Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Aurel Avram Stănescu Tvr_ia10

Aurel Avram Stănescu Sigla_13



Aurel Avram Stănescu Logorr10



Aurel Avram Stănescu Agenti10


Aurel Avram Stănescu Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Aurel Avram Stănescu Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Aurel Avram Stănescu Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Aurel Avram Stănescu Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Aurel Avram Stănescu Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Aurel Avram Stănescu Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Aurel Avram Stănescu EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Aurel Avram Stănescu EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Aurel Avram Stănescu EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Aurel Avram Stănescu EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Aurel Avram Stănescu EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Aurel Avram Stănescu EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Aurel Avram Stănescu EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Aurel Avram Stănescu EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Aurel Avram Stănescu EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Aurel Avram Stănescu Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Aurel Avram Stănescu

+6
Adrian Suciu
Admin
Rodica Rodean
Marioara Visan
Ovidiu Raul Vasiliu
Stanescu Aurel Avram
10 participanți

In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Joi Apr 07, 2011 10:39 am

Aurel Avram Stănescu Copadevarul


Recenzie ratată


Necunoscând atât de bine nici un critic literar pe care să-l rog să îmi descrie în două rânduri cartea am îndrăznit să-mi fac singur apologia, puţin critica şi mai ales exegeza cărţii mele! Desigur acest episod denotă neseriozitate din partea mea dar nimic nu este mai important ca reducerea costurilor!
Nu vreau să câştig de pe urma scrisului şi de aceea am găsit o editură serioasă, ieftină, corectă, tolerantă şi vă încerc perspicacitatea cu proze scurte, atent dozate iar restul îl găsiţi pe Internet! Nu-mi place să mă socotiţi printre mâncătorii de hârtie şi băutorii de cerneluri aşa că n-am scos o ediţie mamut şi vă invit să îndrăzniţi… click pe Google, şi nu trebuie să daţi nici un ban!
Elitele sunt create artificial în toate domeniile… treabă de educaţie, pregătire şi bani ! Segregaţia claselor se cultivă şi stă la baza oricărei orânduiri.
O prietenă veche m-a caracterizat în câteva vorbe:
- Tu eşti Marin Preda din Constanţa! Bineînţeles, asemănarea, cu marele scriitor, m-a flatat dar am zis că nu se poate să fiu comparat cu el. Există modestie în fiecare iar eu, nu tind să-l ajung pe marele maestru.
Această carte nu este scrisă pentru toţi, nu poate fi înţeleasă de cei care nu vor s-o priceapă! Este numai pentru cine are răbdare, puţină bunăvoinţă, nu este atât de rafinat sau cultivat şi, face parte din marea masă a muritorilor de rând… ca şi mine.
Am mulţi amici ce nu-şi amintesc cu plăcere liceul… am încercat să le schimb opinia şi acei ani îi consider cei mai frumoşi.
În creaţia mea, întâlnim mecanismul percepţiei existenţialismului subconştient, frust, de vagă provenienţă kafkaniană dând uneori o mai larga înţelegere cuvintelor şi sensurilor, neevitând deseori fantezia absurdului prin exprimări largi, alese intenţionat, aplicând în general nuanţat, existenţialismul faptic, apropiindu-mă mai mult de ilustrul Dino Buzzati bineînţeles, păstrând distanţele faţă de aceşti titani ai literaturii.
Gândul mă duce departe, în subsidiar, la izvoarele creaţiei trecând graniţele permise în lumea nevrotică actuală, hrănind inspiraţia din propria cenuşă aruncată ca un îngrăşământ amniotic de spectacole ireale.
Convingerile mele pestriţe îşi varsă fluidul stelar ferit de vedenii şi angoase păguboase.
La originea forţei creatoare stă însăşi realitatea covârşitoare sedusă cu soluţii neaşteptate de o simplitate bizară, nu neapărat ieşite din comun, fără ornamente dar adânci şi nu-ţi dai seama că s-au inoculat din limbajul de zi cu zi, apropiat impresionismului pictural.
Suliţele ce se înfig în personaje sunt reale, mortale şi ating deseori o clasă până de curând intangibilă. Psihologia personajelor nu este căutată, ea rezultă din acţiunile lor; adesea orizontul semantic completează într-un ansamblu de cuvinte înfăşurat într-o strânsă corelaţie de sens, redefinind limitele.
Umorul delicat, englezesc, inclusiv cel indiscret poate pe undeva desuet(poate, dar eu nu cred că e încă desuet) este prezent la congruenţa incitantă a sentimentalismului cu absurdul utopic şi râsul fără bariere, fără oprelişti, sănătos cum există numai în viaţa noastră; în rest îmi pare totul o luptă inutilă, fără sens, ilogică chiar stupidă hărţuindu-ne până la prăbuşirea finală.
Firul epic este ţesut departe de confluenţa şi influenţa stabilitei ordini literale, dictat de însemnata elită literară atât de intolerantă şi implicit exclusivistă.
Vor mai urma şi alte povestiri dacă o vrea bunul Dumnezeu!
Autorul

P.S. Acest text l-am scris înainte de apariţia providenţială a domnului Constantin Marafet, care mi-a spulberat unele convingeri şi a scris o postfaţă atât de minunată încât vă scuteşte de efortul de a-mi citi cărţulia!
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Sam Apr 09, 2011 7:36 am

Felicitări pentru volumul lansat astăzi! Este o carte minunată şi a fost o lansare reuşită, într-un cadru festiv, deosebit. Cu prietenie
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Sam Apr 09, 2011 9:47 am

Sunteti primul care imi spuneti despre eveniment si va multumesc. Nu pot decit sa va marturisesc... am fost ingrijorat!
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Apr 09, 2011 6:57 pm

Nu aveati nici un motiv domnule Stanescu sa fiti ingrijorat pentru ca ati incredintat cartea unui inger, Rodica, care a avut grija sa fie totul asa cum trebuie, apoi ati trimis pe un alt inger, Violeta, cuvantul dumneavoastra, pentru care va multumim. Va felicit, e o carte minunata, aparuta intr-o carcasa superba, va urez la cat mai multe aparitii editoriale de calitate. Cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Rodica Rodean Lun Apr 11, 2011 8:10 am

Subscriu si eu la cele spuse de Raul, este un volum reusit cu scrieri minunate. Eu am avut privilegiu de a-l citi prima si va multumesc domnule Stanescu
Siiiii...nu uitati...urmeaza Constanta!!!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Admin Mier Apr 20, 2011 7:18 am

Aurel Avram Stănescu Finalfelicitare

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Vin Apr 22, 2011 6:32 am

Aurel Avram Stănescu Easter1e


Va doresc sarbatori Pascale pline de iubire divina Lumina Invierii, armonie si liniste in suflet si in viata alaturi de cei dragi. Cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Gândirea unui zburător

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Lun Iul 11, 2011 4:43 pm

Prietena nu vrea s-o mai polenizez.. e drept nici eu nu am chef dar m-a întărâtat un fluture bezmetic, care alerga din floare în floare. Cred că ameţisem de aroma ardeilor… sau a vinetelor? Sau mai degrabă mă încurcase mirosul castraveţilor. Adevărul este că parfumul dovleceilor e irezistibil, galbenul dărâmă! Mi s-a păstrat un pahar plin pe care îl ofer gentil unei frumuseţi locale şi plec mai departe.
Câţiva trântori se încurcă printre pătlăgele care, de ruşine au întârziat să se înroşească. Busuiocul la loc de cinste îşi etalează floarea albă, imaculată şi, emană o mireasmă ameţitoare, cu un trecut nestins numai dacă încerci să-l stropeşti iar cimbrul îi îmbie pe ceilalţi zburători să guste din culoarea albastră a cupelor împrăştiate în reminiscenţe de secole.
Doi bondari se îmbulzesc să guste din lăptişorul unei mătci prea generoase şi, otrăviţi de mirosuri, nu vor să-şi mai dezlipească aripile de pe ea. O pipăie într-una, nu catadicsesc să-i lase şi pe alţii, ce aşteptă la rând, cu toate că aud bâzâitul nemulţumiţilor în cor, deranjant, ca o ameninţare venită dinspre universuri
Parfumul mentei ce sălăşuieşte prin gradină nu poate fi identificat de oricine iar florile gri-albăstrii îmi umplu paharul într-un pipermint clasat şi catalogat prin calificativul ‘’excelentă băutură răcoroasă, slab alcoolizată’’ după care pot pleca zburând în zigzag.
Crizantema, împărăteasa sufletului îşi desfăşoară splendoarea franjurată, cu graţia nestăpânită a unei inimi pierdute . Gălbenelele, mici, insistente, se înfig neiertătoare ca nişte străjeri puşi să pască şi să spele picioarele împărătesei pregătită pentru marea confruntare cu simţurile tremurătoare.
Ia te uită! Mă urmăreşte o gâză mignionă, frumoasă şi elegantă, cu puful abia ieşit din tremurul nopţii. O voi atrage în pliurile unei floricele şi tremurând amândoi de încordare o să-i mototolesc platoşa şi-i voi morfoli pistilul ei de neegalat până la pierderea oricărui vârtej de gând.
Şi apoi vom fugi în lumea largă…

Lui Ioan Lilă



Ultima editare efectuata de catre Stanescu Aurel Avram in Mier Iul 27, 2011 7:47 pm, editata de 2 ori
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Adrian Suciu Lun Iul 11, 2011 7:11 pm

am trecut și eu printre amintirile dv.
Adrian Suciu
Adrian Suciu

Mesaje : 7
Data de inscriere : 11/07/2011
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Lun Iul 11, 2011 8:30 pm

Şi ce părere aveţi, merită să le citiţi scrise?
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Lun Iul 11, 2011 9:06 pm

Sa va spun eu parerea mea ? Merita sa fie publicate intr-un nou volum de autor, sa daruiti cat mai multor oameni aceste minunate franturi de suflet.Cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Lun Iul 11, 2011 10:25 pm

Multumesc dna Mara... chiar daca primeam un raspuns negativ eu vreau sa le public Cool
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Lun Iul 11, 2011 10:41 pm

v-am lecturat cu mare plăcere. merită!cu drag dorina
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Mar Iul 12, 2011 12:22 am

Va multumesc la toti pentru citire...
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Vin Iul 15, 2011 12:43 am

Multumesc de pareri. Eu nu sint filolog... deci pricep repede.
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Silvia Goteanschii Vin Iul 15, 2011 12:46 am

Astea sunt cunostinte elementare, nu trebuie sa fii filolog ca să le stii ....iar raspunsul dumneavoastra spune clar ca nu aţi priceput.
Silvia Goteanschii
Silvia Goteanschii

Mesaje : 55
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 41
Localizare : Chisinău

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Anca Acatrinei Vin Iul 15, 2011 4:36 am

in universul prieteniei rareori ne permitem sa fim mai presus de ceilalti.indiferent ce studii avem sau cite carti avem publicate,sau cite diplome avem.bineinteles ca in mod automat devenim cititori dar critici rareori ,si de ce? pentru ca..cine sintem noi sa decidem intr-o singura fraza ca acel cuvint nu e bine spus? sau nu are relevanta? sau personaje vagi?sau...macar in paranteza trebuie spus:parere personala.altfel,in general s-ar putea sa nu conteze sau mai rau..sa creeze un decor nefamiliar noua.
Anca Acatrinei
Anca Acatrinei

Mesaje : 314
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 46
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Silvia Goteanschii Vin Iul 15, 2011 9:18 am

Anca, normal că e o părere. Am spus ce cred, foarte sincer, vis-a-vis de textul cu pricina. Printre altele, nici eu nu sunt filolog şi n-am venit aici să cântăresc cunoştinţe, ci să-mi exprim o opinie. N-am fost răutăcioasă gratuit, aşa cum ai făcut tu în subsolul textul meu. Toţi ne iubim creaţiile, ştiu, e aproape o legătură de cordon, dar nu toţi au datoria să ni le aprecieze şi să ne vină cu osanale. Şi e chiar sănătos să existe un aparat critic şi polemică, pentru că altfel, de ce postăm?

Dorina, eu n-am nimica cu Omul Aurel Avram Stănescu. Nu contest calităţi morale, ci de creaţie. Apoi, am făcut-o cu încrederea că există libertate de opinie, nu cu intenţia de a leza.

Nu poţi scrie pentru toţi cititorii ( aşa a zis Napoleon Bonaparte ) şi a zis bine. În cazul acesta, eu aşa aş fi răspuns. Din punctul meu de vedere, nu există conflict.
Silvia Goteanschii
Silvia Goteanschii

Mesaje : 55
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 41
Localizare : Chisinău

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Dum Iul 17, 2011 8:18 pm

Stimate domnule Stanescu, pentru ca dumneavoastra ati facut o afirmatie pe pagina domnului George, ma simt datoare sa va explic rolul acestui Univers. Acest Univers al Prieteniei, promoveaza in primul rand relatiile interumane de calitate, mai exact iubirea care vine dintr-un suflet curat, frumos, vesel, cu dorinta de a darui si celor din jur perle de lumina divina.Faptul ca s-au editat atatea volume de scrieri sub egida asociatiei demonstreaza ca in mare parte ne-am atins acest tel, acela de a aduce un strop de iubire si fericire in suflete.Va reamintesc cu respect ca si dumneavoastra ati editat sub egida asociatiei noastre un volum pe care am avut onoarea sa-l citesc inca in faza de manuscris, mie personal mi-a placut ce am citit, cred ca proza dumneavoastra se citeste usor si poate nu e pentru cei ce vor sa descopere piatra filozofala dar sunt franturi din viata de zi cu zi care are in ea toata filozofia existentei umane.De aceea consider inoportuna expresia dumneavoastra de pe pagina lui George, acea ca acest Univers promoveaza nonvalori. In fond, Dumnezeu a pus cea mai de pret " valoare" umana in fiecare dintre noi, Iubirea Lui, deci nu cred ca exista nonvaloare in nici unul din membri acestui site. In speranta ca am reusit sa va conving ca merita sa mai postati pe acest site, inchei dorindu-va pace si armonie in suflet, cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Snap - "Colour of love"

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Dum Iul 17, 2011 8:51 pm

Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Gândirea unei zburătoare

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Mier Iul 27, 2011 7:29 pm

Când s-au ivit zorile am plecat împreună la muncă… înainte era politicos şi mă lăsa să mă scald prima în roua dimineţii dar de un timp dă dovadă de indiferenţă.
Adevărul e că şi pe mine a început să mă plictisească cu fracul lui veşnic ponosit şi soios, pătat cu sosuri până în coate, încărcat cu mirosuri grele, amestecate de odorante ieftine, improprii pentru recepţiile pe care le dau în fiecare seară
Se dă în stambă mereu, fumează pipă crezându-se mai interesant, şi-a lăsat şi barbişon şi umblă veşnic buimac de culorile rochiilor câtorva femeiuşti ce-l asaltează fără încetare. De la ele i se trage fracului, de-atâta terfelit în paturi străine!
Mi-aduc aminte cum m-a răpit în noaptea nunţii, ce jurăminte mi-a tras, ce lacrimi a vărsat… nici nu îl cunoşteam prea bine însă am acceptat să mergem într-un local luxos după care m-a dus pe aripi până în palatul lui din frunzişul de cleştar dar, acum mă oboseşte.
Să nu creadă că numai el are nevoie de schimbare, de variaţiuni pe aceeaşi temă şi în definitiv de-o compensare galonată, galopantă la nivel de simţuri în veşnică transformare şi încărcată cu arome înverzite din nuanţe ameţite.
E drept… nici nu deschid bine recepţia că o şleahtă de bărbaţi năvălesc peste mine să-mi întreţină tonusul ridicat cu conversaţii spumoase şi îmi neglijez adesea atribuţiile de amfitrioană faţă de ceilalţi invitaţi.
Vecinul din colţ, văduv, mă uimeşte cu asociaţiile de idei bramburite dar sclipitoare şi, recunosc mă farmecă. Îl accept în preajma mea iar în timpul dansurilor candide de un erotism camuflat, pe întuneric, mă îmbrăţişează pasional cu aripile proptite protector pe umerii mei.
Şi ultima cunoştinţă de pe piaţa mondenă care umblă înnebunit după mine, m-a sărutat fără să-i pese de nimeni… asta da mascul! Toţi mă caută pentru dărnicia mea… trebuie să-i mulţumesc pe toţi. Ştiu că toate fetişcanele din generaţia mea suntem aiurite, ne place viaţa, profităm din plin şi proastă aş fi să nu fac asta. Nu m-a făcut mama pentru un singur mascul!
În ultimul timp mă simt balonată, greoaie şi dimineaţa reîngurgitez tot ce mănânc, am gust de fasole acră în trompă şi îmi vine să nu mai polenizez vrejul acela. Cred că florile sunt bătrâne, au petalele vestejite dar vor urmaşi şi babele astea nebune… trebuie să-mi fac datoria.
Ia priviţi! Crede că nu-l zăresc cum intră într-un pliu ascuns cu fâţa aia tânără să-şi scuture sporii. Are o şiretenie înnăscută atunci când mă înşeală dar nu mă duce pe mine cu preşul lui Aladin.
Ia să-mi văd de treabă! De mult mă caută fără motiv tinerelul acela sfios. Ce-ar fi să mă găsească?! Dar uite-l… acum mă invită într-un intrând cameral să ne desfătăm cu polenul neîmbuteliat... poate are nişte iarbă să-mi liniştesc spiritul.
Tinerelul este nepotul cuiva… sunt de obicei grijulie când îi aleg, să aibă băieţeii coşul plin. Chiar dacă sunt borţoasă manifest multă agilitate şi puţin îmi pasă… pensia alimentară, costurile şi incertitudinile paternităţii trebuie să le suporte masculii şi o consider îndestulătoare. Toţi sunt granguri pe undeva!
Iar vechiul… a rămas istorie!
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Mier Iul 27, 2011 7:52 pm

o realitate ,,ficționară,,. lumi înrepătrunse de un fior ascuns. mie îmi place stilul dv. presărat cu un fin umor hâtru. semn de respect și drag
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Mier Iul 27, 2011 8:32 pm

Eu cred ca, chiar sunt crampeie din realitate, poate de aceea sunt atat de frumoase.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Totul pentru Imprimeus!

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Joi Aug 11, 2011 12:27 pm

‘’Economistă mică, grasă şi urâtă’’ aşa începea anunţul care îl interesa. Imediat începuse să-i fluture ideile şi dispoziţia i se schimbă..
Se trezise dimineaţă indispus. Era într-un punct mort, aparent fără ieşire cu societatea comercială Imprimeus pe care tocmai o constituise şi nu ştia ce să mai facă, ce cale să urmeze. Până atunci treaba îi mersese destul de bine ţinând cont de condiţii, fără nici un ajutor, fără nici un sprijin, fără un mijloc de transport, în această lume pentru care profitul, interesul, cererea şi oferta erau primordiale.
Cum a format-o nici nu-i vine să creadă. A bătut la maşina de scris statutul şi contractul şi-a început alergarea să înscrie societatea la tot felul de organisme, birouri, camere şi direcţii ca să intre în legalitate. Incredibil dar a reuşit… îşi angajase câţiva oameni, îşi cumpărase scule, materiale şi se pusese pe treabă. Numai un singur lucru îi lipsea… compartimentul financiar contabil iar anunţul parcă i se potrivea ca o mănuşă! Chiar condiţiile îi păreau acceptabile.
Ieşind afară îşi strigă un muncitor:
- Sorine vino până în birou! Când muncitorul intră Bossul îl pofti să ia loc.
- Sorin îţi fac o propunere care-ţi va schimba soarta. Fiecare om dacă este inteligent cât de cât îşi cunoaşte propriile posibilităţi sau mai bine zis limite. Ştiu situaţia ta, nu eşti însurat, n-ai unde sta şi de aceea am acceptat să dormi pe aici. Şcoală n-ai prea făcut, meserie n-ai învăţat de aceea te-am angajat necalificat dar mie îmi place de tine. Eşti săritor, faci treabă cu simţ de răspundere însă nu-mi convine să-mi vină cu reclamaţii la porţile societăţii tot felul de matracuci mai ales că de-acuma ai o vârstă şi a venit timpul să-ţi faci rostul tău. Am găsit în dimineaţa asta o soluţie bună pentru tine şi societatea Imprimeus. Citeşte atent te rog anunţul subliniat şi judecă rapid înainte să spui ceva!
Şi îi întinse ziarul gândindu-se la situaţia dată . Sorin era un bruneţel drăguţ, scund de statură însă solid construit, curat, cu trăsături fine, fâşneţ care pricepea repede ce i se cerea şi îşi achita conştiincios sarcinile de serviciu. E drept adesea trebuia să-l corijeze, nu avea acea dexteritate înnăscută a mecanicului.
A fost încântat de ce i-a spus şeful, i se citea pe chip bucuria de a-i fi de folos mai ales că avea încredere în el. Îl adunase vorba aia de pe drumuri.
Sorin ca tot omul neobişnuit cu cititul buchisea, rar, cu voce tare iar şeful îl urmărea binevoitor,
- Economistă mică, grasă şi urâtă asigur servicii de contabilitate autorizate contra sex. Telefon 23032.
Anunţul era clar. Se cunoştea de departe disperarea femeii în anumite privinţe sau… necesităţi. Vrei un serviciu important pentru tine? Atunci oferă alt serviciu important pentru mine! Cam asta era ideea însă l-a impresionat sinceritatea dezarmantă a femeii.
Sigur că propunerea nu-i va fi respinsă Bossul aştepta încrezător acceptul muncitorului. După câteva clipe de gândire Sorin îi răspunse ofuscat,
- Şeful… nu pot face aşa ceva! Şeful enervat îl expedie la locul de muncă neuitând să-i spună,
- Eşti un fraier, nu pricep şi pace motivul refuzului … toţi de aici suntem însuraţi, te căpătuiai şi tu!
Pe la prânz află de la un mecanic de încredere… se combinase cu o piţipoancă şi se distra în fiecare seară la restaurantul din apropiere cu boschetarii obişnuiţi. Abia îşi luase salariul dar pentru cât timp îi va ajunge?
Nu mai interveni altă dată fiindcă trebuia să închidă luna urgent şi altă cale nu se întrezărea. Îl presau termenele fixe, contabilitatea îl pândea lunar ca o termită.
Pe Boss îl aştepta noua expertă contabilă să înceapă negocierile.
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Joi Aug 11, 2011 10:17 pm

am citit cu plăcere, m-am amuzat
mi-a plăcut textul dv.
...un anunț pe cinste. bine că era economistă, asta se cere și acum. gând bun de la Iași
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Aug 12, 2011 8:57 am

Astept continuarea....
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Smoală

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Lun Sept 05, 2011 1:39 am

Plouă
plouă peste case
alterate, degradate, suprapuse
degerate, îmbuteliate
abator de oameni
tristeţi plictisite
întuneric şters, timp întins în hăuri
gust de ebonită arsă
mohoreală pală, şantiere scurse
prăpăstii murdare peste municipiu
oase învelite, dichiseală stinsă
cenuşii sunt toate
vise, descompuneri, frunze răvăşite
culori fără nume
urme de iubire
îndoit e vântul
zboară peste inimi
asfalt, smoală, plumb
umbre chinuite
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Lun Sept 05, 2011 4:05 am

gânduri de toamnă? tristeți ...se potrivește poemul și cu starea mea de azi.o zi frumoasă și un gând bun de la Iași
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Mar Sept 27, 2011 8:25 pm

Vă doresc mult succes la acest eveniment important din viața dv.
vreau să știți că voi fi cu sufletul acolo.

din păcate , deși mi-am foarte mult să fiu la acest eveniment, unele probleme personale mă împiedică.

dar vă îmbrățișez și vă urez la cât mai multe publicații.
vă felicit cu mare drag.
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Mier Sept 28, 2011 7:23 pm

Va doresc mult succes la acest important eveniment din viata dumneavoastra, lansarea noului volum.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Acasă la familia Stănescu

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Oct 01, 2011 8:37 pm

Mulţumim familiei Stănescu pentru căldura cu care ne-a primit în casa lor. Mulţumesc şi pentru găzduirea lui Raul

Aurel Avram Stănescu 001dcf

Aurel Avram Stănescu 32741204
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Oct 01, 2011 8:52 pm

Ce mi-as fi dorit sa fiu si eu acolo cu voi si sa ciocnesc un pahar in cinstea evenimentului ce v-a facut sa radiati de fericire, felicitari inca o data.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Sam Oct 01, 2011 11:29 pm

Felicitări, domnule Aurel! Să fiţi sănătos şi să aveţi inspiraţie mereu, să puteţi scrie şi alte cărţi minunate ca aceasta! Vă mulţumesc, atât dv cât şi doamnei, pentru găzduire şi pentru prietenie! Cu drag, Raul
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Dum Oct 02, 2011 4:51 am

Tocmai le spusesem musafirilor doua bancuri... noi, din Canada, bune spre foarte bune... eu rid si acum cind imi amintesc de ele... si eu nu rid asa usor, asa ca aveam de ce sa fim veseli.
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Noi 15, 2011 5:32 am

Domnule Stanescu, sper ca mai scrieti....va asteptam si pe site cu noi creatii
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Secvente din facultate

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Mar Noi 15, 2011 8:09 am

Va trimit cateva imagini din facultate...la terminare si dupa 40 ani...aniversati in 28 oct. Aurel Avram Stănescu 020620061135img5676
Aurel Avram Stănescu Dsc03802y


Aurel Avram Stănescu Ziuaanimalelor059

Aurel Avram Stănescu Ziuaanimalelor065

]
PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Dec 23, 2011 2:00 pm

Aurel Avram Stănescu Rodica1


Din lumina sărbătoririi naşterii Domnului şi din speranţa ce însoţeste Noul An, gânduri bune şi urări de sănătate, împliniri şi bucurii tuturor!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Mier Feb 15, 2012 3:48 pm

Povarna. Sunt aşa cum sunt

Privesc scena cu un surâs dureros şi târziu
înecat în parfumuri sordide, înăbuşitoare, lacome
totuşi noi iubim viaţa şi moartea în egală măsură.
La un vecin se-aud trosnind lăstarii de viţă, în vie
Se-mprăştie un miros greu de fum,
de cazan neîndulcit
de porumbi şi cartofi copţi în spuză
cu veşnicia ascunsă în fiece bute
iar firul neiertător ce leagă lumile,
şiroind eliptic printre sânii tăi neatinşi
de scorburile judecăţii de apoi,
devastează potecile dezlănţuite.
Şi… curge neîncetat tăria subţire ca un fir,
mă ameţeşte cu sclipirea argintie a lichidului
fugind de mărturii incomplete.
O mâţă s-a împletit ca un şarpe
de bastonul ce-l port umil
îndemnând lumea să treacă prin altă poveste
deşi mă poticnesc la finalul sfârşiturilor
fără s-arunc vina pe nimeni.
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mier Feb 15, 2012 11:22 pm

Felictări! Îmi place poezia dv.."potecile dezlănţuite", "mărturii incomplete", "îndemnând lumea să treacă prin altă poveste".. Vă felicit!
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Feb 29, 2012 11:24 am

Aurel Avram Stănescu Oprimavafericita

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Stanescu Aurel Avram Joi Mar 15, 2012 8:14 pm

Vestitorul

Primăvara asta oare mă voi dezbăra de tine
cu speranţe-ncrucişate, cu nopţi calme şi senine?
Am scăpat din iarna cruntă zgribulit, firav, şi totuşi
zornăindu-mi clopoţeii şi mănuşile din ceară, lotuşi
în zăpada îngheţată biruită de-un sor vesel... iară
captivat de-a ta menire am lansat o circulară.

Primăvara asta oare mă voi sătura de tine?
Stanescu Aurel Avram
Stanescu Aurel Avram

Mesaje : 23
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 73
Localizare : Constanta

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Lun Mar 19, 2012 7:49 pm

ma bucur sa va regăsesc aici, într-o simfonie de ...primăvară. un gând bun de la Iași! cu drag
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Aurel Avram Stănescu Empty Re: Aurel Avram Stănescu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum