Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


BUCURESTI-evenimente Tvr_ia10

BUCURESTI-evenimente Sigla_13



BUCURESTI-evenimente Logorr10



BUCURESTI-evenimente Agenti10


BUCURESTI-evenimente Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

BUCURESTI-evenimente Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
BUCURESTI-evenimente Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
BUCURESTI-evenimente Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

BUCURESTI-evenimente Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

BUCURESTI-evenimente Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
BUCURESTI-evenimente EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
BUCURESTI-evenimente EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
BUCURESTI-evenimente EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
BUCURESTI-evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
BUCURESTI-evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
BUCURESTI-evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
BUCURESTI-evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
BUCURESTI-evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
BUCURESTI-evenimente EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

BUCURESTI-evenimente Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


BUCURESTI-evenimente

+6
Rodica Rodean
Marioara Visan
Ovidiu Raul Vasiliu
petrov nicolina
MARIANA BENDOU
Admin
10 participanți

In jos

BUCURESTI-evenimente Empty BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Admin Mier Sept 14, 2011 11:13 pm

Lansare de carte Dominic Stanca-de Livia Ciupercă

BUCURESTI-evenimente Afisdominicstanca

BUCURESTI-evenimente Pliantinvitatiefatza

BUCURESTI-evenimente Pliantinvitatieverso

Livia Ciupercă:


PREZENTAREA CĂRŢII


Studiul monografic Dominic Stanca, realizat de Livia Ciupercă şi tipărit la Editura „Universalia” (Bucureşti, 2011, prefaţat de poeta Doina Uricariu), se doreşte un omagiu în memoria scriitorului român Dominic Stanca, la cei 85 de ani de la naşterea sa; un elogiu adresat înaintaşilor ardeleni care au păstrat flacăra vie a iubirii de Neam şi Ţară (observând că prin opera lui Dominic Stanca, eroii neamului românesc sunt evocaţi cu emoţie şi profundă responsabilitate artistică); o invitaţie adresată intelectualităţii româneşti de a readuce în actualitate activitatea „Cercului Literar de la Sibiu”, a generaţiei numită „post-maioresciană” şi „post-lovinesciană” care a revigorat prin „manifestul” şi prin toată activitatea sa, un program etic şi estetic, în care pulsează prietenia şi solemnitatea spirituală, simţul patriotic şi conştiinţa valorilor pure.


Poet, prozator, dramaturg şi eseist, DOMINIC STANCA (1926-1976) se încadrează, ca scriitor, în linia „Cercului Literar de la Sibiu” – grupare literară care, încă din 1941, va susţine criteriul estetic în creaţia şi judecata literară. La această adevărată „şcoală a prieteniei spirituale” (Cornel Regman), Dominic Stanca a înţeles că poetul adevărat „inovează” şi se impune „organic înfipt în solul culturii sale” şi nu va putea „rodi” decât „alimentat de sevele subterane” ale tradiţiilor strămoşeşti, aşa după cum pledează unul dintre primii „esteţi” cerchişti, Şt. A. Doinaş.


Nepotul pater al lui Avram Stanca (1844-1916), preot protopop al Beriului istoric, patriot şi ziditor de Şcoală Românească (1877, la Petroşeni), Dominic Stanca a creat un adevărat cult pentru locurile sfinte, de jertfă şi de destin viscolit, iar volumele sale Hurmuzul jupâniţei (1968), Pentr-un hoţ de împărat (1968), Itinerar dacic (1972) o dovedesc cu asupra de măsură, având în vedere, mai ales, masivul volum postum Timp scufundat (1981), care cuprinde toată proza scriitorului.


Fiu al prof. dr. Dominic Stanca (1892-1989), ctitorul Spitalului de Femei (Cluj) şi scriitor memorialist (autor al romanului istoric Între două fronturi, 1935), Dominic Stanca a înţeles că istoria rămâne tema fundamentală, invincibilă în faţa oricărui val al politicului (mai ales, într-un timp de mare cumpănă istorică). Încercările sale dramatice, multe rămase în manuscris, se cer recuperate, publicate şi judecate estetic. Ele vor scoate la lumină o altă faţetă, necunoscută a scriitorului Dominic Stanca, acum, la cei 85 de ani de la naşterea sa.


În creaţia scriitorului-actor Dominic Stanca, partea cea mai generoasă o reprezintă poezia, acea stare de intimitate, de armonie divină, de „pace sihastră”, cu ton de litanie sau de meditaţie melancolică, unduire senină spre „o lume albastră”, „tăcere” imaculată, în care cuvântul devine „prund”, spasm viscolit, în perpetuă confruntare cu verbul-sonoritate a logicului, învăluire perpetuă prin faldurile emoţiei estetice. Poetul Dominic Stanca s-a format la umbra unor mari poeţi, şi nu întâmplător el este numit al patrulea poet al Cercului Literar de la Sibiu, recunoscând în creaţia sa acel filon melodic ancestral ce tresaltă-n ritm duios, metaforic, individualizându-l şi conferindu-i o aoreolă specifică. În acest sens, avem în vedere volumul postum Un ceas de hârtie (1984) – care însumează toată poezia scriitorului omagiat astăzi.

DOMINIC STANCA:


La Ţebea

„Aici, unde Muntele tace cum tace-o fântână adâncă,

aici, unde Pasărea tace cum tace-o pădure adâncă,

aici, unde Cântecul tace cum tace-o tristeţe adâncă,

aici, unde Buciumul tace cum tace-o tăcere adâncă,,

aici e-o Movilă uitată, o cruce uitată – ş-un nume...


E numele tău, Avram Iancu.

E numele tău, Detunată.

E numele tău, Transilvanie.

E numele tău, Românie”.


Într-o zi

„Într-o zi am ieşit pe câmp

să-mi regăsesc amintirea.

Tu erai acolo: o fragedă nalbă.


Într-o zi am intrat în crâng

să-mi întâlnesc tinereţea.

Tu erai acolo: o salcie albă.


Într-o zi am rămas pe colină

să-mi aştept veşnicia.

Tu erai acolo: tăcerea, pământul,

eu eram acolo: vântul, cuvântul”.





Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Oct 04, 2011 8:46 am, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de MARIANA BENDOU Joi Sept 22, 2011 6:57 am

Vreau sa cred ca evenimentul a fost o reusita; o felicit si ii urez doamnei Livia Ciuperca multa sanatate si noi realizari minunate!
MARIANA BENDOU
MARIANA BENDOU

Mesaje : 73
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Onesti

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de petrov nicolina Lun Sept 26, 2011 7:07 pm

Felicitări doamna Livia Ciupercă, doar distanţa ne-a împiedicat să fim prezenţi. Vă urăm "La mai multe cărţi", multe bucurii şi la bună vedere! Doamne ajută!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Sept 26, 2011 9:01 pm

O felicit pe doamna Livia Ciupercă pentru această carte! O apreciez mult pe dumneaei, pentru competenţa de care dă dovadă în aprecierea textelor literare.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Marioara Visan Lun Sept 26, 2011 10:25 pm

Felicitari doamnei Livia Ciuperca si asteptam imagini de la eveniment, sa dea bunul Dumnezeu la cat mai multe astfel de evenimente, cu drag din drag Mara.
Marioara Visan
Marioara Visan

Mesaje : 551
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Iaşi

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Lansare de carte -Livia Ciuperca

Mesaj Scris de Admin Sam Oct 01, 2011 10:32 pm

BUCURESTI-evenimente 4e7b577620f84

BUCURESTI-evenimente 4e7b578f922c7

Un poem de Dominic Stanca :

Frizerul

Te rădea într-un ciob de oglindă,
lângă soba de tuci,
pe un scaun cu paiele scurse.

Te rădea după cum vroia el să te radă.
Te lăsa cu obrazul pe jumătate zoit
și ieșea pe scări să-și fumeze țigara.
Apoi se vâra după sobă
și râdea
- râdea cu gura lui lată -
schimonosindu-și fața,
boboșindu-și ochii lui basedovieni.
Și nu știai de ce râde:
de tine,
de el,
de scaunul scurs, caraghios?
Nu puteai tu să afli.
Și nici măcar nu puteai să pricepi.

Apoi până în cele din urmă
îți dădea de capăt,
după ce mai făcea o escală,
fie pentru râs,
fie pentru urinat,
fie pentru înc’o țigară.

(din volumul Strada care urca la cer-1977)



Studiul monografic Dominic Stanca, de Livia Ciuperca, tiparit la Editura "Universalia" a avut lansarea la 33 de ani de la realizarea sa, joi 22 septembrie. Lucrarea este un omagiu in memoria scriitorului si artistului roman Dominic Stanca; un volum nu numai de valoare ci si de perspective, un inceput pentru noi cercetari.

Initial creata ca o lucrare de licenta, depaseste acest grad, "schitand prima constructie monografica dedicata lui Dominic Stanca". Autoarea Livia Ciuperca a inventariat toate pistele, a lipit toate piesele unei imagini ce au creat un puzzle desavarsit al valorii artistice, ce au surprins principiile estetice si au creat o sinteza a scriitorului-artist Dominic Stanca.

Plin de substanta ca poet, pozator si dramaturg el traieste intens "structura aeriana" a textului, intr-un cadru imaginar, filosofic; opera lui insa reflecta si marea dragoste pentru istorie, pentru valorile morale, cu o caracteristica aparte - ironia evocarii.

"E foarte greu sa scrii in limba romana. E ca o stanca in care trebuie sa daltuiesti" si, de aceea, "lucrez ingrozitor de incet si migalos". (Dominic Stanca)

sursa: http://www.feminis.ro/timp-liber/lansare-de-carte-dominic-stanca-20401


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Oct 04, 2011 8:51 am, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Admin Sam Oct 01, 2011 10:37 pm

Dublă lansare de carte-Valentina Becart

BUCURESTI-evenimente Dublalansaredecartebucu
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Admin Mar Oct 04, 2011 8:52 am

xx
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Expoziţia Artiştilor Fotografi din Ucraina

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mier Noi 09, 2011 12:21 am

BUCURESTI-evenimente Afisukraine

Expoziţia Artiştilor Fotografi din Ucraina

Ştefan Toth,A.FIAP,preşedintele Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România, ne-a tramsmis acest Comunicat de presă.

Holul oficial al Palatului Camerei de Comerţ şi Industrie a României din Bucureşti, va găzdui din data de 09 noiembrie 2011, expoziţia reprezentativă a artiştilor fotografi din Ucraina, dedicată Zilei Naţionale a Ucrainei care este alcătuită dintr-o selecţie de 60 de fotografii alb-negru şi color. Această expoziţie organizată în cadrul schimburilor culturale bilaterale dintre Asociaţia Artiştilor Fotografi din România şi Uniunea Naţională a Artistilor Fotografi din Ucraina reprezinta o mică parte din fotografia contemporană ucraineană. Toţi autorii expozanţi sunt membri ai Uniunii Naţionale a Artistilor Fotografi din Ucraina. Printre expozanţi putem descoperi nume bine cunoscute în Ucraina: Eugen Komarov şi Victor Sokolov din Crimeea, Natalia Kompantseva din Kiev, Eduard Stranadko din Poltava, Alex Shpak din Dnepropetrovsk, Yarema Protsiv din Colomia, Vladimir Dubas din Lviv şi multi alţi autori din diferite regiuni ale Ucrainei. Printre expozanţi se numără şi autori tineri, care recent au început să stăpânească arta fotografică: Almazova Elena din Sumy, Iurie Naumovich din Luţk, Dmitri Zyuzin din Yalta, Anatoli Gleb din Ivano-Frankivsk şi Mykola Zavaryka din Mariupol.

Relaţia culturală bilaterală dintre artişti fotografi din România şi Ucraina a debutat cu anul 1996, prin participarea, la ediţia a II-a a Reuniunii Europene a Artiştilor Fotografi, organizată de Clubul Fotografic “Nufărul” din Oradea, a trei artişti fotografi de marcă din această ţară: Evgeni Komarov E.FIAP, din Yalta-Crimeea, pe Ustinovich Andrey Es. FIAP, din Feodosia şi pe regretatul Boris Panov E.FIAP, din Nikolaev. Din lucrările celor trei artişti a fost deschisă ulterior o expoziţie de grup, în Galeria Foto Art din Oradea, în perioada 21 octombrie - 10 noiembrie 1996. Graţie poştei electronice, artistul fotograf Sergey Buslenko E.FIAP, din Rivne - Ucraina, în anul 1998, a descoperit adresa fotoclubului orădean şi înaintează o propunere de colaborare artistică, cu care conducerea clubului a fost de acord. Prima expoziţie în cadrul acestui parteneriat, a avut loc în perioada 20 aprilie - 5 mai 1999, prin expoziţia personală a artistului fotograf Serghey Buslenko E.FIAP din Rivne la Oradea. Vernisajul a fost onorat de prezenţa secretarului de presă al Ambasadei Ucrainei din Bucureşti, domnul Victor Focşa.Ca răspuns la această colaborare Clubul Fotografic Nufărul din Oradea a fost invitat să deschidă expoziţia itinerantă a clubului , intitulată Paşi în lumină, în Galeria Fotoclubului Chas, la data de 27 iunie 1999. În continuarea colaborării, artistul fotograf Serghey Buslenko E.FIAP, a fost invitat în juriile ediţiilor a IV, V şi a VI-a ale Bienalelor Mondiale Premfoto, organizate în anii 2000, 2002 şi 2004 la Oradea. În juriul primului Salon internaţional, organizat de Fotoclubul Chas din Rivne, a fost invitat, pe lângă artiştii fotografi din Japonia, Elveţia şi Ucraina, să facă parte şi artistul fotograf Ştefan Tóth A.FIAP fondatorul şi preşedintele cunoscutului fotoclub orădean.

După alegerea în anul 2007 în funcţia de preşedinte al Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România, a artistului fotograf Ştefan Toth A.FIAP, relaţiile culturale bilaterale ale artiştilor fotografi dintre cele două ţări s-au intensificat şi mai mult. În acest context mai mulţi artişti fotografi din Cernăuţi au participat în anul 2010 şi 2011 la cele două Colocvii Naţionale organizate de AAFR în judeţul Bistriţa. În ultima perioadă mai multe expoziţii ale artiştilori fotografi din Ucraina au fost vernisate în diferite Galerii de Artă din: Arad, Oradea şi Craiova. În continuarea colaborării la data de 06 decembrie 2011 la Kiev va fi vernisată expoziţia reprezentativă a artiştilor fotografi din România, dedicată Zilei Naţionale a României intitulată „România Pitorească”. Expoziţia reprezentativă din România a fost alcătuită din 101 fotografii realizate de 32 de artişti fotografi, membrii ai AAFR din: Beclean, Beiuş, Bucureşti, Cluj Napoca, Craiova, Găieşti, Gheorgheni, Gura Humorului, Miercurea Ciuc, Negreşti-Oaş, Oradea, Săcele, Sfântu Gheorghe, Suceava, Râmnicu Vâlcea, Tecuci, Târgovişte, TârguMureş şi Târgu Secuiesc.

Vernisajul expoziţiei artiştilor fotografi din Ucraina, va avea loc miercuri, 09 noiembrie 2011, la ora 17:00, în prezenţa conducerii Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România şi a Camerei de Comerţ şi Industrie a României. Invitatul de onoare este artistul fotograf Viorel Simionescu E.FIAP, membru de onoare AAFR. La eveniment au fost invitaţi şi reprezentanţii Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, precum şi a Ambasadei Ucrainei din Bucureşti.
Organizatorii îi invită pe toţi iubitorii artei fotografice din capitală sa participe la aceasta expozitie

Expoziţia artiştilor fotografi din Ucraina, va rămâne la dispoziţia publicului vizitator până la data de 08 decembrie 2011 în zilele de lucru între orele 8:00 - 16:00
Intrarea publicului este gratuita

Sursa
http://euromedia-ucraina.blogspot.com/2011/11/expozitia-artistilor-fotografi-din.html
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Mier Noi 09, 2011 8:54 pm

felicitări organizatorilor. multumim pentru articol
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de petrov nicolina Vin Noi 11, 2011 5:37 am

Felicitări organizatorilor şi mulţumim pentru prezentarea evenimentelor video şi audio!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Tripla lansare de carte-Vasilica Ilie, Elisabeta Iosif, Stefan Lucian Muresan

Mesaj Scris de Admin Dum Noi 20, 2011 10:44 am

BUCURESTI-evenimente Afisv10
BUCURESTI-evenimente Ultimas


Neuitarea sufletului

Maria-Cornelia Postescu

"Veşnicia s-a născut la sat” – este marele adevăr blagian. Vremea şi vremurile au trecut peste lumea satului, i-au dat chip nou dar … sufletul satului a rămas neschimbat. Aceleaşi zbateri, preocupări şi patimi îşi înfig rădăcinile acolo unde s-au aşezat oasele străbunilor, generaţii şi generaţii de ţărani, truditori ai gliei întru nemurirea neamului.
Într-o lume super-informatizată, grăbită, individualistă şi nepăsătoare, Vasilica Ilie se apleacă, cu duioşie şi respect asupra unor crâmpeie din viaţa satului de la sfârşit de secol XX. Provenită dintr-un sat românesc, legată, cu cătuşele vieţii, de zbuciumul Capitalei, Vasilica scrie poezie şi iată, proză scurtă, în care pictează, cu penelul sufletului, amintiri ale unei copilării fericite, în scopul neuitării originilor.
Americanul Ezra Pround spunea: „Criticul prost se recunoaşte după faptul că începe să vorbească despre autor, în loc să discute despre poem.” Nu voi face această greşeală!
Eu nu sunt critic literar, dar, mi-a făcut plăcere şi totodată cinstea deosebită de scrie o exegeza pentru nuvela de faţă, intitulată „Răscrucea destinului”.
Acţiunea se petrece, după cum am spus, într-un sat românesc, reşedinţă de comună, cu toate atributele aferente acestei organizări: Primărie, Cămin Cultural, Şcoală cu clase I-VIII, Bibliotecă, Dispensar, Cofetărie etc. Şi unde sunt rezidenţi, majoritatea intelectualilor comunei.
Dacă personajele principale: Frusina, George, Petru, Alexandru, Gheorghe şi ceilalţi câţiva, sunt descrise (fizic) cu amănuntele caracteristice penelului unui portretist, mediul ambiental, satul, în sine, este abia creionat – un crochiu, în cărbune. Acest fapt face ca acţiunea, în sine, să poată fi amplasată în orice loc, în mediul rural specific întregii ţări (în final, autoarea face precizarea: este vorba de un sat din Bărăgan).
Este de remarcat minuţiozitatea Vasilicăi Ilie în prezentarea a diverse tradiţii şi obiceiuri, credinţe, superstiţii, specifice mediului rural. Prin aceasta autoarea se mărturiseşte ca o doritoare de transmitere, mai departe, următoarei generaţii, a esenţei satului românesc, cu bune şi cu rele.
Personajele par coborâte din paginile lui Rebreanu sau Coşbuc, ele având aceleaşi pasiuni, duse până la patimă, sau, chiar… crimă. Vieţile lor se împletesc într-o povestire captivantă şi plină de înţelegerea fină a observatorului (în cazul de faţă: autoarea).
Vasilica Ilie se apropie de personajele sale, cu delicateţe şi un bun simţ, care ne dezvăluie propria-i structură sufletească. Le descrie, în sentimentele şi trăirile lăsate la vedere, fără să intre „cu bocancii” în sufletele lor, fără a le agresa sinele cu complicate analize psihologice, până la aflarea rădăcinilor şi cauzelor intrinsece a caracterului fiecăruia (în modernul stil freudian).
Din deznodământul nuvelei, din faptul că binele învinge răul şi personajul negativ principal ajunge la căinţă şi suferinţă (ca în Purgatoriul), desluşim optimismul şi credinţa luminoasă din sufletul autoarei.
Meritul deosebit al acestei scrieri constă în faptul că se vrea un semn pentru neuitarea vechilor tradiţii şi este un obol, pe altarul, de neregăsit, al copilăriei.
Cuprinsă de caracatiţa cotidianului unui mare oraş, Vasilica Ilie rămâne sufletul pur, călit de soarele şi vânturile Bărăganului.
Veţi citi cu plăcere şi vă veţi reafla în atmosfera povestirii, copii sau adulţi.”



DESTINE, OBICEIURI, CUTUME, POVESTE
Emil DRUNCEA

Asemenea minimaliştilor literaturii universale, Vasilica ILIE alege ca în miniromanul ei Răscrucea destinului, publicat la editura ieşeană PIM, 2011, cu o superbă copertă realizată de marea pictoriţă Maia MARTIN, personajele să fie oameni simpli, oameni din popor, cum spunem noi, românii. Într-un sat din Bărăgan, în cea de-a doua parte a secolului al-XX-lea , doi tineri se îndrăgostesc. Colegi de şcoală, de clasă şi de bancă, George şi Frusina găsesc acelaşi drum al sentimentelor. Toate merg liniar, până când destinul alege ca fata să renunţe la studii iar băiatul să le continue. Apare , firesc, intriga, Geta, mama băiatului care devine student se împotriveşte căsătoriei fiului ei cu „ fata de la coada vacii”. Iubirea lor conduce la o sarcină, nedorită de „ soacră”, neştiută de tatăl fetei, singurul părinte care a crescut-o, soţia sa murind la scurt timp după ce a născut. Petre, tractoristul şef de la IAS şi partener la echipa de dansuri a Căminului cultural din comună, o iubeşte şi el pe Frusina.

În secret, George şi Sina, cum o alinta el pe iubita sa, hotărăsc să se logodească, dar băiatul moare electrocutat în timp ce meşterea la o pompă electrică pentru udat grădina. Petre insistă şi o convinge pe Frusina să se mărite cu el, însă comportamentul lui conjugal o îndepărtează pe tânăra femeie şi ajung la despărţire. Rămas singur, Petre intră în comă de la băutura în cantităţi mari şi, odată salvat, are o revelaţie, iar din ateul convins devine un credincios fără rezerve. El încearcă să-i recapete încrederea soţiei sale, dar nu reuşeşte. După ce a absolvit seminarul şi devine preot, Petre nu este hirotonisit pentru că nu era căsătorit şi rămâne un simplu cântăreţ bisericesc. De soţia lui se îndrăgostise medicul veterinar al comunei, rămas văduv după moartea soţiei sale după un avort provocat. Alexandru Popa , veterinarul, îi mărturiseşte lui Petre iubirea lui şi intenţia de a se căsători cu soţia sa şi îi cere să nu se opună divorţului. Discuţia are loc la marginea unui lac, iar Petre se aruncă în lac . Alexandru îl salvează şi rămâne uluit când Petre îi mărturiseşte că el la ucis pe George. Alexandru şi Frusina se hotărăsc să nu-l denunţe pe ucigaş, lăsându-l în plata domnului.

Remarcabilă în această carte este povestea, pentru că autoarea are harul povestirii. Ea nu face greşeala pe care au făcut-o majoritatea prozatorilor români, care în loc să povestească analizează, lăsând în urma lor opere la care cititorul nu rezonează. Vasilica Ilie ştie să povestească. Din naraţiune, cititorul observă că la sat este valabil matriarhatul. Gheorghe, tatăl Frusinei, văduv fiind, nu ştie să se comporte cu fata lui, în casa părinţilor lui George hotărârile le ia femeia iar bărbatul este neutru, în casa lui Petre cuvânt are mama sa, tatăl fiind vag împăciuitor. Autoarea se foloseşte de cele învăţate în satul ei natal, destinul fiecărui personaj este venit odată cu naşterea, vorbă românească” Ce ţi-e scris, în frunte îţi stă!”, obiceiurile religioase fac lumea mai bună, obiceiurile sociale din sate fac lumea mai rea, gura satului încă mai are trecere şi în secolul al-XX-lea din mileniul doi. Pentru interese meschine, Geta, mama lui George nu se sfieşte să meargă la ghicitoare, la vrăjitoare, semne că magia neagră mai este şi acum utilizată de români sau să uneltească cu asistenta medicală a satului pentru a determina-o pe Sina să avorteze, lucru pe care îl reuşeşte destinul. Dacă autoarea ar fi avut inspiraţia să termine povestea cu o nuntă, ca o echilibrare a celor trei decese, în cazul mamei Frusinei, după ce a dat viaţă , după ce George a fost ucis, şi după încercarea de pruncucidere pedepsită de divinitate a soţiei doctorului veterinar, romanul ar fi fost mult mai rotund, mult mai în spiritul ţărănesc, conform căruia e sigur că până la urmă binele învinge şi divinitatea aşază lucrurile în final. Avem totuşi un miniroman de bună calitate, cu toate ingredientele pentru o lectură agreabilă datorită stilului, rezonantă, datorită naraţiunii. La o viitoare ediţie, se poate îmbunătăţii această carte şi astfel va avea şansa să stea pe raftul principal în orice bibliotecă.

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de PETRESCU DAN Lun Noi 21, 2011 2:03 am

Cele mai frumoase amintiri din copilarie si adolescenta, sunt din perioada vacantelor petrecute in satele oltene din campie sau de sub munte..la cunoscuti, apropiati familiei mele....deoarece... din nefericire ca baiat nascut si crescut la oras, nu aveam rude apropiate la tara...Mirosul fumului de la cocenii arsi in sobe sau al balegilor lasate de vite in colbul de pe ulita imi dadeau o placere si fericire ..probabil asemanatoare produselor in care isi gasesc fericirea tinerii din vremurile actuale
Vasilica Ilie..a reusit prin romanul ei sa imi improspateze memoria....si poate ideea de a le asterne pe hartie...
drunken Multumesc Vasilica!
PETRESCU DAN
PETRESCU DAN

Mesaje : 583
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 77
Localizare : Craiova

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Noi 26, 2011 2:12 pm

BUCURESTI-evenimente 32198226984130208021270


Vasilica Ilie prezinta cele 2 volume aparute sub egida Asociatiei Universul Prieteniei
Fereastra de la Răsăritul Cuvântului- Iaşi, 2010
Răscrucea destinului-Iaşi 2011

BUCURESTI-evenimente 33324827144245410801270

BUCURESTI-evenimente 33061027143812199971270

BUCURESTI-evenimente 32991227144102207221270


Domnul Lucian Gruia, in partea stanga a lui Vasilica Ilie , scriitor, membru in USR care a prezentat cartea si a facut si o recenzie, in dreapta poeta Elisabeta Iosif, presedinta Ligii Scriitorilor din Bucuresti care si-a lansat cartea , "Semnele timpului" si domnul Victor Ghe. Stan, scriitor, critic literar, membru in USR care a prezentat cartile Doamnei Vasilica Ilie cat si volumul de versuri al Elisabetei Iosif

BUCURESTI-evenimente 33831927142492166971270


Vasilica Ilie şi Irina Mihalca

BUCURESTI-evenimente 34067627143967803861270


Poeti de pe siteurile literare..

BUCURESTI-evenimente 28987127145087031841270


Luminiţa Petcu , Vasilica Ilie, Luminiţa Zaharia

BUCURESTI-evenimente 33953627143584594281270



Sanda Nicucie şi Vasilica Ilie

BUCURESTI-evenimente 32912727143755798561270


Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de violetta petre Dum Noi 27, 2011 11:38 pm

Felicitări, dragele mele!
Cred că a fost un eveniment plin de emoţii!
Numai recunosând o parte din participanţi şi mi-a tresăltat inima de bucurie...
Din păcate, deşi mă pregătisem de cu seară să merg la Bucureşti, boala nu m-a lăsat să fiu alături de Vasilica şi ceilalţi, să îi îmbrăţişez şi să mă bucur de întâlnirea cu Sanda, Mălina, Irina, Elisabeta şi ceillaţi prieteni virtuali de pe site-urile literare...
Vasilica, Elisabeta şi dl. Ştefan Lucian Mureşan, vă doresc sucees pe mai departe în activitatea culturală şi nu numai!
cu drag, Vio
violetta petre
violetta petre

Mesaje : 130
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 70
Localizare : Constanta

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Lun Noi 28, 2011 12:07 am

Felicitări, Vasilica! Şi un buchet de gânduri frumoase!
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Vasilica Ilie Lun Oct 29, 2012 12:07 am

Dragii mei, va multumesc mult pentru cuvintele voastre, frumoase, in legatura cu lansarea pe care am avut-o in Bucuresti si va rog sa ma scuzati ca va raspund atat de tarziu. Va doresc tot ce este mai bun pentru voi!
Cu drag si prietenie,
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Mesaje : 41
Data de inscriere : 17/06/2011

Sus In jos

BUCURESTI-evenimente Empty Re: BUCURESTI-evenimente

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum