Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Tvr_ia10

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Sigla_13



TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Logorr10



TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Agenti10


TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


TÂRGU FRUMOS-Evenimente

+7
Ovidiu Raul Vasiliu
Marian Malciu
Marioara Visan
Rodica Rodean
Dorina Ciocan Neculce
Admin
petrov nicolina
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re:8martie 2012

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mar 29, 2012 4:26 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc01585fk[/img]
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re:8martie 2012

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mar 29, 2012 6:35 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc01577zj
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Orchestra Simfonică şi Corul Academic" Gavriil Musicescu"

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mar 29, 2012 6:42 am

Orchestra Simfonică şi Corul Academic”Gavriil Musicescu” de la Filarmonica de Stat Moldova din Iaşi, în concert pe scena Casei de cultură”Garabet Ibrăileanu” din Tg. Frumos.

Filarmonica Moldova din Iaşi este o prezenţă artistică remarcată şi apreciată pe aproape toate scenele din ţară şi străinătate. Ca instituţie cu activitate artistică permanentă, a avut concertul inaugural la 9 oct. 1942, sub bagheta lui George Enescu. Astăzi 24 martie 2012, Orchestra Simfonică şi Corul Academic, a susţinut un concert de muzică simfonică, pe scena Casei de cultură”Garabet Ibrăileanu” din oraşul Tg. Frumos. Directorul Filarmonicii este prof.univ.dr.Bujor Prelipceanu. În prezent, Orchestra Simfonică numără 63 membri şi 10 colaboratori, iar Corul Academic “Gavriil Musicescu” cuprinde 60 de membri şi 10 colaboratori. Este greu de crezut că într-un peisaj dominat de preocupări destul de superficiale , unde prioritate are ura şi invidia, parte din locuitorii iubitori de frumos, de cultură şi muzică de calitate, au avut această fericită ocazie. Pentru mulţi dintre noi au trecut f. mulţi ani de când am fost în Iaşi la un astfel de concert. Mulţumim domnului primar Tătaru Gheorghe, pentru acest minunat cadou. Am trăit o seară de neuitat, răsplătind pe membrii orchestrei şi dirijor, cu îndelungi şi călduroase aplauze. Au avut de pierdut doar cei care nu au dorit să fie prezenţi. O primăvară cu bucurii!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re:Orchestra Simfonică şi Corul

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mar 29, 2012 7:25 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc01711k
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re:Orchestra Simfonică şi Corul

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mar 29, 2012 7:29 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc01693sj
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: TÂRGU FRUMOS-Evenimente

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Apr 06, 2012 6:38 am

Intensa activitate acolo la voi ...felicitari...multumim ca ne ti la curent cu noutatile
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty 1 Mai

Mesaj Scris de petrov nicolina Dum Mai 06, 2012 6:16 am

Activitaţi culturale, sportive şi educative, desfăşurate în ziua de 1 mai 2012, pe Esplanada parcului din Tg. Frumos. Copiii care au ieşit învingători în concursuri, au primit ca premiu o carte nouă din partea d-lui primar Tătaru Gheorghe. Toţi spectatorii, vizitatorii, standarilor cu expoziţiile de cărţi donate de cetateni, au primit gratuit cartea preferată. Un mod benefic de îmbogăţire a cunoştinţelor şi culturii fiecărui cititor. A avut de pierdut cei ce nu au fost prezenţi, oricum au fost oferite sute de cărţi, reviste, dicţionare, ghiduri, multe cărţi pentru cei mici.

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02008j
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02036g
TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02004q
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Eveniment important la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Mier Mai 16, 2012 10:46 pm

Eveniment important la Tg. Frumos

Bună ziua domnule primar Tătaru Gheorghe, bună ziua dragi locuitori ai oraşului Tg. Frumos, domnule doctor Ali Ghneim , cadrelor medicale şi tuturor celor care au participat la protestul organizat de primarul oraşului , pentru ca Spitalul nostru să rămână în funcţiune, să nu fie desfiinţat la ordinele unor răufăcători. De atunci şi până astăzi d-l primar a fost într-o luptă permanentă pentru a dovedi cât de necesar este acest spital pentru populaţia oraşului şi a cetăţenilor din satele şi comunele învecinate. Nimic nu este întâmplător pe lumea aceasta, astăzi 9 mai 2012, este o zi de o însemnătate
deosebită, deoarece semnifică mai multe evenimente: se sărbătoresc 135 de ani de la câştigarea independenţei, este ziua Europei, a păcii şi a unităţii, şi este ziua în care s-au făcut primii paşi spre deschiderea Spitalului Orăşenesc Tg. Frumos! Spun aceasta deoarece astăzi s-a inaugurat, sfinţit şi tăiat pamblica punerii în funcţiune a mai multor secţii şi cabinete din cadrul Policlinicii şi Spitalului orăşenesc. D-l primar Tătaru Gheorghe, înconjurat de cadre medicale, persoane din cadrul Primăriei şi al Consiliului local, cetăţeni ai oraşului şi nu în ultimul rând doctorul Ali Ghneim , cel ce devine răspunzător pentru sănătatea noastră, cel ce şi-a pus toată responsabilitatea şi efortul personal în slujba funcţiei de coordonator Centru Medical Privat. Iată că toate demersurile şi strădania primarului şi puterea de a rezista puternicilor lovituri primite de la răuvoitori, astăzi s-au transformat într-un vis împlinit şi satisfacţie! Încet, încet, cu participarea şi altor cadre medicale se vor înfiinţa mai multe secţii şi cabinete medicale puse în slujba pacienţilor. Cei prezenţi au aplaudat, au confirmat şi mulţumit actualului şi viitorului primar Gheorghe Tătaru, pentru această mare realizare. Vă mulţumim domnule Tătaru pentru că ne-aţi fost alături, şi vă asigurăm că vom fi la rândul nostru alături de dumneavoastră. Doamne ajută!

Olina
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: eveniment important

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mai 17, 2012 2:43 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02206af
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: eveniment important

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mai 17, 2012 2:47 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02192xe
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Un jurnalist la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mai 17, 2012 9:16 pm

UN JURNALIST LA TG.FRUMOS

În ziua de 14 mai 2012 a poposit în oraşul nostru, unul dintre cei mai buni jurnalişti în persoana d-lui Vlad Petreanu. El face parte din echipa căutătorilor de poveşti, campanie care promovează noua faţă a bibliotecilor din România. A fost însoţit de tânărul Bogdan Anichiforesei, reprezentantul IREX. Am fost şi eu printre invitaţii speciali la Biblioteca Universul Cunoaşterii, pentru a-mi spune povestea mea, privind însuşirea tainei internetului, deoarece cu ajutorul lor am reuşit să-mi scriu poeziile mele pentru cartea “Anotimpul visurilor” pe care am editat-o şi prezentat-o pe 3 decembrie 2011. Oaspeţii noştri au fost deosebit de impresionaţi de oameni şi activităţile care se desfăşoară în cadrul biblionetului la Tg. Frumos. A fost invitat şi de domnul primar Gheorghe Tătaru în sala mare a Primăriei oraşului, împreună cu alţi participanţi la întâlnire, în special tineri care au dorit să afle multe lucruri din domeniul biblionetului şi să-l cunoască personal, punându-i diverse întrebări. Avem un primar care face cinste acestui oraş, ştie să discute cu persone la orice nivel de pregătire , este competent şi răspunzător pentru tot ce realizează în oraşul Tg. Frumos.Printre participanţi s-au remarcat: profesori, elevi, personal din Primărie, membri ai comunităţii noastre. A dovedit că este un jurnalist cu multă experienţă şi am rămas plăcut impresionaţi de modul în care a conversat cu participanţii. Îi mulţumim pentru vizita făcută în oraşul nostru şi îl mai aşteptăm cu altă ocazie.

Olina

petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Un jurnalist la Tg. Frumos

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Mai 17, 2012 9:36 pm

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02423c

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02415ap

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Linah


petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Colocviile " Garabet Ibrăileanu"-Prima ediţie 24- 25 mai 2012

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:01 am

Colocviile “ Garabet Ibrăileanu”- Prima ediţie 24- 25 mai 2012
Oraşul Tg. Frumos, prin contribuţia primarului Tătaru Gheorghe a mai trăit un eveniment foarte important. Primarul fiind o persoană care iubeşte în mod deosebit cultura, ne-a făcut o mare surpriză nouă locuitorilor din acest oraş, în mod deosebit celor ce iubesc cultura, dar care de astăzi vor deveni interesaţi un număr mult mai mare de cetăţeni . Deoarece oraşul nostru este locul unde s-.a născut marele scriitor Garabet Ibrăileanu, în zilele de 24-25 mai 2012 s-au organizat două colocvii. Primul din ziua de 24 mai s-a numit “Garabet Ibrăileanu şi actualitatea spiritului critic”, şi cel de-al doilea “ Noua critică şi literatura română contemporană”. Aceste colocvii au avut loc în colaborare cu revista Convorbiri literare din Iaşi, cu participarea unui număr mare de poeţi, scriitori şi critici literari.Cel care ne-a impresionat foarte tare a fost prof. univ. dr. doc. Gavril Istrate, ultimul dintre studenţii lui Garabet Ibrăileanu, având în prezent vârsta de 97 de ani. Prin discursul domniei sale am parcurs atât cât ne-a ajutat cultura noastră, un drum al oamenilor de cultură de-a lungul anilor, devenit istorie. Pe rând au luat cuvântul toţi invitaţii, printre ei un f. cunoscut scriitor,director şi redactor şef la revista Convorbiri literare, Cassian Maria Spiridon. Domnului prof. Gavril Istrate, domnul primar i-a înmânat Diploma de excelenţă. A doua zi au fost prezenţi doar o parte din prima zi, fiind înlocuiţi cu alţii noi, printre care doamna prof. dr. Maria Carpov. Au mai primit premii domnul prof.doctor Antonio Patraş, pentru debut în critica literară şi premiul pentru întreaga activitate doamna prof. dr. Maria Carpov .În încheiere a vorbit poetul dr. Valentin Talpalaru, care are o rubrică în revista Convorbiri literare şi care este născut şi crescut în acelaşi oraş cu Garabet Ibrăileanu.Am ascultat cu mult interes cele expuse de invitaţi, ne-am însuşit câte puţin din toate, mai ales am aflat de persoana care i-a fost model lui Garabet Ibrăileanu, în romanul Adela.Sperăm ca aceste colocvii să devină tradiţie a oraşului Tg. Frumos, oraş care va apărea pe harta culturală a României. Mulţumim domnului primar, invitaţilor şi tuturor celor prezenţi.
Olina
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:41 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02728x
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:47 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02722n
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:50 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02716b
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: colocviile

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 7:57 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02732ik
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re:colocvii

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Mai 25, 2012 8:02 am

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Dsc02755ea
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: TÂRGU FRUMOS-Evenimente

Mesaj Scris de Rodica Rodean Vin Mai 25, 2012 10:57 am

Ati avut la Tg Frumos un eveniment cu adevarat important...multumim Nina ptr prezentare
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

TÂRGU FRUMOS-Evenimente  - Pagina 2 Empty Re: TÂRGU FRUMOS-Evenimente

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum