Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Inceputurile operatiilor estetice Tvr_ia10

Inceputurile operatiilor estetice Sigla_13



Inceputurile operatiilor estetice Logorr10



Inceputurile operatiilor estetice Agenti10


Inceputurile operatiilor estetice Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Inceputurile operatiilor estetice Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Inceputurile operatiilor estetice Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Inceputurile operatiilor estetice Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Inceputurile operatiilor estetice Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Inceputurile operatiilor estetice Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Inceputurile operatiilor estetice EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Inceputurile operatiilor estetice EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Inceputurile operatiilor estetice EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Inceputurile operatiilor estetice Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Inceputurile operatiilor estetice

In jos

Inceputurile operatiilor estetice Empty Inceputurile operatiilor estetice

Mesaj Scris de Georgeta Nedelcu Dum Iul 06, 2014 9:22 pm

Inceputurile operatiilor estetice

Chiar daca astazi operatiile estetice sunt la ordinea zilei, in trecut lucrurile nu stateau chiar asa. Primele proceduri chirurgicale pentru infrumusetare au aparut in jurul anilor ’20, iar de atunci medicina progreseaza pe zi ce trece. Sa aflam mai multe despre inceputurile operatiilor estetice.

Primul implant cu silicon.
In 1962, o tanara casnica, divortata si cu 6 copii, a acceptat o operatie despre care nu se mai auzise: implant cu silicon pentru marirea sanilor. Timmie Jean Lindsey avea 29 de ani si a acceptat propunerea medicului in speranta ca asa isi va gasi un nou sot. Femeia se declara multumita de operatie si poarta chiar si astazi implanturile originale.

Prima liposuctie.
Prima procedura de liposuctie a fost un dezastru total, in 1926. Un fotomodel francez pe nume Geoffre a acceptat sa fie prima femeie care suferea o liposuctie. Insa, piciorul pe care s-a efectuat liposuctia s-a infectat atat de rau incat a trebuit amputat. Doctorul a fost acuzat de malpraxis si a fost nevoit sa plateasca daune uriase, in timp ce operatiile estetice au fost interzise pentru o perioada. Din nefericire, tanara a murit la scurt timp dupa operatie, urmata de medicul care i-a adus moartea.

Primul transplant partial de fata.
Aceasta procedura a avut loc relativ recent, in 2005. Isabelle Denoire a avut fata mancata de un caine si a ramas fara o mare parte din pielea de pe fata, pleoape si buze. Medicii au reusit sa ii puna o grefa de la o pacienta aflata in moarte clinica, si astfel a fost realizat cu succes primul transplant partial de fata.
Chiar daca sistemul imunitar al femeii s-a luptat cu noua grefa, transplantul si operatiile estetice au reusit sa ii ofere acesteia o infatisare normala. Intregul proces a durat ceva timp, insa Isabelle este fericita ca se poate bucura de o viata normala.

Prima operatie de schimbare a sexului.
George Jorgensen a fost primul barbat care si-a dorit o operatie de schimbare a sexului, dorindu-si foarte mult sa devina femeie. Acesta a fost supus operatiei in 1952, in Danemarca. Dupa multe pastile cu hormoni si multiple operatii estetice, George s-a transformat in Christine. Dupa operatia suferita, Christine a devenit o diva la Hollywood, fiind o adevarata celebritate in anii ‘50-‘70.
Georgeta Nedelcu
Georgeta Nedelcu

Mesaje : 21
Data de inscriere : 15/07/2011
Localizare : Craiova

http://nicustancu48.ning.com/profile/Georgeta

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum