Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


6000 de kilometri cu tricolorul in spate Tvr_ia10

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Sigla_13



6000 de kilometri cu tricolorul in spate Logorr10



6000 de kilometri cu tricolorul in spate Agenti10


6000 de kilometri cu tricolorul in spate Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
6000 de kilometri cu tricolorul in spate Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
6000 de kilometri cu tricolorul in spate Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
6000 de kilometri cu tricolorul in spate EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


6000 de kilometri cu tricolorul in spate

In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:18 pm

Despre ei am auzit prima data la radio, acum circa doua saptamani. I-am urmarit apoi pe facebook si mi-a placut ce si-au propus si am decis sa ii ajut sa isi indeplineasca visul, care poate fi si visul fiecaruia dintre romani: steagul romanesc sa fie purtat prin Europa cu cinste si demnitate!

Aici aveti linkul spre facebook
https://www.facebook.com/EuroseasOnTheWheels?fref=ts

Voi posta texte de acolo si poze pentru cei care nu au cont pe facebook sau le e mai usor asa.
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:23 pm

preluare de pe facebook
"Dragilor,
Va scriu aceste randuri voua, prietenilor mei, pentru a ajuta alti 2 prieteni, ce sunt indeajuns de nebuni ca sa-si implineasca visul ... de a purta tricolorul romanesc, intr-un veritabil tur de forta, strabatand Europa de la un capat la altul pe biciclete. De ce? Pentru ca visul lor e sa poarte tricolorul romanesc prin 8 tari / 7 capitale, pentru atingerea marilor: Nordica, Baltica, Celtica si Mediteraneana. Acest vis al lor este unul care m-ar face bucuros ca roman, daca s-ar implini si sper ca si pe voi, prietenii mei .

Asadar, in ideea ca fiecare dintre noi ii vom sprijini financiar cu 2 - 3 euro), sper sa reusim sa strangem o suma care sa le asigure plata locului de campare si de trai zilnic, caci efortul fizic este unul extrem de mare.
Haideti sa fim parte a acestui vis si sa ne bucuram la final ca romanii, ca toate celelalte natiuni europene, ii sprijina pe cei care isi infaptuiesc visele frumoase , nu doar dau din gura!

Multumim pentru suport!

Donatiile se pot face in contul: RO91BRDE445SV58008214450

P.S Like si share acestei cauze daca doriti sa o sustineti"

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Euroseasonthewheels
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:25 pm

Cazati la Guru Hostel din Budapesta

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Paulsidan
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:29 pm

"Un parcurs de 6000 de kilometri catre 4 mari, cu tricolorul in spate, 2 oameni au 1 singur scop - atingerea marilor: Nordica, Baltica, Celtica si Mediterana pe bicicleta. Perioada: 31 mai si sfarsitul lui iulie!"

5 iunie (cineva monitorizeaza calatoria lor si scrie pe facebook cat timp baietii sunt pe traseu)
"Baietii nostri sunt la Viena, cat de curand vom avea si poze...au un avans de 2 zile, sa speram ca stau putin la odihna! Voua, multumim pentru sustinere si incurajare, sigur au nevoie de cat mai mult sprijin din partea voastra! Noi, cei de acasa nu putem fi decat cu gandul la ei...sa auzim numai de bine! Seara faina!"
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:31 pm

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Steagulromanieilangabud

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Paulsidaninviena
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:33 pm

5/6 iunie
"Buna seara dragilor din faimoasa capitala austriaca plina de cultura muzicala, Viena.
Reluam momentele de bicicleala dintre cele doua capitale Budapesta si Viena:
Si-am plecat din Buda lasand in spate frumoasa Dunare pe un vant napraznic si-o amenintare de ploaie cumplita. Dupa vreo 50 km am ajuns la concluzia ca preferam mai degraba vantul lateral decat cel din fata, asta inclusiv in momentele de ploaie, sa ne bata ploaia in urechi (asa se mai spalau si ele) decat in ocheane, ca nu puteam oricum sa purtam ochelarii de soare.
Prima zi am avut ocazia de a-l intalni pe Felix . un german cu un zambet de la o ureche la alta dar si cu un bagaj pentru toate familiile noastre inclusiv nepotii nenascuti. Una peste alta un tip genial caruia i-am inmanat 2 batoane pentru energie si o strangere de mana.
La finele zilei am constatat cu stupoare, dupa montarea cortului undeva in camp, faptul ca depasisem 100 km. Facusem 106. Smile
A doua zi a decurs cu ceva mai putin vant dar cu aceeasi intensitate, dar pedalarea a fost ceva mai increzatoare pentru faptul ca ne apropiam vertiginos de granita cu Austria, asadar un punctaj de 136 km.
Azi, cea dea treia zi, ii spuneam bunului meu camarad de drum Dan, cum ca noi vom ajunge in Viena pe soare pentru ca de fiecare data cand am fost acolo ea m-a primit insorita ca cea mai buna prietena........si ce sa vezi, torentiala a inceput la unguri si s-a terminat la intrarea in oras. Plini de zoaie si namol, cu un zambet tapetat de pietris , scrisnind din dinti i-am spus lui Dan: - Vezi.....e soare, am stiut eu........
Va pupam, va iubim si ne revedem in Praga"
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Zaraza Catarig Joi Iun 06, 2013 8:34 pm

Pe cei doi ii cheama Paul si Dan. Aici, la granita dintre Ungaria si Austria.

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Granitaungariaaustria
Zaraza Catarig
Zaraza Catarig

Mesaje : 26
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

http://www.hapleasifrosa.blogspot.com

Sus In jos

6000 de kilometri cu tricolorul in spate Empty Re: 6000 de kilometri cu tricolorul in spate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum