Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Tvr_ia10

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Sigla_13



Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Logorr10



Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Agenti10


Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

+5
petrov nicolina
violetta petre
Ovidiu Raul Vasiliu
Rodica Rodean
Admin
9 participanți

In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Admin Lun Dec 05, 2011 2:10 am

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Artdechoafis01


Ateneul Tătăraşi vă invită:

Miercuri, 7 decembrie, ora 1700,
la vernisajul expoziţiei ART D`ECHO,
aparţinând artistei Liliana Nastas Brătescu.
Vernisajul va fi prezentat de prof. dr. Petru Bejan şi directorul Ateneului Tătăraşi, dr. Liviu Brătescu.



Fidelă tehnicilor experimentale în artă, tema care m-a preocupat pe parcursul facultăţii cât şi a masteratului, voi expune la Ateneul Tatarasi noile mele creaţii încadrate în curentul ART DECO.
Am ales ca titlu pentru aceasta expoziţie un joc de cuvinte provenit de la acest nume: “ART D`ECHO”, nu din pretenţia că arta mea ar reprezenta un ECOU în viaţa artistică ieşeană ci din dorinţa de a transmite că arta mea reprezintă un ECOU al trăirilor mele interioare.
Expoziţia este dedicată sărbătorilor de iarnă în care bucuriile sunt sclipitoare iar decoraţiunile de sărbătoare sunt predominate de nuanţele aurii şi argintii.
Referitor la tehnica folosită, declar simplu: alchimia. Aceasta este valabilă nu numai pentru aceasta expoziţie ci, în general, pentru toate creaţiile mele. În inconştienţa mea artistică, combin vopsele fabricate pentru suporturi diferite, cu toate tipurile de diluanţi, cu prafuri industriale, adezivi, lacuri, poliuretan, diferite tipuri de silicon, varuri etc., deseori obţinând reacţii neaşteptate, irepetabile.
Încântată de creaţiile lui Jackson Pollock, am încercat, în tablourile din această expoziţie, să obţin un “dripping” spaţial, tridimensional, în care lucrările să fie conforme ideilor mele iniţiale dar în care să există gradul inevitabil de hazard. Am învăţat să “controlez” într-o oarecare măsura, picăturile tridimesionale, în unele cazuri reuşind să obţin o pseudo-filigranare.
Cu dorinţa de a vă transmite frumosul din inima mea, vă invit să începeţi sărbătorile de iarnă prin participarea la vernisajul expoziţiei ART D`ECHO.

Liliana Nastas Brătescu


Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Dec 07, 2011 9:31 am

Image hosted by servimg.com


ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu

Liliana Nastas Brătescu , Prof. dr. Petru Bejan,dr. Liviu Brătescu

Image hosted by servimg.com
Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Mov079373



Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu

Image hosted by servimg.com


Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Mier Dec 07, 2011 12:30 pm, editata de 2 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Liliana si familia

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Dec 07, 2011 9:33 am

Liliana şi fiica Larisa

Image hosted by servimg.com

Liliana si Radu (sotul)

Image hosted by servimg.com

Liliana impreuna cu mama ei

Image hosted by servimg.com
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Liliana si prietenii

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Dec 07, 2011 9:33 am

Liliana impreuna cu Nina, Magda , Lidia, Rodica

Image hosted by servimg.com

Liiana, Horia Zilieru si Emilian Marcu

Image hosted by servimg.com

Liliana , Ancuta si Raul

Image hosted by servimg.com

Liliana si Doinita

Image hosted by servimg.com

Liliana si Lidia

Image hosted by servimg.com

Liliana si Iulia

Image hosted by servimg.com

Liliana si Ancuta

Image hosted by servimg.com

Liliana si Rodica

Image hosted by servimg.com
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Mier Dec 07, 2011 10:11 am

Frumoasă expoziţia şi cu elemente noi, interesante, care sugereaza aspectul tridimensional al imaginii. Felicitări doamnei Liliana pentru aceste lucrări minunate! Cu prietenie şi cu preţuire
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de violetta petre Mier Dec 07, 2011 9:19 pm

Penel magic de ''Liliană''

Penel al magigicilor semne
De dragoste pentru frumos
Adună-n pânze drăgăstos
Culori şi răbufniri eterne
De vise adormite-n verde
Şi-albastru răsărit din nori,
O lacrimă de-atâtea ori
Prelinsă-n jurământ ce crede
'N minuni răsfrânte-n dimineţi
Cu gene adormite-n zori,
Pictând natura-n joc de flori
Şi-n cele şapte alte vieţi...
Un zbor de fluturi rătăcind
Printre iluzii şi păreri,
Desprins din visul ce-a fost ieri
Povestea vântului mugind...
E-atâta dor şi alb de nea
Într-o iubire de penel,
Ce-aleargă nuanţele rebel
Pe pânza ta de catifea!

Cu dragoste, într-o fulgerare de gând duios desprins din suflet , spre dulcea , talentata, sensibila, minunata Liliana Nastas Brătescu!

Mereu, cu admiraţie profundă şi dragoste necondiţionată, Vio Petre
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Dec 08, 2011 7:53 pm

Felicitări d-nei Liliana Năstas pentru aceste lucrări din curentul ART DECO-ecoul trăirilor interioare a artistei. Am primit cu plăcere frumosul din inima ei, ocazie în care ne-a făcut să simţim cum sărbătorile de iarnă au început să bată la uşile noastre,în sufletele deschise prin aceste creaţii pe care le-am admirat şi aplaudat.Aducem felicitări şi familiei deosebite ce a înconjurat-o şi susţinut-o. Cu mare preţuire!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Marian Malciu Sam Dec 10, 2011 3:11 am

Ce mare bucurie ai făcut mamei tale, Liliana!!
Mă bucur că am cunoscut-o! Chiarc dacă este doar aici, în fotografie...
L-am văzut pe dl. Radu încântat şi mulţumit, aşa cum l-am văzut şi la Câmpulung... Iar Larisa, mândră peste cât se poate de mămica ei, este o frumuseţe feminină în adevăratul sens al cuvântului! Asta nu în seamnă că tu râmăi în umbra ei...
Mă bucur sincer pentru tine! Felicitări, din toată inima, Liliana! Aşa să te ajute bunul Dumnezeu mereu!
Acum, oferă-ţi puţină odihnă! Este necesară, fetiţo...!
Cu dragă prietenie şi deosebită consideraţie,
Marian
Marian Malciu
Marian Malciu

Mesaje : 262
Data de inscriere : 12/05/2011
Varsta : 78
Localizare : Slatina

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Dum Dec 11, 2011 4:15 am

Maestrul e mereu in vorbe iscusit
Chiar si atunci cand este obosit
Iar mie nu mi-a mai lasat nimic
Ca bine zice:sunt la degetul cel mic

Bucurie am trait pot spune,nu nitel
Ascuns pe panza artistei,sub penel

Felicitari doamna Liliana..Bunul Dumnezeu sa va lumineze si in continuare harul... in bucurie si dragoste alaturi de cei dragi
Nicu Dan
PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Liliana Nastas Brătescu Lun Dec 12, 2011 7:08 pm

Multumesc tuturor prietenilor care mi-au fost alaturi cu prezenta sau cu gandul! Repet ceea ce am spus deja la vernisaj: ,,DACA M-AS INTOARCE ACUM CU SPATELE LA VOI, A-TI VEDEA CA MI-AU CRESCUT ARIPI”.
Va iubesc si va multumesc dragi prieteni!!
Liliana Nastas Brătescu
Liliana Nastas Brătescu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 56
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Liliana Nastas Brătescu Lun Dec 12, 2011 7:37 pm

Multumesc RODICA RODEAN pentru bucuria care mi-ai facut-o de a-mi fi alaturi si de aceasta data, in acest moment important din viata mea.
Iar ai dat dovada ca esti o prietena adevarata pe care pot oricand conta.
Te pretuiesc si admir pentru ce esti , cum esti, pentru minunatele realizari!
Multumesc Rodica Rodean, multumesc ,,UNIVERSUL PRIETENIEI”!

Multumesc OVIDIU Raul Vasiliu pentru prezenta ta, pentru prietenie si aprecierile facute.
Ma bucur ca am avut ocazia sa iti cunosc talentul literar!.
Esti minunat!

Magica estu tu, VIOLETTA!
De fiecare data m-ai surprins, cum numai tu stii!...
Nu a fost data sa nu ma emotionezi pana la lacrimi, cu creatiile tale, dedicate-mi! ...,,te invidiez ...esti o maestra, o talentata...dar si un ,,rac” frumos si sensibil asa cum numai un alt rac, asa ca mine, poate sti, simti !
Iti multumesc ca am avut ocazia sa te stiu, sa te cunosc, sa te admir!!

Doamna Olina,
Nu am cuvinte sa va multumesc pentru efortul d-voastra de a veni ,,de departe”, sa imi fiti alaturi!
Sunteti o mare doamna, va admir si va pretuiesc pe d-voastra si intreaga familie frumoasa pe care o aveti!!...ca doar sunteti din TARGU-FRUMOS...si atat de multi oameni frumosi, doar acolo am mai vazut!!
Va multumesc!

Draga Marian,
Iarta-mi intarzierea cu care raspund la incantatoarele si deosebitele cuvinte scrise despre mine si familia mea!
Stiu ca te bucuri pentru mine si iti multumesc, drag prieten!
Chiar sunt incantata si fericita ca te stiu, ca am avut ocazia sa te cunosc pe tine si creatiile tale literare inedite.
Asa este, am facut o bucurie celor dragi si sper ca si voua, prin intermediul lucrarilor mele.
Va multumesc ca existati si imi sunteti prieteni dragi!

Domnule Petrescu,
Va multumesc pentru gandul bun transmis !
Daca in afaceri nu prea mi-a mers anul acesta, investitia facuta in prieteni a fost cea mai frumoasa afacere a mea de care sunt tare mandra!
Ma bucur ca v-am cunoscut!
Bunul Dumnezeu sa va ajute si sa va ocroteasca si pe d-voastra si familia.

Multumesc mult tuturor prietenilor care au reusit sa-mi fie alaturi.
Asa cum am repetat si la vernisajul expozitiei ...,,daca m-as intoarce acum cu spatele la voi, ati vedea ca mi-au crescut aripi”!
Va iubesc si va pretuiesc!

Liliana Nastas Brătescu
Liliana Nastas Brătescu

Mesaje : 9
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 56
Localizare : Iasi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Marioara Visan Mar Dec 20, 2011 8:31 pm

Ca intodeauna nu te dezminti, inger cu suflet de iubire verde albastra, noi toti, cei din Universul Prieteniei, sau, marea majoritate, trebuie sa-ti multumim pentru ca datorita talentului tau am avut posibilitatea sa prezentam boabele de roua din sufletele noastre intr-o forma cat mai eleganta, tu reusind mereu sa redai prin frumusetea desenelor tale cat mai expresiv mesajul nostru. Te felicit pentru aceasta expozitie care dovedeste , pentru a cata oara?, ca Liliana Nastas Bratescu, este una din cele mai talentate pictorite in momentul ACUM pe care Iasul le are. Fii binecuvantat inger de LUMINA si CULOARE, Curcubeul iubirii de frumos, sa picure mereu fericirea prin penelul tau pe tabloul vietii noastre, cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17 Empty Re: Vernisajul expoziţiei ART D`ECHO-Liliana Nastas Brătescu-Miercuri, 7 decembrie, ora 17

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum