aprinse

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Iun 17, 2012 7:20 am

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Imgxvs

METAFORE APRINSE 2012

Noul volum al poetului Mihai LEONTE
Membru al Ligii Scriitorilor din România, Filiala Banat Timişoara

Iată că eu Mihai LEONTE din Moldova Nouă, oraşul care primeşte Dunărea în România, ofer cititorilor mei un nou volum METAFORE APRINSE 2012, structurat 50% creaţii poetice, 50% scrieri în proză.


Mulţumesc din tot sufletul sponsorilor mei pentru sprijinul financiar, dar şi tuturor celor care m-au încurajat moral să-mi continui munca de cronicar al acestor vremi, dar şi a anilor trecuţi.

Volumul a fost tipărit la Editura Brumar Timişoara.

---

Din prezentarea făcută de mai multe personalităţi diferite ca profesie, vorbind despre doctor inginer silvic Ion CHISĂLIŢĂ, primarul oraşului Moldova Nouă şi Preot profesor doctor Florin Grigorescu şi profesor Doina DĂGAN, ne putem da seama că prin scrierile sale, Mihai LEONTE reuşeşte să se apropie de inima cititorilor prin multe calităţi cucerite prin munca sa permanentă de autodidact. E un lucru deosebit, ceea ce dă multă consistenţă celor care îl sprijină pentru ca scrierile sale să ajungă la cititor prin volumele sale tipărite, dar şi printr-o prestaţie continua pe Internet prin diverse site-uri.

***
STIMATE DOMNULE PRIMAR
GHEORGHE BERARU

Îmi face o deosebită plăcere şi onoare să aflu că unul dintre cei mai de seamă cărturari ai oraşului nostru şi totodată ai Clisurii Dunării a fost invitat la manifestarea culturală ,,Flori de pe Şomuz”. Mihai LEONTE, căci despre ele este vorba, s-a născut în localitatea pe care o păstoriţi, însă mare parte din viaţă a trăit-o la Moldova Nouă, aici unde s-a format ca om şi scriitor, fiind un exponent de seamă al vieţii culturale din Clisura Dunării. Prin scrierile sale, în care nu de puţine ori a zugrăvit viaţa grea minerilor alături de care a trăit, Mihai LEONTE a reuşit de-a lungul anilor să transforme lămpaşul în hârtie şi târnăcopul în peniţă, unelte care l-au ajutat să zugrăvească în cuvinte măiestre atât locurile copilăriei şi adolescenţei sale cât şi pe cele din acest colţ al Banatului, pe care l-a cinstit aşa cum se cuvine.
Vă mulţumesc încă odată în numele oraşului Moldova Nouă şi al meu personal pentru invitaţia adresată domnului Mihai LEONTE de a participa la o astfel de manifestare culturală şi totodată pentru preţuirea pe care i-aţi arătat-o şi i-o arătaţi în continuare acestui ,,om al locului”.

PRIMARUL ORAŞULUI MOLDOVA NOUĂ
DOCTOR INGINER ION CHISĂLIŢĂ


***

Mihai LEONTE - poetul din Moldova Nouă
care provine din ţinuturi sucevene
Domnul Mihai LEONTE este incontestabil parte componentă a stemei Buneştiului: comuna sa natală, unde a băut în meandrele creaţiei sale din apa cea unică a Ciofului, s-a hrănit cu merele cele bogat sănătoase ale dealurilor Petiei, a simţit căldura pământului muncit de părinţii săi şi a fost sigur de rostul lui pe-acest pământ: munca, munca şi munca.
Mihai LEONTE a muncit pe toate planurile: a stors fibrele muşchilor săi în adâncurile pământului prin minele României: Almaşul Mare, Haneş, Izvorul Ampoiului, Baia de Aries, Leşul Ursului şi în final la Moldova Nouă, dar a forat în adâncurile sufletului şi a stors din bogăţia inimii scoţând la lumină un număr de volume care se-apropie acum de 20, iar timpul editării lor este doar din anul 1999. Media este de aproape două volume de creaţie poetică şi nu numai pe an. Cu totul impresionant, dacă ne gândim că lumea în care trăim rar mai deschide o carte, cu atât mai mult să se mângâie cu o poezie, cu atât mai mult să încerce şi să creeze una sau mai multe poezii. Mihai LEONTE este un campion al creaţiei mileniului trei. A reuşit să tipărească sute bune – chiar mii - de pagini cu poeziile sale, dar a mai publicat alte sute de poezii ale altor poeţi, din cei mai diverşi: ingineri, fotografi, cadre militare etc,etc. Aici e de fapt cheia de boltă a înţelegerii sensului creaţiei poetului: să nu se vadă doar pe sine însuşi ca buric al pământului, ci să poată compara, forma, susţine, iubi şi semăna în lume şi poezia altora. Lucrul acesta nu e mic: implică altruism limpede, curat, lecţie de viaţă pe care poetul Mihai LEONTE ne-a dat-o şi ne-o dă în continuare. Am întâlnit la Buneşti, în toamna anului 2011 pe aceşti oameni care au fost încurajaţi, promovaţi şi puşi în sfeşnic de domnul Mihai LEONTE: aveau în priviri o sclipire pe care doar iubirea o mai poate sădi în fiinţa umană. Sclipirea aceasta era cea a faptului că prin publicarea creaţiilor poetice – datorită sufletului de aur al domnului Mihai LEONTE – viaţa lor s-a schimbat mult în bine, dându-le sensul că a lor pasiune de inimă şi gând, de dar ceresc şi frumos pământesc – POEZIA – le-a insuflat tăria adevărului că traiul lor este cu un munte deasupra umbrei pământului.
Motto-ul de viaţă al poetului Mihai LEONTE l-am aflat în poezia ,,Cine m-a întrebat?”: ,,Trăim să învăţăm, învăţăm cum să trăim”. Acest poem e o veritabilă lecţie de smerenie creştină, de anonimat care tare-L bucură pe Stăpânul Dumnezeu şi care tare uşor deschide Raiul pentru om. Auziţi gândul poetului: ...,,O duc bine, o duc rău / Ştie numai Dumnezeu! Nimeni nu va şti de tine / Că ai existat pe lume! Tu ai stat în banca ta / Chiar de ai făcut ceva!” A sta în banca ta este modelul care lipseşte tare mult vremurilor noastre: în care accederea în funcţii înalte implică multe cadavre pe care trebuie să calci. De aceea gândul din traiul poetului Mihai LEONTE este unul de mare profunzime ortodoxă: doar Dumnezeu hotărăşte clipa, sensul, darul, greul, biruinţa, iar dacă nimeni nu va şti de tine că ai existat pe lume, Bunul Dumnezeu nu va uita nicicând şi nicicum, căci toţi suntem fiii Săi iubiţi pentru care în lume a venit, S-a răstignit şi ne-a chemat la Înviere prin Învierea Sa, dându-ne ocrotirea Bisericii prin puterea harului Duhului Sfânt.
Maturitatea omului de vers am aflat-o în poezia Moş Crăciun, unde poetul Mihai LEONTE nu cere case, bani oarece maşini confortabile, ci spune franc: ,,Să-mi aduci, dacă se poate / Mai mulţi saci cu sănătate!!”Aceste cerinţe nu sunt doar pentru el sau familia sa, ci continuă: ,,Şi la prietenii mei buni / Să vină mai mulţi Crăciuni / Plini de daruri, cu de toate / Cu ani plini de bunătate...”Altruismul debordant, cuceritor, molipsitor ...de care aminteam şi mai sus.
M-a impresionat o copertă: aceea de pe volumul Aniversarea mea, prilejuit de împlinirea a 70 de ani de viaţă, la 19 ianuarie 2011 a poetului Mihai LEONTE. Această copertă înfăţişează un raft de cărţi: a nestematelor proprii, a intenselor clipe de dăruire harică, a orelor zilelor, anilor de mângăiere a minţii şi de luminare a inimii pe care poetul Mihai LEONTE ni le-a dăruit. Mare binecuvântare este OMUL acesta pentru noi! Mare bucurie, mare cinste, mare tresăltare la auzirea numelui său, la strângerea mâinii sale, la întâlnirea cu privirea sa, dar mai ales....la citirea versurilor sale!
Atunci când harul atinge clipa gândului ascuns, dar altruist în dăruirea sa, uşor se naşte versul. Acesta este firul roşu de trai al poetului Mihai LEONTE, care s-a născut cu greul, a trăit prin greul vieţii, dar ne-a uşurat, nouă celor ce-l cunoaştem în chip luminos - prin darul gândului său poetic - traiul. Sensibilitatea sa bucură inimi, creează minunat ceea ce-i mai scump în socialul timpului prezent: comuniunea şi tinde spre împlinirea sensului pe-acest pământ: crearea netrecătoare şi puntea mântuitoare.
Fie ca Bunul Dumnezeu să-l ţină pe poetul Mihai Leonte – dragul de el – în mila Sa cea bogată, în pacea Sa dumnezeiască, în bucuria Sa netrecătoare şi în frumuseţea traiului asemenea Lui – neîntrecutul inspirator de gândire nouă!
Preot profesor doctor Florin Grigorescu,
la Praznicul Sf. Ierarh Silvestru şi al Sf. Serafim de Sarov, 2 ianuarie 2011, Buneştii de Suceava.

***
Profesor Doina DRĂGAN despre Mihai LEONTE

Scriere inovatoare şi de o semnificaţie aparte.

Pe domnul Mihai LEONTE l-am cunoscut din cărţile; Armonii majore - Editura Neutrino, Reşiţa 2010 - Drumurile Vieţii - Editura Anamarol 2007 Bucureşti şi Freamăt de dor - 3D Drobeta-Turnu Severin, şi ne-am auzit prin firele de telefon când am aflat că va face parte din filiala Timişoara - Banat a Ligii Scriitorilor din România
Din ,,Armonii majore”am descoperit versurile şi scrierile trăite de autor, inclusiv viaţa, munca sensibilă şi apreciată, munca de miner cu toate etapele în devenire, colaborarea cu diverse reviste, apoi despre cărţile tipărite.
Este lăudabilă iniţiativa înfiinţării Asociaţiei Pensionarilor,,Clisura Dunării”, apoi fondarea Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Moldova Nouă, a cărui preşedinte este chiar Mihai LEONTE. Mihai LEONTE a fost Consilier independent al oraşului Moldova Nouă, apoi Consilier judeţean independent pentru judeţul Caraş-Severin şi membru al Alianţei pentru Pace din România.
Este un adevărat învăţător de lege. Din poeziile lui Mihai LEONTE, desprindem speranţa, iubirea, credinţa ca de pe ancora ce se înalţă în timpul furtunii şi spaţiul pe care îl visează omenirea în permanenţă. A căutat să limpezească unele lucruri despre care cititorul nu a fost informat înainte.
Prin imagini curate a implementat profund în versuri, dobândirea libertăţii.
Dar mai presus de toate, în versurile lui Mihai LEONTE, apare ,,lumina” atât de aşteptată de toţi minerii, în drumul lor către ieşirea la suprafaţa pământului.
Poetul simte ,,lumina” ca mod de manifestare a slavei lui Dumnezeu, cu atât mai mult cu cât în versurile scrise de Mihai LEONTE, majoritatea scrierilor sunt trăite de domnia sa. Îl felicităm şi îi urăm multe împliniri.

Profesor Doina DRĂGAN
Preşedinte al Filialei Banat Liga Scriitorilor din România
Timişoara 07 mai 2011.

Sursa-http://confluente.ro/Metafore_aprinse_2012_mihai_leonte_1334250934.html
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Dum Iun 17, 2012 7:21 am

Am primit volumele....multumim !!!
FELICITĂRI !!!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Bucata mea de paine...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mar Iun 26, 2012 1:36 am

BUCATA MEA DE PÂINE

Privesc la pâinea rumenită,
Ca o coajă de portocală,
Mi-e greu să rup o bucăţică,
Chiar dacă foamea mă răscoală.

Învins totuşi de imensa foame,
Întind mâna să rup, îndrăznesc,
Îmi vin în minte ale lanului coame,
Unduind peste câmpul strămoşesc.

Gura rupe cu dinţii, hămesită,
Macină, tocând ca o batoză,
Bucata de pâine, de apărare lipsită,
Cu o coajă neobişnuit de roză.

Atunci îmi vine în minte,
Cât de grei erau snopii cu spice,
Şi cum ne grăbeam cu secerişul,
Ca bobul bucălat să nu pice.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Bucurati-va!...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Vin Iul 06, 2012 5:17 pm

BUCURAŢI-VĂ!

Bucuraţi-vă Semeni,
De culorile florilor,
Din câmpiile infinite,
Ce cuprinde sfera,
Ale Mamei TERRA.

Bucuraţi-vă Semeni,
De simfoniile vântului,
Asemenea păsărilor,
Care stăpânesc Cerul,
Infinit al Mamei TERRA.

Bucuraţi-vă Semeni,
De adevărul Vieţii,
Care este Infinit,
În arealul Universului.

12 decembrie 2010
Moldova Nouă
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Catre Mos Craciun...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Joi Iul 19, 2012 6:32 pm

CĂTRE MOŞ CRĂCIUN

Dragă moşule, mult drag,
Vino şi la mine-n prag,
Şi te rog daca se poate?
Să-mi aduci doar sănătate!

La cei mai cuminţi copii,
Dulciuri multe, jucării.
Pentru toţi prietenii mei,
Dă-le tot ce-şi doresc ei.

Te mai rog darnicule Moş,
Pentru toţi să laşi în coş,
Numai daruri minunate,
De la prieteni adunate.

Vă rog să fiţi mulţumiţi,
Pentru ceea ce primiţi.
Pentru că aţi fost cuminţi,
Să fiţi în viaţă fericiţi.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Cer ascuns...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Joi Iul 19, 2012 6:33 pm

CER ASCUNS

Merg prin viaţă, îndrăznesc,
Cu pasul simplu şi firesc,
Preferând să mai trăiesc,
Mi se pare foarte omenesc!

Peste drum cu bolovani,
Sfărâmaţi de mulţii ani,
Cu un sigiliu încă nepătat,
Peste lumea mare aruncat.

N-am ales nici o cărare,
Am mers pe drumul mare,
Fiind o grea încercare,
Trecută cred, de fiecare.

Îndreptat spre ultim plai,
Însoţit de-un trist alai,
Îl vor duce pe Mihai,
Nu se ştie dacă-n Rai!

Care a trecut prin lume,
Cu angelicul său nume,
Căci a fost şi el un fir,
Ce va dormi în cimitir!

Sub pământul cel străbun,
Mai multe nu vă mai spun,
Acesta este adevărul.
Nu o să mai vadă cerul!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Cine?...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mier Aug 01, 2012 5:33 am

CINE?

Cine ar fi pariat pe mine,
Când nu ştiau cum mă cheamă?
Că peste mai mulţi ani de zile,
Voi mai fi băgat în seamă!

***
CLIPELE

Clipele ne trec prin mâini,
Le risipim cu nonşalanţă,
Pe ele nu suntem stăpâni,
Noi le trimitem în vacanţă!

***
COMETĂ

S-a anunţat apare o cometă,
Venită din spaţiul stelar,
Este chiar o mică vedetă,
Ce trece pe aici foarte rar.

Adevărat că are strălucire,
Cu mersul său maiestuos,
Va fi o stea în devenire
Sau va merge tot pe...jos?

***
Nu mi-am propus cândva,
Că aş vrea să fiu o stea!
Voi călători doar printre ele,
Să m-aleg cu praf de stele.
***
CRIZĂ

Sunt vremuri de criză severă,
Prima dată luăm totul de la voi,
Să simţiţi că ţara e austeră,
Vă luăm, dar nu vă dăm înapoi!
***
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Cronologic...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mier Aug 01, 2012 5:34 am

CRONOLOGIC

Totul este cronologic
Chiar luate antologic,
Dezbătute morfologic,
În contextul psihologic!

Vin din ere mitologic,
Să susţină pedagogic,
Că în mediul biologic,
Nu trăim chiar ecologic!

Este clar şi super logic,
Într-un termen filologic,
Se constată patologic,
Fenomenul scriptologic!

Dar în parcul dendrologic,
Nesteril epidemiologic,
Fiind vecin sociologic,
Cu un circ zis zoologic!

Moldova Nouă Octombrie 2010
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Aug 04, 2012 8:47 am

Frumoase poeme...multumim !
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Aug 04, 2012 7:43 pm

Multumesc Rodica pentru apreciere.
Sa auzim numai de bine...
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Curgand printre maluri...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Aug 04, 2012 7:44 pm

CURGÂND PRINTRE MALURI

Semi glossă

Curgând printre maluri domoale,
Râul îşi duce apele vijelios,
Aşa au trecut privirile tale,
Ca o boare de vânt furtunos!

Da, orice clipă trece vrăjită,
Se duce cu gândurile sale,
Nu se opreşte pe vreo orbită,
Curgând printre maluri domoale.

Totul trece alura nu-şi schimbă,
Uneori rămâne ceva misterios,
Când mintea gândurile-şi plimbă,
Râul îşi duce apele vijelios.

Dar a rămas o clipă-n contemplare,
Iar vântul porneşte din nou în rafale,
Ca o răbufnire din linişti abisale,
Aşa au trecut privirile tale.

Ţi-ai schimbat părerea unanimă,
Că aş putea să fiu mai arătos,
Tu ai trecut cu pasul de felină.
Ca o boare de vânt furtunos!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Daruire...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mier Aug 15, 2012 5:21 pm

DĂRUIRE

Am venit în lume să clădim ceva,
Tatăl Creator ne tot îndrumă;
Ţie poetule îţi dau poezia,
Mergi înainte, nu privi în urmă.

Bijutierule tu taie-n aur flori,
Dansatorii cu mişcări se avântă,
Cântăreţii îţi produc fiori,
Fiecare în vreun fel ne-ncântă.

Poetul îşi clădeşte prin cuvinte,
Din visuri un mare Univers,
Cu versul merge mereu înainte,
Urmărind eternul poetic crez.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Dati-mi vinul fara apa...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Vin Aug 31, 2012 5:14 pm

DAŢI-MI VINUL FĂRĂ APĂ

Daţi-mi vinul curat şi fără apă,
Vreau să-i simt aroma perfectă,
Altfel nu vreau nici o agapă,
Nici în crâşma cea mai selectă!

Nu vreau aripi de Înger, ca să zbor,
Vreau pe acest Pământ să mă plimb,
Să sufăr cât se poate de dor,
Nu vreau mult aur în schimb!

Nu-mi vreau gândirea în mucegai,
Sau să-mi îngheţe, ar fi şi mai rău,
La întâlnirea cu Arhanghelul Mihai,
Vreau să mă prezint aşa cum sunt eu!

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty De la stele...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Vin Sept 07, 2012 1:57 am

DE LA STELE

De la stele, printre ele,
Ai doar gândurile mele.
Sunt doar simple peroraţii,
Pierdute în abis de spaţii.

Numărând stele am privit cerul,
Cercetându-l mereu în tăcere,
Am spus întotdeauna adevărul,
Care mi-a dat o nouă putere.

Purtăm în suflet un izvor,
Din care apa vieţii am băut,
Strecurându-ne acel dor,
Care îl aducem din trecut.


Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty De Mos Craciun...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Dum Sept 16, 2012 4:46 pm

DE MOŞ CRĂCIUN

Primiţi raze de credinţă,
A sărbătorii de Crăciun,
Mergeţi spre biruinţă,
Pe drumul cel mai bun.

Sfântă dulce închinare,
Oferiţi cu mare drag,
Primiţi binecuvântare,
În al vostru simplu prag.

Cu steluţe de argint,
Potcoviţi alte cuvinte,
Eliberaţi înaltul cânt,
Pentru lucrurile sfinte.

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Despre muze...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Dum Sept 16, 2012 4:47 pm

DESPRE MUZE

Am căutat şi eu muze,
Pe al verdelui peluze,
Sau ascunse pe sub frunze,
Ghidat de roşii buburuze.

Doar privirile obtuze,
Aruncau veşnic obuze,
Din nevăzute archebuze,
Înspre ţinte cam confuze.

Am mişcat puţin din buze,
Cu privirea înspre bluze,
Aşteptând mai multe scuze,
Reuşeau să mă amuze!

Însoţit de multe muze,
Credincioase călăuze,
Care îmi şopteau din buze,
Ai nevoie de…ventuze!

Prin ţinuturi andaluze,
Printre ape cu meduze,
Am găsit vreo două muze,
Ce nu vor să mă refuze!

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Dezolare amara...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Lun Sept 24, 2012 3:44 am

DEZOLARE AMARĂ

Iubire, te-am cântat ca un poet
Trăindu-te cu sufletul curat.
Dar cum nimic nu e perfect,
Ca şi alţii, şi eu m-am înşelat.

Deci, n-am fost primul păcălit
De săruturi false, dulci cuvinte,
Ce cu intensitate le-am trăit
Crezându-le aşa de sfinte.

Amară dezolare la sfârşit,
Când încă mai aveam iluzii,
Că mă iubeşti, cum te-am iubit
Căci mai trăiam fără confuzii.

Ai plecat, aşa cum ai venit,
O apariţie surprinzătoare,
Nu ai înţeles că te-am iubit
Pe tine, femeie schimbătoare.

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Dialog cu Valeriu CERCEL...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mier Oct 24, 2012 5:21 am

Dialog cu Valeriu CERCEL

despre poezia PLAGIAT

Mihai LEONTE

Sunt uimit şi chiar constat,
Că ăsta nu e...PLAGIAT!
Vrei să ne arăţi cumva,
Că nu este poezia ta?

Valeriu CERCEL

Poezia-i plagiată
Şi-ncă foarte bine,
C-a mai fost scrisă o dată,
Tot de mine !

Mihai LEONTE

Vezi Valeriu, am ghicit!
Mereu tu te ţii de...glume,
Pentru asta-s fericit,
Cum este şi altă lume.

Valeriu CERCEL

Poate că mă ţin de glume
Cum spune atâta lume,
Dar de mă gândesc puţin
Şi de goange mă mai ţin !

Mihai LEONTE

Sfatul meu; să nu te laşi!
Nici de scris şi nici de glume,
Să ştie şi ai tăi urmaşi,
C-ai trăit intens pe lume.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Din cenusa...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mar Noi 06, 2012 2:57 am

DIN CENUŞĂ

Din cenuşă fără jar,
Ai aprins în mine focul,
Mi-ai adus iubirea-n dar,
Ori Divinul, ori norocul!

Ai căzut aşa din cer,
Tu steaua singulară,
La început ca un mister,
Într-o zi de primăvară.

Şi ai provocat furtună,
Printre ale mele gânduri,
N-auzeam vântul cum sună,
Când citeam a tale rânduri.

Te aştept mereu să vii,
Încât nu mai am răbdare,
Doamne de ce întârzii,
Într-o cruntă nepăsare?

Al iubirii diamant,
Care-n suflet îl găsesc,
Este tot ce am înalt,
Te iubesc, ţi-l dăruiesc.

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Drumul spre Petia...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mar Dec 04, 2012 7:03 am

DRUMUL SPRE PETIA

Dacă treci Şomuzul Mare,
Mergi pe drumul larg de ţară,
Urci un deal şi treci o vale,
Nu simţi nici o plictiseală.

Cum urci dealul lin al Morii,
Te întâmpină frumoase grâne,
Când cocoşi anunţă zorii,
Ale unei noi zile senine.

Peste tot verzi fâneţe largi,
Ogoare întinse, de păpuşoi,
Ce se văd până la Ciorsaci,
Lanuri de lucernă şi trifoi.

Cu traiste grele în spinare,
Merg petienii către târg,
Cu opincile-n picioare,
Niciodată nu se plâng.

Biserica e sus în plai,
Cu turnul înălţat spre cer,
Cu hramul Sfântului Mihai,
Din luna lui november.

Ale Ciofului reci izvoare,
Pâraie pline cu răchiţi,
Fete mândre-n sărbătoare,
Şi cu oameni foarte hotărâţi.

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Epoci moderne...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Sam Dec 15, 2012 9:53 pm

EPOCI MODERNE

Vor dispare crânguri verzi,
Merii plini de prin livezi
Vor fi asfaltate alte străzi,
Labirinturi unde să te pierzi!

Vom avea alte false vitrine,
La geamuri prin magazine.
Vor fi plasate doar plasme,
Care vor transmite basme!

Vei apăsa pe nişte butoane,
Ca să cumperi trei batoane,
Din acelea de ciocolată,
Cu E-uri, nu adevărată!

Vei vrea ca să emigrezi,
Iar mai apoi să te pierzi,
Pe alte pustii planete,
Prin multe falsele sonete!

Muzica va fi un haos,
Cu foarte mult adaos,
De zgomote surde,
Să nu te poţi ascunde!

Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Eram fericit!...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Mar Ian 01, 2013 8:32 am

ERAM FERICIT !

La vremea brânduşelor autumnale,
Ce încântau poieni la Almaşul Mare,
Ne mijeau în obraji noi tulei,
Prefăcându-ne în tinerii flăcăi.

Umblam cu simple salopete,
Nu prea aveam succes la fete,
Eram doar viitorii muncitori,
Pentru toţi, acei simpli muritori.

Pădurea ne era sala de bal,
Cu frunze înroşite-n areal,
Priveam în jurul nostru sfioşi,
De tot şi toate eram bucuroşi!

Vedeam vreun film la caravană,
Ne bucuram privind la vreo codană,
Timpul curgea în ritmu-i liniştit,
Pentru toate astea eram fericit!
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Fara sentimente...autor Mihai LEONTE

Mesaj Scris de Mihai LEONTE Dum Ian 06, 2013 7:53 am

FĂRĂ SENTIMENTE

Nu ştiu dacă ai avut sentimente
Sau dacă ai iubit pe cineva?
Din constatări trecute şi prezente,
Se pare că nu ai trăit aşa ceva!

Mi-ai demonstrat cu prisosinţă,
Că eşti mai rece decât gheaţa,
După cum văd, în a ta fiinţă,
A încetat să mai existe viaţa!

Chiar dacă ai încercat să pari,
Ceea ce nu eşti cu adevărat,
Cum ai venit, aşa o să dispari,
Pentru mine totul s-a schimbat.

Rănile le voi trata cu suferinţă,
Mai mult ca sigur se vor vindeca,
Voi şti că am iubit o fiinţă,
Care nu merita a mă avea.

Am rupt o floare din buchet,
Cu inocenţă şi candoare,
O miroseam fără să cred,
Cât este de otrăvitoare.
Mihai LEONTE
Mihai LEONTE

Mesaje : 147
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 83
Localizare : Moldova Noua ROMANIA

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Ian 15, 2013 8:31 am

Multumim d-le Leonte ca popositi pe acest site si ne incantati cu aceste minunate versuri
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului... - Pagina 3 Empty Re: Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum