Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


CRAIOVA-Evenimente Tvr_ia10

CRAIOVA-Evenimente Sigla_13



CRAIOVA-Evenimente Logorr10



CRAIOVA-Evenimente Agenti10


CRAIOVA-Evenimente Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

CRAIOVA-Evenimente Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
CRAIOVA-Evenimente Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
CRAIOVA-Evenimente Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

CRAIOVA-Evenimente Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

CRAIOVA-Evenimente Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
CRAIOVA-Evenimente EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
CRAIOVA-Evenimente EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
CRAIOVA-Evenimente EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
CRAIOVA-Evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
CRAIOVA-Evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
CRAIOVA-Evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
CRAIOVA-Evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
CRAIOVA-Evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
CRAIOVA-Evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

CRAIOVA-Evenimente Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


CRAIOVA-Evenimente

4 participanți

In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Georgeta Nedelcu Sam Iul 16, 2011 12:31 am

Cătălina Florina Florescu - Lansare de carte: “Inventing me: Exerciţii de re-trăit“





Sala “Nicolae Romanescu” din cadrul Bibliotecii Judeţene “Alexandru şi Aristia Aman”, a găzduit astăzi, 15 iulie 2011, lansarea cărţii: “Inventing me: Exerciţii de re-trăit“, scrisă de Cătălina Florina Florescu, profesor dr. în Literatură Comparată la Institute of Tehnology New Jersey, SUA.

Născută la Măcin, Tulcea, Cătălina Florina Florescu a absolvit Facultatea de Litere din Bucureşti în 1998.

În 2003 a obţinut masteratul în Literatura Comparată de la Purdue University, SUA.

În 2007, aceeaşi universitate i-a acordat titul de doctor în Literatura comparată. A predat la Purdue University, Rutgers University, St.Peter’s College.

În momentul de faţă este cadru didactic la Stevens Institute of Technology in New Jersey, SUA. Aici predă cursuri despre arta scrisului şi a conversaţiei. În martie 2011, Cambridge ScholarPublishing i-a publicat prima carte de critică, Transacting Sites of the Liminal Bodily Spaces.

A scris şi două piese de teatru, Transitional Object şi Three as in Tri-Angle or the After-tastes of Life. Pentru calitatea muncii depuse, a fost onorată cu distincţii precum “The Puskas Memorial Fellowship” şi “Purdue Research Foundation Grant”.

Are un fellowshipoferit de Modern Language Assosiaction of America, unde a fost rugată să indexeze articole relevante despre viaţa trecută şi actuală a literaturii şi culturii române.

Într-o zi de vineri, în care soarele dogorea peste pământul oraşului Craiova - de ţi se lipea cămaşa pe tine - un eveniment literar a pus în mişcare zeci de oameni. Mişcările rectilinii şi unifome au ghidat paşii către Biblioteca Judeţeană ,,Theodor şi Aristiţa Aman”, unde, scriitorul şi-a dat întâlnire cu sufletul, pentru a păşi pe treptele abrupte ale discursului scriitoricesc.

Inconfortul pe care mi l-a creat căldura toridă de afară, a fost răscumpărat de întâlnirea cu prietenii mei, scriitorii.

Am făcut cunoştinţă la această lansare de carte cu scriitoarea Cătălina Florina Florescu, o persoană aparent firavă şi sensibilă. Ascultând-o povestind despre viaţa ei pusă în paginile acestei cărţi - ,,Inventing me: Exerciţii de re-trăit“, nu poţi să nu o îndrăgeşti. Este suficient să citeşti această carte, pentru a te bucura de sensibilitatea şi talentul autoarei.

Dacă suntem aici împreună, ca să vorbim despre unele lucruri care ne interesează pe toţi, înseamnă că avem ceva în comun.

Moderatorul acestui eveniment a fost doamna Traşcă Nicoleta, purtătoarea de cuvânt a Bibliotecii Alexandru şi Aristia Aman din Craiova, care a luat cuvântul în deschiderea acestui eveniment.

La eveniment au participa invitaţi de seamă precum: Dan Ionescu, redactor la Editura Scrisul Românesc; scriitor N.N. Negulescu, director Revista de Cultură Universală Constelaţii Diamantine - cel care a făcut şi prefaţa cărţii; Marian Malciu - scriitor şi poet din Slatina, Georgeta Nedelcu - scriitoare şi poetă din Craiova şi mulţi alţii.

A fost de faţă presa locală, radioul şi televiziunile locale.
A consemnat Georgta NEDELCU - Craiova

Fotografiile vorbes de la sine!



















































Georgeta Nedelcu
Georgeta Nedelcu

Mesaje : 21
Data de inscriere : 15/07/2011
Localizare : Craiova

http://nicustancu48.ning.com/profile/Georgeta

Sus In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty Re: CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Iul 16, 2011 2:00 am

Frumos eveniment ....multumim Georgeta si asteptam sa postezi si alte evenimente in acest spatiu rezervat orasului Craiova
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty Re: CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Iul 16, 2011 4:51 pm

Superb titlu, "Exercitiu de retrait", in fiecare secunda a vietii noastre ne reinventam, felicitari autoarei si multumiri Georgetei pentru ca ne-a adus in suflet franturi din acest eveniment. Asa cum scrie Rodica asteptam si alte evenimente de la Craiova.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty Re: CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Iul 16, 2011 4:51 pm

Superb titlu, "Exercitiu de retrait", in fiecare secunda a vietii noastre ne reinventam, felicitari autoarei si multumiri Georgetei pentru ca ne-a adus in suflet franturi din acest eveniment. Asa cum scrie Rodica asteptam si alte evenimente de la Craiova.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty Re: CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Marioara Visan Sam Iul 16, 2011 4:54 pm

Superb titlu, "Exercitiu de retrait", in fiecare secunda a vietii noastre ne reinventam, felicitari autoarei si multumiri Georgetei pentru ca ne-a adus in suflet franturi din acest eveniment. Asa cum scrie Rodica asteptam si alte evenimente de la Craiova.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty Re: CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Sam Iul 16, 2011 7:17 pm

Felicitări autoarei și dumneavoastră pentru publicarea evenimentului.un salut călduros de la Iași
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

CRAIOVA-Evenimente Empty Re: CRAIOVA-Evenimente

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum