Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Tvr_ia10

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Sigla_13



21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Logorr10



21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Agenti10


21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

5 participanți

In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Admin Joi Apr 12, 2012 5:04 am

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Afis21042012
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Coperta0
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Coperta1v
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Coperta4

Postfaţa - Horia Zilieru
Coperta - Liliana Nastas Brătescu
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Joi Apr 12, 2012 6:27 am

Mulţumesc pentru invitaţie! Abia aştept să vin. Felicitări doamnei Lelia Mossora pentru această carte! Cu prietenie.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Rodica Rodean Mar Apr 17, 2012 9:05 am


Maria Diana POPESCU: LELIA MOSSORA - Peniţa înmuiată în relief şi siguranţă

Lelia Mossora îşi continuă lucrul la cuvinte într-un mod pe cît de neaşteptat pe atît de natural şi de frumos întemeiat. Colina recentelor construcţii lirice, împodobită cu temple şi sculpturi, rămîne în picioare ca însuşi sufletul poetei îndantelat de singurătate şi de ruine, implorînd prin neputinciosul strigăt al lui Goethe: “O, mai opreşte-ţi pasul, secundă care treci" însetată de cunoaştere şi de iubire pură, însetată de acel fior care umple Fiinţa, pînă la ceea ce s-ar numi “persecuţia adoraţiei”: „Îţi muşc din carne flori de sânge/
şi gura mea e cânt de lavă”. Frumoasă strategie pentru poetă! Începe cu o declaraţie de dragoste, păşeşte pe vîrfuri, se repéde în carnea iubirii, îşi aruncă la fel ca pe un catalog pe catedră proclamaţia, apoi se micşoreză pînă la starea de ecou, aşteptîndu-ne să-i ascultăm acordurile lirice.

E un spectacol rar truda zilnică a poetei de a transforma în podoabe fragile, în horbote fin lucrate materialul preţios al sensibilităţii sale: „de îngeri noaptea poposind/ pe mal de suflet înflorind/ cerşind mereu doar un minut / cel mult durut..şi nenăscut.../… Din coji de suflet/ mi-am făcut hamac / şi tac ...şi tac / că să mă-mbrac/ în haine de iubiri şi tort / să nu mai port../ osânda visului întors/ pe dos de vise adormind/ şi irosind/ iar timpul tors / în caier vechi de vorbe iar / cu scânteierile-i de jar...”

Amestec de graţie, gingăşie, nelinişte, de ingenios, de cotidian, sunetul profund al violoncelului este întretăiat de ţipătul unui “albatros ucis”, pe care stîngaci, timpul poetei îl ţinteşte în aripi (“Mi-am ars aripile în van/ la focul care mă chema;/ era o iarnă cât un an/ şi-un început ce secera”), dar şi de strigătul dezolat al unei inimi pasionale, cînd corabii pleacă sau sosesc, spre a-i popula sau goli existenţa de anotimpuri: „cu flori de tei... Ningea pe noi/
prea albul timpului apus;/ se despleteau amurguri noi/ spre-un început ce s-a fost dus”.

Puterea de expresie , nu este totuşi, numai ochiul poetei, atent la cer şi la zbor, ea îşi înmoaie peniţa în intimismul discret, în relief şi siguranţă, în contur de lumină. Fiecare gest al poetei este însufleţit de aripi ce-l înalţă, urmărind traiectoria fină a unei muzicalităţi izvorite din sfere egale. Nimic dat spre risipă, „templul adorării” cu porfire, colonade, agate şi causerii poetice este decorul fascinant, zguduit de un fior musical, de cel al destrămării universale. Libere de ele însele, poemele sînt înveşmîntate de acea suavitate expresivă, de acel frumos amestec de feminitate şi de dorinţă, ce fuzionează într-o armonie desăvîrşită.

Dincolo de seninătatea frumuseţii lor, poemele au „o blîndeţe, un aer duios, ce vin mai degrabă din superioritatea indulgentă, decît din slăbiciunea sufletească. Construcţiile lirice ale poetei Leliei Mossora sînt manifestări ale frumosului, iar frumosul, ştim bine, este reprezentarea unui continuum Divin.

Maria Diana Popescu, Agero
www.agero-stuttgart.de

---------------------------------------------------------------------

LELIA MOSSORA, POETA DEMNELOR IUBIRI
Aromele acestui veac
Maria-Diana Popescu

Nu măruntă mi-a fost încîntarea cînd au sosit pe adresa mea, de la profesoara Lelia MOSSORA, trei cărţi impecabile, în format electronic: „PRIDVOR DE DRAGOSTE”, ALERGĂTORUL DE CURSĂ LUNGĂ” şi „VRĂJITORUL CUVINTELOR”. M-am oprit asupra ultimei, cu promisiunea (re)întoarcerii, pe rînd, la primele două. Poetă a timpului prezent, ştim noi?, poate a timpului de va veni, Lelia Mosora îşi alătură glasul corului poetic ce se cîntă pe toate vocile lumii. În timp ce azi, scriitori, o mie, fac eforturi pentru înnobilarea licenţiozităţii, Lelia Mossora scrie cu transparenţa apei de munte, limpede, dar nu grăbită, valuri uşoare răzbat din vers să îmbrăţişeze amoros aromele acestui veac, prin înmulţirea sugestiilor romantice, prin presărarea cu detalii evocatoare: „Ne prelingem încet prin/ vorbe de noapte/ tremură timpul de dor/ În fiece gest începe un/ gând./ Ne temem de-amurg, ne/ temem de zori./ Se-amestecă-n trupuri/ aromele când/ amurgul în noi descântă fiori…/ mâinile noastre mereu sunt doar una şi/ ochii…pecete şi / gura…chemări./ Parfum de abis şi trup de/ femeie…/ sunt basmul născut din/ pelin... / şi şoaptă-s ascunsă în/ gânduri de fee/ şi-s sete şi-s durere şi-s... / chin.”
Tonul lirismului, unul direct, se instaurează în ecuaţia emoţional-senzuală („Mai ninge-mă cu gura./ Când/ umărul se pleacă/ găseşte-mă-n seminţe/ şi fii porunca mea!/ Mai lasă înc-odată ca sufletul/ să-ţi treacă iubirii vechi hotarul!/ Mai ninge-mă c-o stea!”), în construcţii retorice de un realism edulcorat, în proiecţiunea simbolică a amănuntului, în observaţie şi discernămînt. Alteori se reduce la descifrarea căutării de sine, a configuraţiei sale sufleteşti.
Poezia Leliei este una a nostalgiei, a duioşiei, a dragostei neîmplinite, iar unei sensibilităţi atît de mari îi corespund mijloace artistice şi materiale verbale identice: „Eu sunt vrăjitorul cuvintelor,/ cel care frământă silabele cu sângele lui./ Eu sunt vrăjitorul luminii,/ cel care închide întunericul/ în sâmburi de cireşe amare,/ cel care adună ploile/ în matca râurilor,/ cel care seacă izvoarele lacrimilor/ cu sărutări de soare./ Eu sunt vrăjitorul/ care face cuvintele să cânte/ sub frunţi înnegurate.../ Te aştept pe tine,/ menestrel de sub vechiul turn,…/ Sunt aici ducând cu mine/ răni de dor,/ ţinând în mâna fluturii albaştri ai nopţii/ în care ne atingem/ doar sufletele.” Iată un poem respirînd siguranţa, rafinamentul unei bucăţi de virtuozitate, de ars poetica, Lelia Mossora nu poate să trăiască fără vraja cuvintelor.
Alte poeme se revarsă cu fîşîitul vremii trecute, cu moleşeală îndrăgostită, versul suflă uşor în jarul unor amintiri sau în luminiţa unor nostalgii („Culege-mă cu gura şi să lăsăm/ visării/ culorile de toamnă, cununile de jar.../ În catedrala noastră intrat-am/ neştiuţi/ şi-n candela uitării ne ardem/ începutul... / Şi ochii ni-s vitralii...şi/ degetele...nunţi/ ce despletesc în carne întreg/ necunoscutul.”), făcînd loc spontaneităţii lirice şi uneori misterului ca puncte de plecare ale unei solidarităţi cu sensibilitatea cititorului. Astfel de poeme cadrează cu realităţile noastre sufleteşti, sensibilitatea poetei pătrunsă de un sentiment elegiac („Cocorii te duc în alt an/ şi vântul doineşte a jale./ Te caut prin vise în van./ Mirarea se-aşterne în ochi,/ genunchii strivesc iar căldura/ şi-n palme feresc de deochi/ întoarsă-ţi în mine făptura.”), sporindu-ne emotivitatea prin instrumentul versului atît de pur, dar firesc meşteşugit. Puritatea este împinsă pînă la perfecţie cu netăgăduit echilibru, tratată după legile inteligenţei. Tema dragostei, a vieţii şi a morţii sînt metodic, armonios şi cu măsură dezvoltate. Pentru cititorul de ocazie, dar şi pentru cel cu vocaţia lecturii poetice, poemele din „Vrăjitorul cuvintelor” au o modernitate accesibilă la primul strat al percepţiei, pentru că nu pretind cercetarea unor arhitecturi complicate: codul poetic, transparenţa stilistică, limbajul lor se dovedesc a avea armonie: „Şi-mi e să mai ning.../ Mi-e albastru de-abis/ …Îmi este ninsoare şi-mi este descânt./ …Îmi este plecare şi-mi este/ şi vânt…/ Şi alb...şi nesomn,/ şi mi-e lună./ Mi-este departe de tine/ şi frig./ Mi-e amurg şi pustiu./ Mi-e curcubeu şi-mi e/ să mai ning./ Mi-e, unde eşti,/ să mai ştiu./ Sete îmi este şi iar îmi e dor,/ mi-e rană de cântec în gând./ Îmi este şi spaimă.../ îmi este şi... nor”. Dialogul cu „Vrăjitorul cuvintelor” poate însemna consens cu viziunea unei poete extrem de sensibile, despre lumea îngrădită de mecanisme şi obstinaţii. Măsura poetei pe care i-o propun poemele este hipersensibilitatea pătrunsă de tonicitatea şi de frumuseţea gesturilor de dragoste. Lelia Mossora, poetă a iubirii, adeptă a sensibleriei şi a formulei „coeur sensible e la bienséance”, are cultură literară, capacitate artistică şi convingerea misiunii de poet.

Maria-Diana Popescu

sursa: http://reteaualiterara.ning.com/profile/LeliaMossora
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Mar Apr 17, 2012 9:39 am

sincere felicitări, Lelia Mossora! mult succes Asociatiei Universul prieteniei! cu respect, dorina
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Lansare de carte Lelia Mossora

Mesaj Scris de petrov nicolina Joi Apr 19, 2012 7:53 pm

Mulţumim Rodica pentru invitaţie şi mult succes doamnei Lelia Mossora! O zi cu soare!!!!!!
petrov nicolina
petrov nicolina

Mesaje : 167
Data de inscriere : 10/04/2011
Varsta : 76
Localizare : Tg Frumos

http://profile.imageshack.us/user/petrovnicoli/

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Vin Apr 20, 2012 8:49 am

Ne vedem la lansare, dragi prieteni!
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Apr 21, 2012 3:08 am



Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Sam Apr 21, 2012 8:37 am, editata de 3 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Apr 21, 2012 3:09 am

Autografe

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 52597134179487255065410
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 18557852

Liliana Nastas Brătescu şi Lelia

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 00010x

Lelia si Paul

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 00020xz

Lelia si Magda

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 4001w

Lelia si Lidia

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 4004t

Cristian, Lelia si Anca

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 4003x

Lelia si Rodica

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 54004734179626921718110
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Apr 21, 2012 3:09 am

Irina Solcanu

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 83326303


Să facem cunoştinţă cu... Irina Solcanu, muzica Lidia Petrescu

Irina Solcanu, Daniel Corbu si Rodica Rodean

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Zzzzzzp


Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Sam Apr 21, 2012 8:36 am, editata de 2 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Apr 21, 2012 3:11 am

Nina, Rodica, Paul, Raul, Cristian,
Magda, Carmen , Lidia si Iulian

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6005u
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6006
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6004w
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6003yw
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6002h

Nina, Lidia, Rodica, Doinita si Carmen

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6007g

Liliana Nastas Bratescu

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6001rg

Lelia si Rodica

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 6009q

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Rodica Rodean Sam Apr 21, 2012 3:17 am

Un public numeros si de calitate

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 5002g
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 5001nm
21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora 38913393

Concluzii finale prezentate de Liviu Apetroaie


Cenacul Universul Prieteniei- 21 aprilie 2012, Liviu Apetroaie si Denisa Popa Ganea



Ultima editare efectuata de catre Rodica Rodean in Sam Apr 21, 2012 8:00 am, editata de 1 ori
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Mesaje : 1506
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 70
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Dorina Ciocan Neculce Sam Apr 21, 2012 4:14 am

felicitarile mele, Lelia! ma zaresc si eu intr-un colt de poza..., dar te imbratisez cu cel mai mare drag. un volum de suflet, un volum mult asteptat de cei care iti iubesc poezia! te stimez si iti doresc mult succes in continuare. cu pretuire, dorina neculce
Dorina Ciocan Neculce
Dorina Ciocan Neculce

Mesaje : 558
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 59
Localizare : Iaşi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Ovidiu Raul Vasiliu Sam Apr 21, 2012 8:16 am

Felicitări autoarei şi gânduri de mulţumire şi preţuire organizatorilor şi participanţilor! Cu prietenie
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaje : 956
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 48
Localizare : Iasi

Sus In jos

21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora Empty Re: 21 Aprilie 2012-Lansare de carte- Lelia Mossora

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum