Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


ADEVARURI BIBLICE Tvr_ia10

ADEVARURI BIBLICE Sigla_13



ADEVARURI BIBLICE Logorr10



ADEVARURI BIBLICE Agenti10


ADEVARURI BIBLICE Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

ADEVARURI BIBLICE Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
ADEVARURI BIBLICE Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
ADEVARURI BIBLICE Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

ADEVARURI BIBLICE Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

ADEVARURI BIBLICE Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
ADEVARURI BIBLICE EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
ADEVARURI BIBLICE EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
ADEVARURI BIBLICE EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
ADEVARURI BIBLICE EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
ADEVARURI BIBLICE EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
ADEVARURI BIBLICE EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
ADEVARURI BIBLICE EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
ADEVARURI BIBLICE EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
ADEVARURI BIBLICE EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

ADEVARURI BIBLICE Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


ADEVARURI BIBLICE

In jos

ADEVARURI BIBLICE Empty ADEVARURI BIBLICE

Mesaj Scris de valericanicolescu Lun Apr 18, 2011 4:26 am

1. DESPRE ADEVARATA ZI DE ODIHNA.
Adevarata zi de odihna este ziua a saptea adica Sambata.Anul trecut era foarte greu sa luminezi pe cineva cu privire la aceasta zi deoarece in calendarul preotilor saptamana incepea cu ziua de Luni,dar anul acesta preotia a facut un mare salt,trecand in calendarul bisericesc,Duminica ziua intai a saptamani iar Sambata ziua a saptea asa cum este scris in Sfanta Scriptura.De ce spun ca preotia a facut un mare salt.Pana in anul 321 dupa Hristos,atat catolici cat si ortodocsi au pazit Sambata.In anul 321 Imparatul Constantin al Romei a dat un decret prin care a schimbat Sambata cu Duminica amenintand cu luarea averilor si chiar moartea pe cei ce nu ascultau.Deci oamenii din anul 321 si pana in prezent asculta de Imparatul Constantin al Romei,pazind Duminica in loc sa asculte de Dumnezeu care a poruncit ca Sambata sa fie ziua de odihna si sarbatoare,deaceia a binecuvantat Dumnezeu ziua a saptea si a sfiintit-o dupa cum este scris in Biblie.
Exod 20/8. Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
9. Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău.
10. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
11. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.
Sambata este ziua inchinata lui Dumnezeu,pe cand Duminica este inchinata zeului Soarelui,zeu care era venerat de Romni.In acest caz oamenii au ales sa dea inchinare soarelui care a fost creat de Dumnezeu in loc sa dea inchinare lui Dumnezeu care a creat soarele,motivand ca Domnul Isus a inviat in ziua intai a saptamani.Este foarte adevarat ca Domnul Isus a inviat in ziua intai a saptamani ,adica Duminica,dar nu a lasat nici-o porunca in acest sens.Dimpotriva Domnul Isus ca sa invinga pe diavol la cruce a fost singurul care a ascultat de Tatal,pazind Poruncile Lui si intarindu-le spunand de exemplu "numai daca te-i uitat la o femeie si ai poftit-o in inima ta ai si preacurvit cu ea".
Pazirea Sabatului(Sambetei) este un semn intre Dumnezeu si poporul sau,deci cine nu are acest semn nu este la Dumnezeul Cel adevarat,ci este la alti dumnezei facuti de mai omenesti sau la diferite astre,la idoli cei multi care nu pot sa mantuiasca....
Ezechel 20/20. Sfinţiţi Sabatele Mele, căci ele sunt un semn între Mine şi voi, ca să ştiţi că Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru!"
Ezechel 20/12. Le-am dat şi Sabatele Mele, să fie ca un semn între Mine şi ei, pentru ca să ştie că Eu sunt Domnul, care-i sfinţesc. Topicul va continua,astept comentariile dumneavostra,pe masura ce vom discuta toti vor avea ceva adevarat de invatat.Nu va speriati ca nimeni in afara de Dumnezeu nu va trece in alta comunitate.Aici doar invatam adevarul Biblic.Stiu ca multi ,considera pocaiti,niste sectanti.Dar sa vedem ce spune chiar Dumnezeu despre pocainta.
Faptele Apostolilor 17/30. Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă, şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Sa nu credeti ca eu am stiut totul de la inceput.Nicidecum,daca nu ma trezea Dumnezeu,nici eu nu as fi trecut la pocainta.Dar dupa ce mi-a vorbit Dumnezeu si Domnul Isus in vis si mi-au raspuns la rugaciuni,eram departe de adevar.Apoi am pus mana pe Biblie,am studiat-o si am trecut la biserica Adventista de ziua a saptea,care are plinatatea Cuvantului lui Dumnezeu.Va astep cu pace sa comentati.
valericanicolescu
valericanicolescu

Mesaje : 4
Data de inscriere : 16/04/2011
Varsta : 81
Localizare : Craiova/Dolj

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum