Universul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tabăra de creaţie

PARTENERI MEDIA


Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Tvr_ia10

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Sigla_13



Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Logorr10



Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Agenti10


Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Sigla_12




Parteneri
PARTENERI

USR-Fil.Iaşi

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Usr.png_zpswlwosewt

Biblioteca Judeţeană “Gheorghe Asachi” Iaşi
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Logo%20gh%20asachi_zpsrat2ap93

Asociaţia Literară „Păstorel”
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Logo_p_zpswlzkexoc

Editura PIM

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Logo_PIM_zpsryukazl0

Complexul Muzeal "Moldova" Iaşi

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Palat_11






Ultimele subiecte
» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptySam Iun 03, 2017 11:37 pm Scris de Mihai LEONTE

» Buna! cum mai esti tu astazi?
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMier Sept 14, 2016 8:10 pm Scris de Rodica Rodean

» Titi Nechita
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptySam Iul 16, 2016 4:40 am Scris de Titi Nechita

» Tabăra de creaţie şi recreaţiei: Botoşani-plai eminescian, ziua 1
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMar Apr 12, 2016 5:42 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani – plai eminescian, ziua 2
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMar Apr 12, 2016 5:38 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 3
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMar Apr 12, 2016 5:33 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 4
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMar Apr 12, 2016 5:27 am Scris de Admin

» Tabăra de creaţie şi recreaţie:Botoşani-plai eminescian, ziua 5
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMar Apr 12, 2016 5:17 am Scris de Admin

» Tabără de creaţie şi recreaţie:Botoşani–plai eminescian, ziua 6
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău EmptyMar Apr 12, 2016 5:10 am Scris de Admin

web trafic

universulprieteniei.org trafic.ro

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Labels=0 ===========================
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău

In jos

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Empty Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău

Mesaj Scris de Admin Mier Mai 09, 2012 10:06 am

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău 61569800
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău 46575667
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău 95748457
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău 97941793

COMUNICAT DE PRESĂ

Luni, 7 mai 2012, în Sala de festivități a Muzeului Național de Artă al Republicii Moldova a fost vernisată Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”.
În prezența unui numeros public, au luat cuvântul Boris FOCȘA, ministrul culturii Republicii Moldova; Marius LAZURCĂ, ambasadorul României la Chișinău; scriitorul și deputatul Ion HADÂRCĂ; academicienii Mihai CIMPOI, Nicolae DABIJA și Valeriu MATEI; Eugen Enea CARAGHIAUR, președinte al comunității românești din Canada; Tudor ZBÂRNEA, directorul Muzeului Național de Artă al Republicii Moldova și Daniel CORBU, directorul Muzeului Literaturii Române Iași.
Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu” (care cuprinde, între altele, ceasul și inelul sigilar al poetului, masca mortuară, pagină de manuscris cu exersarea semnăturii, scrisoare originală a lui Titu Maiorescu către sora Emilia din Iași, în care povestește întreaga înmormântare a poetului, câteva obiecte apaținătoare poetei Veronica Micle – broșa de aur, broșa de argint și geanta –, precum și ediția princeps – Mihail Eminescu, Poesii (1884), ediții ale operei, traduceri, revista „Convorbiri literare”, seria Titu Maiorescu) poate fi vizitată până în data de 15 mai 2012, la Muzeul Național de Artă al Republicii Moldova din Chișinău (str. 31 August 1989, nr. 115).
Proiect finanţat de Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional din România.

Director,
Daniel CORBU

Expoziția foto-documentară „Mihai Eminescu”-Chişinău Ceas
Ceasul si inelul lui Mihai Eminescu, expuse la Chisinau

Ceasul de aur si inelul sigilar ale poetului Mihai Eminescu, au fost expuse luni, in premiera pentru Moldova, la Muzeul National de Arta a Moldovei, alaturi de fotografii originale ale poetului si alte exponate, printre care si geanta Veronicai Micle.

Expozitia contine 50 de piese, dintre care sapte sunt originale. Sunt obiecte de tezaur national din categoria fond documentar Eminescu din gestiunea Muzeului Literaturii Romane din Iasi.

"Este un lucru deosebit ceea ce se intampla azi la Chisinau. Mihai Eminescu si Veronica Micle sunt de nedespartit, deoarece fac parte dintr-o istorie si daca nu exista Eminescu ca poet, nu exista nici Micle ca poeta si viceversa", a spus ministrul Culturii, Boris Focsa, relateaza Adevarul.

"Aceasta expozitie este cea mai mare legenda a dragostei dintre Eminescu si Micle", a precizat Daniel Corbu, directorul Muzeului Literaturii Romane din Iasi.

Expozitia documentara "Mihai Eminescu" a fost organizata de Ministerul Culturii si Muzeul National de Arta a Moldovei, in colaborare cu Muzeul Literaturii Romane din Iasi si va fi deschisa pentru vizitatori pana la 15 mai.

sursa http://www.ziare.com/cultura/expozitie/ceasul-si-inelul-lui-mihai-eminescu-expuse-la-chisinau-1165884


Admin
Admin
Admin

Mesaje : 377
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : IAŞI

http://www.universulprieteniei.org

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum