Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Tvr_ia10

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Sigla_13



BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Logorr10



BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Agenti10


BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011

4 participanți

In jos

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Empty BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011

Mesaj Scris de Didina Sava Joi Iun 09, 2011 10:37 pm

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  25911510

Fotografiile sunt facute si trimise mie de catre draga mea prietena din Brasov, dr. neuropsihiatrie infantila Ioana Dumitru, pe care am rugat-o sa mearga la vernisaj si sa fie alaturi de Liliana.Deasemenea multumesc din suflet si dragei mele prietene economist Cristina Secelean, care si ea a mers la vernisaj la rugamintea mea,cat si Roxanei si baietelului ei Tudor(prietena Ioanei) ce au insotit-o pe aceasta.
Ioana mi-a povestit cat de bine s-au simtit si cum baietelul Roxanei care ia ore de pictura in particular a fost extrem de impresionat de lucrarile "Maica Domnului" si "Pasi"
Draga Liliana te felicit din toata inima iti doresc mari si multe succese.
Privind aceste fotografii ma simt coplesita si adanc impresionata de maretia acestei expozitii.Sala de expozitii cu un design atat de aparte,firidele in care au fost expuse tablourile doar ele luminate,atmosfera aceea de penunbra din sala,piatra folosita pentru decorul salii de expozitie, confera spatiului dimensiuni de altar,in care exponatele de factura religioasa ale Lilianei si sculpturile domnului Bradescu capata o stralucire, grandoare,solemnitate religioasa.Sunt extaziata,fascinata,fermecata,vrajita.


BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05610
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05611
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05612
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05613
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05614
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05615
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05616
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05617
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05618
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05619
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05620

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05622
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05623
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05624
Ioan Croitor Brădescu,Ana Cânpean,Liliana Nastas Brătescu
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05625
Roxana si Liliana
BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Dsc05626
Didina Sava
Didina Sava

Mesaje : 55
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : Iasi

http://universulprieteniei.forumgratuit.ro/

Sus In jos

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Empty Re: BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Iun 10, 2011 10:21 am


Dialog Metaforic-Liliana Nastas Bratescu si Ioan Croitor Bradescu

Video a fost facut cu fotografiile trimise de Liliana Nastas Bratescu si cele postate de Didina Sava


Mesajul Lilianei Nastas Bratescu

Dialog metaforic
Noi, Liliana Nastas-Bratescu si Ioan Croitor Bradescu suntem pentru prima data impreuna intr-o expozitie.
Un pictor si un sculptor pe care ii leaga o prietenie bazata pe respect, dar si pe conceptii comune despre viata, incearca sa dialogheze prin intermediul creatiilor lor.
“De ce ne nastem?”, “ Incotro ne indreptam?”, “ Ce este mai important in viata? “, ” Trebuie sa nu ne uitam radacinile? “, “ Cum ne ajuta credinta? “ – sunt doar cateva intrebari la care cautam raspunsuri prin intermediul dialogului artistic.
Religia ca motiv filozofic de abordare in arta, reprezinta un subiect delicat. Noi nu avem pretentia unor cunostinte profunde in acest domeniu. Avem insa profunzime in credinta noastra in Dumnezeu ca ansamblu a tot ce exista sau nu exista, a tot ce este creat sau necreat. Universul creat si insufletit de El se rasfrange asupra universului nostru artistic.
Ne inclinam cu piosenie in fata consumatorului de arta caruia ii propunem niste metafore, indemnandu-l in acest fel sa intre in dialogul nostru.
Pictura pe care am realizat-o pana la aceasta expozitie, este o pictura abstracta, uneori cu elemente figurative. Unele din lucrarile actuale ale acestei expozitii pastreaza aceste caracteristici dar toate au o incarcatura noua. Creatiile actuale le-am facut in memoria tatalui meu care s-a stins in aceasta primavara. Ele au un caracter evident religios si le-am realizat asa cum mi-a dictat inima .
Ma bucur ca alaturi imi este d-l Ioan Croitor Bradescu, un prieten bun de care sunt legata sufleteste, ale carui sculpturi , fiecare avand o filozofie de viata aparte, le-am apreciat intotdeauna. Timp de 10 zile, lucrarile noastre vor filozofa intre ele pe teme spirituale invitandu-va si pe d-voastra la aceasta. Poate la sfarsit vom fi cu totii mai castigati.
............in albumul postat de mine DIALOG METAFORIC gasiti simbolurile,semnificatiile si mesajul lucrarilor mele.Va multumesc pentru interes.
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Empty Re: BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Sam Iun 11, 2011 3:51 am

Felicitări doamnei Liliana Brătescu pentru această reusită care îi încununează munca și talentul și ne bucurăm pentru că ne este mereu alături.cu respect, dorina neculce
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Empty Re: BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Iun 11, 2011 9:20 am

Asa cum ti-e sufletul, asa ti-e si chipul asa iti sunt si picturile, totul la tine Liliana este la superlativ, incepand cu ochii si terminand cu sufletul care reda in tablourile pe care mana ta le asterne pe panza, emotii ce numai o picatura de Divinitate le poate trai, iar tu Liliana esti clar unul din ingerii favoriti ai lui Dumnezeu.Felicitari pentru expozitie.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011  Empty Re: BRAŞOV-Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum